PC190283

Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kı...

Göreve başlamasının ardından Bulgaristan'da Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali bölgesine ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Türkiye'nin Filibe Başk...

brosur

3.Uluslararası Bulgaristan Sempozyu...

Rafet ULUTÜRK Belki de her zamankinden daha hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz. “Soya dönüş” trajedisinden 30 yıl; Rusya’nın Osmanlıya son sal...

fft81_mf2828663

Bulgaristan heyetinden Çorlu Beledi...

-Bulgaristan'nın Haskova iline bağlı Svilengrad ilçesinden gelen misafir heyet Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan'ı makamında ziyaret etti Bulgarista...

rus

Türkiye-Rusya Yakınlaşması, Batı il...

Türkiye-Rusya yakınlaşmasını Türkiye'nin Ab ve Almanya ilişkileri bağlamında değerlendiren uzmanlar, Türkiye-Rusya ilişkilerinin kırılganl...

Yaşam

sabri

Bulgar Gazeteciler Birliği: İfade Özgürlüğü Kısatlamaları Zevale Mahkumdur

Bulgar Gazeteciler Birliği (SBJ), Türkiye'de polisin medyaya karşı düzenlediği operasyona yönelik deklarasyon yayınladı. Bulgaristan Zama...

Kültür-Sanat

2492e097ea230f8158c25507f1689169

Putin Bulgaristan’ı gaz haritalarının dışında bıraktı

Rusya Devlet Başkanı ülkemizi anmadıysa da Bulgaristan ve Rusya arasındaki ilişkiler üzerinde Moskov...

Eğitim

12-01-19-16173

Sırt sıvazlamak

Bulgaristan'ın AB ile müzakere sürecinin daha başında Almanya, üyelik yolunda giden Sofya'nın avukatlığını yapacağını açıklamıştı. Birliğe ü...

Ekonomi

fft81_mf2892077

Avrupa’da her 5 kişiden 1’i internetten bihaber

Avrupa Birliği (AB) genelinde hiç internet kullanmayanların oranının bu yıl yüzde 18 olduğu bildirildi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), ...

Sağlık-Spor

1

Madencilik ve turizm kavşağında Rodoplar

Rodoplar için sık sık “büyülü” dağlar deniyor. Çok haklı olarak. Büyüleyecek kadar güzel, bir zamanlar efsanevi Orfi’nin diyarı olan Rodopla...

Putin Bulgaristan’ı gaz haritalarının dışında bıraktı

Rusya Devlet Başkanı ülkemizi anmadıysa da Bulgaristan ve Rusya arasındaki ilişkiler üzerinde Moskova’daki üst düzey yönetici çevrelerinde epey düşünüldü. Bu husus, Putin’in durdurulan “Güney Akım” gaz boru hattı yerine alternatif bir güzergahın kurulması yönünde ortaya attığı yeni fikirde açıkça görülmektedir. İlk planlara göre “Güzey Akım” gaz nakil hattı Karadeniz’in dibi üzerinde döşenerek AB topraklarına Bulgaristan kıyısında çıkacaktı. Sofya projenin AB koşullarını karşılaması ve ülkemiz için kazançlı olması şartını koştu, ancak Moskova ve Gazprom, Bulgaristan’ın her iki istemine uymadı.

Bu arada Moskova, Orta ve Batı Avrupa’ya sattığı gaz karşılığı alacağı dövize son derece muhtaç olduğu için Ruslar, Bulgaristan üzerinden geçen güzergahın alternatifini bularak gaz boru hattının Türkiye üzerinden Yunanistan’a ulaşması ve oradan kıtanın diğer bölümlerinde bulunan tüketicilere nakledilmesini kararlaştırdılar. Dünkü basın toplantısında Ruslar’a göre Rus gazının kıtanın içine nasıl varacağı da öğrenildi – gaz Yunanistan’dan Makedonya, Sırbistan ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya ulaşacak. Yeni projenin çok daha uzun ve dolayısıyla çok daha pahalı olacağını anlamak için haritaya bir göz atmak yeter. Anlaşılan Putin’in deyişi ile “Rus ayısı”öfkelenip usulca orman çileği yemekten vazgeçip küçük Bulgaristan’ı ezmek.

Oysa Başbakan Borisov’un dün akşam Brüksel’de yaptığı son açıklamalara göre Bulgaristan gaz projesine önem vermeye devam ediyor ve Rusya ile “Güney Akım” konusunda yapılan anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek niyetindedir. Bulgaristan’ın Güney Akım’ın durdurulması için kesinlikle suçlu olmaması gerektiğini vurgulayan Borisov, ülkemizin hazırlık çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. Dahası da Sofya’nın bu politikası, Brüksel’de AB’nin üst organı tarafından desteklendi. Bütün bunlar Bulgar yönetimleri ve AB tarafından iyi niyet, Moskova ile diyalog hazırlılığı ve karşılıklı menfaatlere dayanan işbirliği arzusunun duyulduğu yönünde yeni bir kanıttır.

Share

Sırt sıvazlamak

Bulgaristan’ın AB ile müzakere sürecinin daha başında Almanya, üyelik yolunda giden Sofya’nın avukatlığını yapacağını açıklamıştı. Birliğe üye olduktan 8 yıl sonra Bulgaristan yine Berlin’den destek istiyor. Başbakan Borisov, seçimlerden sonra ilk resmi ziyaretini Almanya’nın başkenti Berlin’e yaptı. Amaç ise epey karmaşık hale gelen “Güney Akım” meselesinden çıkış yolunu bulmaktı.

Borisov’un omuzu sıvazlandı, fakat Merkel ile yapılan görüşmeden sonra da gaz meselesinin daha uzun zaman karmaşık olacağı ortadadır.

Bulgaristan, AB’nin en nüfuzlu siyasetçisi üzerinden Balkanlar’da gaz dağıtım merkezi olmak isteğine destek aradı. AB kaynakları ile Varna yakınında gaz dağıtım merkezinin kurulması ve oradan Rusya’dan gelen gaz tedariklerinin Güney Avrupa’ya nakledilmesi düşünülüyor. Merkel bu konuda suskun kaldıysa da “Güney Akım” projesinin durdurulması ardından Almanya’nın Moskova’ya karşı yumuşamış olduğu dikkat çekiyor. Berlin’de Boyko Borisov ile birlikte verdiği ortak basın toplantısında Angela Merkel, Alman ekonomisinin güvenilir ortak olan Rusya ile çok iyi deneyime sahip olduğu vurgusunu yaptı.  AB tarafından uygulanan yaptırımlara rağmen Rusya’nın Alman endüstrisi için en önemli piyasalardan biri olduğunu unutmamak gerekir. Ortadan kaldırılan somut gaz projesine gelince ise şansölye, Bulgaristan’ın “Rusya ile hukuki konuları vicdanlı bir şekilde görüşmesi” tavsiyesinde bulunurken Almanya’nın elinden geldiği kadar yardımcı olacağını belirtti.

Rusya’da finans krizi ile ilgili en son gelişmeler bağlamında projenin durdurmasına yol açan asıl nedenler gittikçe netleşiyor: rublenin değer kaybı, petrol fiyatının düşüşü ve AB’nin yaptırımları, pahalı gaz projesini Rusya’nın kaldıramayacağı bir lüks haline getirdi. Ukrayna’daki kriz, Avrupa’da siyasi durumu önemli ölçüde değiştirdi, oysa “Güney Akım” projesi ile güdülen hedeflerden biri, Rus gazı için transit ülkesi olarak Ukrayna’nın zayıflatılmasıydı.

Share

Bulgar Gazeteciler Birliği: İfade Özgürlüğü Kısatlamaları Zevale Mahkumdur

Bulgar Gazeteciler Birliği (SBJ), Türkiye’de polisin medyaya karşı düzenlediği operasyona yönelik deklarasyon yayınladı.

Bulgaristan Zaman’a gönderilen özel deklarasyonda, Bulgar Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Snejana Todorova, olayla ilgili duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Todorova, gazetecilere yönelik polis operasyonunu, tüm özgürlüklerin anası ve toplumun demokratik gelişiminde esaslı unsurlarından ifade özgürlüğünün kaba bir biçimde çiğnenmesi anlamına geldiğini belirtti. Todorova, “21. asırda, ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik her türlü girişim en başından zevale mahkumdur. Demokrasi, hakikat ve adaletin yerini bulması için Avrupalı gazeteciler camiasına, Türkiyeli gazetecileri desteklemeleri için çağrıda bulunuyoruz. Saygıdeğer meslektaşlarımız, bizler sizinleyiz.” ifadelerini kullandı.

Share

Balkanlılar “Göç”Ü Konuştu

Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 23’üncü kuruluş yıl dönümümü dolayısıyla düzenlenen programda göç konusu ele alındı.

Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, 23’üncü kuruluş yıl dönümü Kartal Belediyesi Soğanlık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde gerçekleştirilen geceyle kutlandı. Balkanlıların çektikleri acılar bir kez daha anımsandı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz yanısıra Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Bulgaristan Türk Milletvekilleri Şaban Ali Ahmet, Aydoğan Ali,, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Ömer Fethi Gürer, Feyyaz Kaynak, Başkan Danışmanı Haydar Oğuz, Özbey Pekşen, Özel Kalem Müdürü Mustafa Fehmi Okay, Konfederasyon Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu, Federasyon Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Kartal Balkanlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Özgön, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Gecede yapılan konuşmalarda göç ve göçmen sorunları gündeme taşındı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz gecede yaptığı konuşmada Balkanlara Anadolu’dan gidiş ve sonrasında yaşanan göç ile ilgili sorunlara değindi. Balkanlarda yaşayan yurttaşlarımızın dayanışma içinde olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Bulgaristan’da yaşanan seçim sürecinde önemine değindi. Başkan Altınok Öz, Kartal Belediyesi olarak Balkanların Anadolu ile bağının sürekliliği adına etkinlik ve işbirliği çalışmalarından örnekler verdi. Kardeş belediyelerle dayanışmadan söz etti. Kartal Balkan Derneği ile yakın bir çalışma içinde olduklarını belirterek, “Biz Balkanlarda yaşayan ya da buraya göç ile gelen kardeşlerimizin her zaman yanında olduk, olacağız” dedi.

Dernek Başkanı Olcay Özgön yaptığı konuşmada Balkanlıların yıllardır göç etmeye zorlandığını ve bunun acısının hala çekildiğine vurgu yaptı. “Balkanlardan göç 1877 yılında Osmanlı Rus savaşı sırasında başlamış ve 1989 yılına kadar devam etmiştir. Günümüzde de çeşitli sebeplerle devam etmektedir. Anavatanımıza gelenler orada kalan soydaşlarımıza göre daha şanslı sayılabilirler. Burada bize düşen ise orada kalan dostlarımızı, akrabalarımızı unutmamaktır. Bizler Bulgaristan’ın kötülüğünü hiçbir zaman istemedik. Buradan iş adamlarımıza sesleniyorum; Bulgaristan’a yatırımlar yapalım. Çünkü orada göçlerden dolayı nüfus gittikçe azalmaktadır. Bu göçün bir an önce durdurulması gerekmektedir. Kartal Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Altınok Öz’e, derneğimize olan katkı ve desteklerinden dolayı özellikle teşekkür ediyorum.” dedi.

Share

Trakyakent’in Bulgaristan ziyareti

Doğu- Batı Trakya Belediyeler Birliği, (Trakyakent) yönetimi, Bulgaristan’ın Ram Trakya Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti.

Trakyakent’ten yapılan yazılı açıklamaya göre,  Ram Trakya Başkanı Kolyo Milev, iki birlik arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi adına çalışmalar yapmak istediklerini söyledi.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki kültürel faaliyetleri ve ortak proje çalışmalarını sürdürmek istediklerini kaydeden Milev, Trakyakent üyelerini Bulgaristan’da görmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Trakyakent’i temsilen toplantılara katılan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münür Karaevli ise, Bulgaristan’da karşılaştıkları samimi ortam dolayısıyla Ram Trakya Birlik Başkanı ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

Stara Zagora ve Sliven şehirlerinde yapılan toplantılara Trakyakent’i temsilen Karaevli ve beraberindeki heyet katıldı.

Share