bulgaristan-a-bursa-dostu-milletvekili-6615830_o

Bulgaristan’a Bursa Dostu Mil...

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 'Bursa Dostu' diye hitap ettiği Varna Milletvekili Ercan Sabahattin'e Bursaspor rozeti taktı. ...

bulgaristan-turkiye-siniri

Bulgaristan Göçmenlerine Müjde

Bulgaristan'dan göç edenlerin Türkiye'de yaşadığı ikamet sıkıntısına AK Parti BursaMilletvekili Mustafa Öztürk yaptığı çalışmalarla son ve...

HOH_milletvekili_Rusen_Riza_da_DS_ajani_cikti

HÖH Milletvekili Ruşen Rıza da DS a...

Dosyalar Komisyonu, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza’nın da kominist dönemin gizli servisi...

bulgaristan-da-yeni-hukumette-irkci-parti-endisesi-6610191_5622_400

Bulgaristan’da Yeni Hükümette...

Bulgaristan'da genel seçimlerin ardından başlayan hükümet kurma çalışmalarında, ırkçı partilerin koalisyona girme ihtimali endişeye yol açtı. Ülked...

Yaşam

kapikulede-ete-el-konuldu

Kapıkule’de Yaklaşık 2,5 Ton Kurban Etine El Koyuldu

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye sokulmak istenen 2 ton 400 kg. kurban etine el koyuldu. Birçok ilde yaşayan Bulgaristan gö...

Kültür-Sanat

cumh bg

Bulgaristan, Afganistan’a Verdiği Borcunun 42 Milyon Dolarını Sildi

Bulgaristan, geçmişte Afganistan'a verdiği 50 milyon 626 bin 256 dolarlık devlet b...

Eğitim

Mestan__DS_ajani_olmadigina_dair_belge_imzaladi

Lütfi Mestan DS ajanı olmadığına dair belge imzaladı

Sezgin Mümin o belgeyi ortaya çıkardı BAF Başkanı Mümin, HÖH Genel Başkanı Mestan’ın komünist dönemin istihbarat servisi DS ajanı olmadığın...

Ekonomi

sanayi rüzgar baca

Sivas’tan Bulgaristan’a Maden İhracatı

Koyulhisar ilçesinde bir firma tarafından işletilen maden ocağından çıkarılan çinko, kurşun ve bakır, şirketin yörede bulu...

Sağlık-Spor

komsu-ulkenin-ogrencileriyle-dostluk-maci-6612374_95

Kırklareli ve Bulgaristan Arasında Dostluk Maçı

Komşu ülkenin öğrencileriyle "dostluk" maçı- Kırklareli Atatürk Ortaokulu ileBulgaristan'ın Nikola Yonkov Vaptsarov Lisesi t...

Bulgaristan’a Bursa Dostu Milletvekili

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Bursa Dostu’ diye hitap ettiği Varna Milletvekili Ercan Sabahattin’e Bursaspor rozeti taktı.

Bulgaristan‘da yapılan seçimlerde sağladığı başarıyla parlamentoya girmeye hak kazanan Varna Milletvekili Ercan Sabahattin, Bursa‘nın desteğinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe‘ye teşekkür ziyaretinde bulundu. Merinos Parkı Gönül Dostları Sofrası’nda gerçekleştirilen görüşmede, Bulgaristanlı iş adamları da Varna Milletvekili Ercan Sabahattin’e eşlik etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan seçimlerinde önemli bir başarı elde eden Varna Milletvekili Ercan Sabahattin’i çalışmalarından dolayı tebrik etti. Sabahattin’e ‘Bursa Dostu’ diye hitap eden Başkan Altepe, “BulgaristanParlamentosu’nda artık Bursa Dostu Milletvekili Ercan Sabahattin var. Hak ve Özgürlükler Hareketi, Bulgaristan‘daki seçimlerde güzel bir sonuç aldı. Bulgaristan‘da uzun yıllar sonra ilk kez bir Türk milletvekili Varna ilinden parlamentoya girdi. Bu durumTürkiye ve Bulgaristan‘ın dostluğunun gelişmesi açısından çok önemli” diye konuştu.

Başkan Altepe, HÖH’ün güzel adımlar atacağına inandığını ifade ederek, “Bizler de elimizden gelen desteği göstermeye devam edeceğiz. Bulgaristan ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin geliştirilmesi, kültürel paylaşımın artması noktasında katkılarımıza devam edeceğiz” dedi.

Başkan Altepe, Bursaspor‘un Bulgaristan‘da da desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Artık Bulgaristan‘ın Türkiye‘deki takımı Bursaspor olsun” diyerek Sabahattin’eBursaspor rozeti taktı ve forma hediye etti.

Varna Milletvekili Ercan Sabahattin de kendisini her zaman destekleyen Bursa‘ya bu kez teşekkür için geldiğini belirterek, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostluğun ve diyaloğunun artmasını istediğini söyledi.

 

Share

Bulgaristan, Afganistan’a Verdiği Borcunun 42 Milyon Dolarını Sildi

Bulgaristan, geçmişte Afganistan‘a verdiği 50 milyon 626 bin 256 dolarlık devlet borcundan 42 milyon dolarlık bölümünü sildi.

Bakanlar Kurulu kararına göre, Afganistan‘ın borcundan 8,2 milyon dolarlık kalan kısmı ise gelecek 10 yılda 20 eşit dilimde ödenecek.

Bulgaristan hükümeti, Afganistan‘ın silinen 42 milyon dolarlık borcunun, bu ülkenin altyapı, tarım, sağlık ve eğitim alanlarında yapılan ve yapılacak geliştirme desteğine dönüştürüldüğünü bildirdi.

Afganistan‘a verilen borç, 70’li ve 80’li yıllarda imzalanan üç ayrı hükümetler arası sözleşmeye dayanıyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) girişimleri sonucu 2010 yılında Afganistan‘a “çok borçlanmış ve yoksul ülke” statüsü verilmişti. Dış borç ödemede sıkıntıya düşen ülkelerin durumu ile ilgilenen Paris Kulübü ise Afganistan’ın dış borçlarına yüzde 83,8 indirim yapılmasını önermişti.

 

Share

Sivas’tan Bulgaristan’a Maden İhracatı

Koyulhisar ilçesinde bir firma tarafından işletilen maden ocağından çıkarılan çinko, kurşun ve bakır, şirketin yörede bulunan fabrikasındaki ayrıştırma işlemlerinin ardından Çin ve Bulgaristan’a ihraç ediliyor Firmanın yetkilisi Tevrat Yeniyol: “Günlük kapasitemiz 200 ton olan maden ocağımızda, kış şartları.

 

Sivas‘ın Koyulhisar ilçesine bir firma tarafından işletilen maden ocağından çıkarılan çinko, kurşun ve bakır, şirketin yörede bulunan fabrikasındaki ayrıştırma işlemlerinin ardından Çin ve Bulgaristan‘a ihraç ediliyor.

Koyulhisar‘a 55 kilometre uzaklıktaki Aksu köyü yakınlarında bulunan maden ocağını işleten firmanın yetkilisi Tevrat Yeniyol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketlerinin bölgede geniş bir alanda maden arama izni bulunduğunu belirtti.

Üretim kapasiteleri hakkında bilgi veren Yeniyol, “Günlük kapasitemiz 200 ton olan maden ocağımızda, kış şartları nedeniyle tam kapasite çalışmadığımız için günlük 80 ton maden çıkartabiliyoruz. Maden arama bölgemizde 50 milyon ton maden olduğu tahmin edilmektedir. Bu yerden 47 yıldır, bugüne kadar yaklaşık bir milyon ton maden çıkartılmıştır. Bu da demek oluyor ki maden bölgesi olarak zenginiz” dedi.

Çıkarılan madenin, Çandır köyü yakınlarındaki fabrikalarında ayrıştırma (zenginleştirme) işlemlerinin ardından Çin ve Bulgaristan‘a ihraç edildiğini ifade eden Yeniyol, Türkiye‘nin maden zengini bir ülke olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Buna karşın izabe (madenleri ergitme, sıvı durumuna getirme) tesisi dediğimiz, madeni yüzde 100 metal haline getirecek tesisimiz yoktur. Bu nedenle madenimizi Bulgaristanve Çin‘e ihraç etmek zorunda kalıyoruz. Bu ülkelerde gerekli işlemleri yapıldıktan sonra işlenmiş madeni geri alıyoruz. Bu ülkelerde gerekli işlemleri yapılan maden, Türkiye’ye tekrar satılıyor. Bu da ister istemez pahalı oluyor.”

 

Share

Bulgaristan Göçmenlerine Müjde

Bulgaristan‘dan göç edenlerin Türkiye‘de yaşadığı ikamet sıkıntısına AK Parti BursaMilletvekili Mustafa Öztürk yaptığı çalışmalarla son verdi.

Türkiye Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti BursaMilletvekili Mustafa Öztürk, Bulgaristan‘dan Türkiye‘ye göç edenlerin ikametleriyle ilgili yaşadıkları problemin çözüldüğünü aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Öztürk, “Şahsıma daha önce Sivil Toplum Kuruluşlarından ve Bulgaristan‘dan göç eden soydaşlarımızdan gelen şikayet ve talepler doğrultusunda İç İşleri Bakanımız Sayın Efkan Ala ve yetkililer ile yaptığımız görüşmede konuyu kendisine aktarmış ve detaylı bir rapor sunmuştuk. Sayın Bakanımız da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne talimat vererek, 6458 sayılı Yabacı ve Uluslararası Koruma Kanunun 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle bütün hükümleriyle birlikte yürürlüğe girmesinden sonra Bulgaristan uyruklu soydaşlarımızın ikamet izinleri Kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek yeni bir düzenleme getirilmesini sağladı.” dedi.

İKAMET BAŞVURULARI BAŞLADI

Düzenlemenin içeriğiyle ilgili bilgi veren Öztürk, Bulgaristan uyruklu göçmenlerin ikamet izni taleplerinde bireysel başvuru yapmaları gerektiğini, bugüne kadar Bakanlık genelge ve talimatlarına istinaden ikamet izni almış olanların ise başvuru için herhangi bir süre koşulu aranmadan uzatma başvurusu yapabileceklerini söyledi.

Çıkan bu genelgeyle ilgili olarak Valilik ve İl Emniyet Müdürlükleri’nin bilgilendirildiğini, bu genelgeyle Bulgaristan‘dan göç edenlerin bir sorununun daha giderildiğini belirten Öztürk, “Bulgaristan’dan göç eden soydaşlarımız ve aileleri başta olmak üzere bu genelgenin tüm göçmen camiasına hayırlı olmasını diliyorum” dedi

 

Share

Lütfi Mestan DS ajanı olmadığına dair belge imzaladı

Sezgin Mümin o belgeyi ortaya çıkardı

BAF Başkanı Mümin, HÖH Genel Başkanı Mestan’ın komünist dönemin istihbarat servisi DS ajanı olmadığına dair imzaladığı belgeyi çıkardı.
Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF) Başkanı Sezgin Mümin, Araştırmacı Siyaset Uzmanı Anton Todoroov’un özel arşivinden HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın komünist dönemin istihbarat servisi DS ajanı olmadığına dair imzaladığı belgeyi çıkardı.
Belgede Mestan’ın, 19 Mayıs 1990 tarihinde Demokratik Güçler Birliği Partisine (SDS) girip Kırcaali’den milletvekili adayı olurken Bulgar adı olan Vladimir Yasenov Zidarov’u kullandığı görülmekte.
Belgede şu ifade geçmekte:
İçişleri Bakanlığı organları ile ve DS ile iş birliği yapmadığımı, şu an da yapmıyor olduğumu beyan ederim.
Ancak 2007 yılında DS ajanı milletvekilleri listesi yayınlandığında Lütfi Mestan’ın DS ajanı olduğu bildirilmiş, kod adının da Pavel olduğu ortaya çıkmıştı.
Mümin şu açıklamada bulundu:
DS’ye çalıştı ve DS ajanıydı. Bu da ortaya çıktı. Buna rağmen “DS ajanı değilim” diye imza atabilen insandan ben her şey beklerim. Elimde anasının donunu şalvarını kesen 100 bine yakın hainin belgesi var. Gerek kalırsa onları da bütün medyalara dağıtırım.
Share