oy-sandik-bulgaristan

5 Ekimde Türkiye’de Oy kullan...

49 Турция Анкара, посолство 324900245 булевард "Ататюрк" № 124, Каваклъдере; Анкара, Пурсаклар 1 324900246 кв. Пурсаклар, Аййълдаз Ма...

asiri-milliyetciler

Aşırı milliyetçiler, Türkiye’...

Aşırı milliyetçi siyasi parti ve haretlerden oluşan Vatnasever Cephesi Koalisyonu, Türkiye'de kurulacak seçim sandıklarında görev yapacak Türkçe bilen...

oy-sandik-bulgaristan

İzmir’de açılacak olan seçim sandık...

Komşumuz Bulgaristan’da “5 Ekim 2014 Pazar günü (Kurban Bayramının İkinci Günü)” milletvekili genel seçimleriyapılacaktır. Türkiye’de yaşayan ve Bulga...

trans

TANAP anlaşmaları yürürlüğe girdi...

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ne (TANAP) yönelik uluslararası anlaşmalar yürür...

Yaşam

7527c828bd0d507d7ca689ac17c6db9c

“İslam Devleti” ve Bulgaristan

“İslam Devleti” ve Bulgaristan* - SİYASET// Her ne kadar bu satırları okuyanları korkutmak istemesem de, doğrudan söyl...

Kültür-Sanat

yedikizlar-camisi-minaresi

600 yıllık cami yeni minaresine kavuştu 29 Eylül 2014 Pazartesi

Kircaali'nin Podkova (Nalbantlı) köyündeki 600 yıllık tarihi Yedi Kızlar Camisi, yeni minaresine kav...

Eğitim

Kıbrıs’taki Bulgar okulları kapılarını açıyor

Kıbrıs’ta haftasonu günleri eğitim veren Bulgar okullarında ders yılı bugün başladı.  (daha&helliip;)...

Ekonomi

sanayi rüzgar baca

Yabancı yatırımcılar seçimlerden sonra siyasi istikrar bekliyor

Yabancı yatırımcılar seçimlerden sonra siyasi istikrar bekliyor - EKONOMİ// "Aurubis Bulgaristan" ülkemizde en büyük y...

Sağlık-Spor

avrupa doktor sağlık

Köye gelecek bir doktor damat bulacak kıza iki odalı daire veriyor

Hekimlerin göçü- sıradan ikametten kozmopolit yolculuklara kadar giden süreç// Küçük bir dağ köyünün muhtarı çok oriji...

600 yıllık cami yeni minaresine kavuştu 29 Eylül 2014 Pazartesi

Kircaali’nin Podkova (Nalbantlı) köyündeki 600 yıllık tarihi Yedi Kızlar Camisi, yeni minaresine kavuştu.

Devamı…

Share

Recep Küpçü İstanbul’da anıldı

ÜNLÜ ŞAİRİMİZ RECEP KÜPÇÜ TÜRKİYE’DE ANILDI.
Avcılar Belediyesi ve şairin ailesi tarafından düzenlenen Recep Küpçü’nün 80. Yıl dönümü, Avcılar Barış Manço Kültür Merkezinde Bulgaristan kökenli şair, yazar ve şiir sevenlerini bir araya getirdi. Devamı…

Share

Yabancı yatırımcılar seçimlerden sonra siyasi istikrar bekliyor

Yabancı yatırımcılar seçimlerden sonra siyasi istikrar bekliyor – EKONOMİ

“Aurubis Bulgaristan” ülkemizde en büyük yabancı yatırımcılar arasında , üstelik endüstri alanında yatırımcıdır. 2008 yılından bu yana Alman şirketi, Pirdop şehrindeki bakır çıkarma işletmesine modernizasyonuna 500 milyon Avro yatırım yaptı. Aurubis Avrupa’da en büyük bakır ve sülfürik asit üreticisi bakırın geri dönüşümünde ise dünya lideri. “Aurubis Bulgaria” firmasının yeni müdürü Tim Kurth Bulgaristan radyosuna verdiği demeçte, ‘Ülkede siyasi durumun seyri, firmamızın büyük ilgiyle takip ettiği  konudur’ diye itiraf etti ve şunları paylaştı:

Снимка‘Sadece Bulgaristan’da değil dünyanın her yerinde yatırımcılar için siyasi istikrar koşullarında çalışmak çok önemlidir. Büyük endüstri işletme olarak bizim için güvenilir ortaklar, siyasi de dahil çalışmak onlara güvenmek çok önemlidir. Bir belirli çizgiden yürümek onun dışına çıkmamak  çok önemli. Bu ise sadece ülkede siyasi istikrar koşullarında ulaşılabilir’.

Sözlerine göre firma bileşik idare prosedürleri ile  karşılaştıklarında zorluk çekmeye devam etmektedir. Bunlar çoğu zaman yatırım projelerinde gecikmelere sebep olmaktadır. Kurth , ‘ geleceğe ait arzularımızın listesini yapmak mümkün ise, elektrik enerjisi için beklenilen ve tahmin edilebilecek fiyatlar, şeffaf kurumlar  ve güvenilir prosedürler içerecektir.’ dedi. Bu sözlerden memnuniyetsizlik sezdik, fakat müdür bu sezileri hemen dağıtarak , Bulgaristan’ın Aurubis firması için önemli proje olduğunun altını çizdi:

‘Pirdop’taki işletme Hamburg’tan sonra büyüklük açısından ikinci bakır çıkarma işletmedir. Sadece bu gerçek,  bu projenin bizim için ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Bundan başka ulaştırma için harcamalar ve lojistik açıdan buradaki işletemeye yatırım yapmak  stratejik açıdan çok önemli.Çünkü sadece Bulgaristan’da değil bütün Balkan bölgesinde , Karadeniz limanları sayesinde başka ülkelerden de ham maddelere kolay ulaşımımız var.

Снимка

Aurubis’in Bulgaristan pazarına basmasının bir başka önemli sebebi de Pirdop ve Zlatitsa  şehirlerinde bakır endüstrisinin  gelenekleri. Buradaki işletme 1955 – 58 senelerinde kurulmuş ve o zamnadna beri çalışmalarına ara vermemiştir. İyi eğitimli kadronun da Aurubis müdürü için büyük önem taşımaktadır.

Share

Köye gelecek bir doktor damat bulacak kıza iki odalı daire veriyor

Hekimlerin göçü- sıradan ikametten kozmopolit yolculuklara kadar giden süreç

Küçük bir dağ köyünün muhtarı çok orijinal bir ödül veriyor. 970 nüfuslu köye doktorluk yapmak üzere, köye gelecek bir doktor damat bulacak kıza iki odalı daire veriyor. Fıkra benzeri bu durum, Bulgaristan’da sağlık sisteminin acınacak durumunu gözler önüne seriyor.Bulgar Bilimler Akademisine bağlı Etnografya Müzesinde bugün başlayan konferansın adı da “Beyaz önlüklü göç” olacak ve sağlık işçileri ile tıp uzmanlarının yurtdışından göçü incelenecek.”Yurtdışında Bulgar, Bulgaristan’da yabancılar, kurumlar, teşkilatlar ve toplumsal hayat” paneline Yeni Bulgar Üniversitesinden doç. Anna Krısteva da katılacak. “Bulgar göçünün en belirgin örneği doktorların yurtdışına akımıdır” diye anlatıyor bilim adamı. Doç. Krısteva, “Doktorların göçü en çok incelenen bir süreçtir, çünkü dört boyutlu bir sosyal sermaye kayıbı sözkonusudur” dedi.

“İlk boyutu meslekidir. Hekimler yüksek kalifiye ve aydın göçün bir ana yüzü. İkinci boyut ekonomiktir. Sağlık sektörü gelişmiş ekonomilerde muazzam paya sahip ve gelişecektir. Üçüncü boyutu insanidir.  İşinde ve görevinde sorumluluk simgesi Hipokrat yemini eden başka bir meslek grubu yoktur. Dördüncü boyut ise demokratiktir. “Sınır tanımayan doktorlar” topluluğu yeryüzünün her köşesinde insani yardım ve sağlık hizmeti sunan bir örgüttür. Bulgaristan’daki doktorların da aktif bir vatandaş ve toplumsal görüşü var. Demokratik değişimlerin ilk yıllarında onlar hep toplumsal eylemlerin ön saflarında oldu. O yüzden doktorların göç etmesi bir sosyal sorun olarak algılanır”.

Hekimler artık göçmenden ziyade, yer değiştiren ve hareketlililk içinde olan bir kesme dönüşüyor. Politik çevreler bunu doktor kayıbı olarak niteliyor, genç aydınların gitmesi, eğitime yatırım ve hazır yetişmiş kadroları elden çıkarma eğilimi olarak görüyor. Bulgaristan’ı gelişmiş ülkelerin sağlık sistemine eleman bankası olarak algılıyor siyasiler. Oysa doktorlara sorarsanızi bu göçün arkasında onurlu işler ve emeklerine uygun maaşlara işaret edecekler. Doç. Krısteva burada iki görüşün mevcut olduğunu vurguladı:

“Biri devlet görüşü, diğeri ise, hayatı kendi ellerine alan sorumlu insanların fikirleri. Politikacılar bu büyük göçün aslında kendi siyasi başarızılığın bir uzantısı olduğunu anlamak istemiyorlar. Bu yıl Sofya Tıp Akademisinde diplomalar verilirken, en büyük tıpçılardan birisi “Genç doktorların %80’i yurtdışında çalışmak istiyor” dedi.

Bizim politikacılar şikayet ederken, doktorlar hareketlilik ve mobil olma konusunda farklı yöntemler uyguluyorlar:

“Örneğin bir doktorun, Paris’in en zengin semtlerinde muayenehanesi vardır, ortağı olan doktorun ise Almanya’da muayenehanesi var. Onlar ikisi gelip, Bulgaristan’da bir özel klinik açıyorlar. Fransız hekim ayda bir hafta Bulgaristan’da çalışıyor, üç hafta Fransa’da. Alman doktor ise iki hafta Sofya’da, iki hafta Almanya’da. Dolayısıyla böyle bir iş dengesine varmışlar. Mobil sermeyeyi maddi sermayeye dönüştüren doktorlar da var. Bir süreliğine yurtdışına gidip, iyi paralar kazanan tıpçılar var. Sonra Bulgaristan’a dönüp, yurtdışında kazandıkalrı paraları burada yatırım olarak kullanıyor. Doç. Anna Krısteva “Doktorların bu hareketliliği ve mobil olması, kökten göçe karşı en iyi bir önlem”dedi.

Share

“İslam Devleti” ve Bulgaristan

“İslam Devleti” ve Bulgaristan* – SİYASET

Her ne kadar bu satırları okuyanları korkutmak istemesem de, doğrudan söylemem gerekir – Bulgaristan’da “İslam Devleti”nin ciddi yanlıları vardır. Bunu söyleyebilmek için Internet’teki siteleri üstünkörü gözden geçirmek yeterlidir. Her şeyin çok dikkatli bir şekilde sunulduğu yerlerde bile neye ima edildiği aşikardır, ters olan bir şeylerin olduğu ortadadır.

90’lı yıllarda Balkanlar’da Bosna Hersek, Makedonya ve Arnavutluk’ta bir yerlerde (Ortodoks dünyasının ortasında kurulan yeni Müslüman devleti Kosova’yı anmaya gerek bile yok) başlayan Hilal Çağı, İslam istilasını başarı ile yürüterek Irak üzerinden Suriye’ye varmak üzere ilerliyor. Hristiyan dünyasına karşı hücum tüm cephelerde yürütülüyor. Bu arada ılımlı İslam devletlerine de hücüm uygulanıyor, gerek otoriter rejimli devletler, gerekse Orta Asya devleti olsunlar.

“İslam Devleti” temsilcilerinin İslam dini ile uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur, düzenledikleri eylemler de şiddet ve terör eylemidir.

Youtube’ta yayınlanan kliplerde Pazarcik’te romanlar “Allah akbar” diye bağırmaları, hiç te masum bir olay değil. Ve yine bu yazının başında yola çıktığım noktaya dönüyorum – şu anda “İslam Devleti”, Makedonya’da, Arnavutluk’ta, Kosova ve Bosna’dadır. Nedense Bulgaristan yönetimleri tarafından ciddi direniş gösterilmeden terör örgütü yanlılarının Bulgaristan topraklarına da sızması mümkün oldu.

Bulgar sosyal paylaşım medyasında “İslam Develeti”nin cihatçı sembollerin propagandası yapılıyor. Son haftalarda izlenen bu olay, Müslüman olan Bulgaristan vatandaşlarının katılımı ile düzenlenen apaçık cihad, şiddet ve terör propagandasından başka bir şey değildir. Anlaşılan bu kişiler köktenci İslam’ın uygulanmasından yanadır. Facebook’ta bundan kısa süre öncesine kadar yer alan bir klipte örneğin Pazarcik’te bulunan azınlık mensupları, “İslam Devleti”ni destekleyici, cengaver çağrılar yöneltiyorlardı.

Diaspora olarak Müslümanlar, iyi insanlardır. Yeter ki içine kapalı topluluklar halinde yaşamasınlar ve bütün hayatları köktenci imamın yönetiminde bulunan camiye odaklanmış olmasın. Köktenci imamın gayesi, hem imanlıları, hem olası sponsorları kontrol altında tutmaktır, dış dünya ile, yani dış ülkeler ve İslamcı gruplaşmalarla geniş irtibatlar sağlamaktır. Çünkü bu irtibatlar sayesinde, din görevlisi daimi bir gelir kaynağı daha edinmiş oluyor.

Kosova Cumhuriyeti’nde intiharcı-şahitler baş gösteriyor. Balkan basın yayın kuruluşlarında çıkan haberlere göre Belgrad’ın elinde “İslam Devleti” nin ihtihar saldırı için özellikle eğitilmiş olan en az 20 Arnavut erinin listesi var, diye yazıyor askeri istihbarat kaynaklarına dayanan topwar.ru Rus sitesi. Haberde ayrıca örgüt mensubu olan terör eylemcilerinin Sırbistan, Bosna, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya’da bulunan ve eylem hazırlığı yapmaları yönünde kendilerine talimat verilen arkadaşları ile devamlı irtibat halinde oldukları belirtiliyor.

“İslam Devleti” silah çeşitlerini, roket, mitralyöz, tanksavar, zırhlı yelek ve irtibat cihazlarını Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya ve Ukrayna’dan temin etmek konusunda hiçbir sıkıntı çekmiyor. “İslam Devleti”ne Sırbistan’dan (Kosova köyü, Sancak), Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan’dan gelen “cihatçı erler” akını dinmiyor. 1 Eylül’de Hırvatistan İstihbarat Teşkilatı (COA), Güneydoğu Avrupa devletlerine kök salan cihatçılığı bu devletlerin güvenliği açısından en büyük tehlikelerden biri olarak değerlendirdi.

Yunanistan’da Türkiye’den yasa dışı yollardan giriş yapan 500 bin kadar Müslüman vardır. Bu durum, ekonomik krizden çıkmayı hala başaramayan ülkede büyük gerginlik yaratıyor. Atina sakinleri, Yunanistan’ın başkentinde cami inşa edilmesi yönündeki girişimlere karşı yoğun protesto gösterileri düzenlediler.

Doğu Avrupa’daki Müslümanlar ise Balkanlar’ın ve komşu bölgelerin Osmanlı İmparatorluğuna dahil oldukları zamanlardan bu topraklarda yaşayan nüfus olmaktadır. Macaristan’da 15 bin kadar, Romanya’da 50 binin üzerinde, Slovenya’da 60 bin, Sırbistan’da ise 400 bin olan Müslümanlar, ülkemiz Bulgaristan’da bir milyonu bularak nüfusun yüzde 12’sini oluşturuyorlar. Çoğu Bulgaristan Türkleri olmaktadır.

Share