trthd

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçi...

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili aşağıda kayıtlı hususların görev bölgemizdeki (Filibe (Plovdiv), Kırcaali, Pazarcık, Hasköy (Haskovo), Smolyan, E...

IMG-20140716-WA0004

BULTÜRK’DEN “HOŞ GELDİN...

İsmail ERDEM BULTÜRK YK üyeleri ve sempatizanlarından oluşan bir heyet yeni atanan Bulgaristan Başkonsolosu Sn. Angel Angelov'un daveti üzerine İst...

avni veli

 O Bir Çınardı!

(daha&helliip;)...

gazze_saldirilari_bulgaristanda_protesto_edildi

Gazze saldırıları Bulgaristan’...

Bulgaristan'da, İsrail'in Gazze saldırılarına karşı protesto yürüyüşü düzenlendi. (daha&helliip;)...

Yaşam

kapikule-sira-cilesi

Gurbetçiler Bayram Yolunda

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Pazar günü itibariyle 5 bin aracın girişinin yaptığını söyledi. Araçlara iyi hizmet ver...

Kültür-Sanat

bulgaria_map

Bulgaristan’a mülteci akımında yine artış var

Mülteciler Ajansı Başkanı Nikolay Çirpanliev Bulgaristan’a giren mülteci sayısında yeniden artış yaş...

Eğitim

ogrenci-sinav

İngiliz üniversiteleri Bulgaristan’dan öğrenci alıyor

“Sunday Times” gazetesinin haberine göre İngiltere’de Bristol Üniversitesi, Manchester Üniversitesi ve Londra İmparatorluk Koleji dahil olma...

Ekonomi

tekstil

Tekstil ve giyim üretimi ve ihracatı artıyor

Ulusal İstatistik Enstütüsü ve Eurostat tekstil ve giyim sektörü ihracatında 2013 yılında artış kaydetti. Geçen yıl ihracat 1.8 milyar avroy...

Sağlık-Spor

ILK_6885---ssss

Doç. Dr. Kudret Bülbül’den Basın açıklaması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül: ‘‘ABAD kararı Almanya’daki Türk vatandaşlarımızın aile birleşiminde y...

CAMBAZA MI BAKIYORUZ, TESADÜF MÜ?

Alptekin CEVHERLİ
+++
Eski devirlerde şehir şehir gezen cambazlar olurmuş. Bunlar bir kente geldiğinde ahali bir meydanda toplanır; heyecanla, pür dikkat bir şekilde marifetlerini seyredermiş.
Tabi bu cambazların kente gelmesi çocuklar kadar orada yaşayan bilumum yankesici, tırnakçı ve arakçı takımını da sevindirirmiş.
Cambazın gösterisinin en heyecanlı yerinde yankesiciler devreye girer, gözlerine kestirdikleri şahsın etrafını kuşatır, ardından da “Aaa cambaza bak ne yapıyor!” diyerek avlarının dikkatini cambaza yöneltip adamın kuşağındaki keseyi araklarlarmış…
 * * *
Gel zaman git zaman devir değişmiş…
Artık bu şekilde şehir şehir dolaşan cambazlar yok. Modern sirkler bu eski mesleğin yerini almış durumda. Ama yankesicilik, tırnakçılık ve araklamacılık hâlâ devam ediyor.
Ama işi çok daha geliştirip global olarak yankesicilik yapmaya başlayanlar da var…
Hepiniz hatırlarsınız IŞİD, 32 kamyon şoförümüzü rehin aldıktan ve Musul’u ele geçirip Konsolosluğumuzu basıp 49 vatandaşımızı daha kaçırdıktan sonra Kerkük’e ilerleyecekmiş gibi bir açıklama yapıp, Tuzhurmatu ve Telafer gibi Türkmen vilayetlerine saldırmış, binlerce kişiyi kurşuna dizmiş ve bu arada “IŞİD korkusundan”(?) Irak ordusu elindeki tankı, topu, uçağı ve hatta kimyasal silah fabrikalarını dahi depoları dolu bir şekilde bırakıp kaçmıştı. Ve Irak’ın kuzeyindeki yönetimin başı olan Barzani, ABD Dışişleri Bakanı ile görüşmesi ardından, 1 Temmuz günü İngiliz BBC kanalına 2 ay içerisinde bağımsızlık referandumu yapacaklarından bahsetmişti.
Bu sözün hemen bir gün öncesinde ise İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu “Bölgedeki güçlerle İsrail arasındaki ittifakın bir parçası olarak bağımsız Kürdistan’ın kurulması gerektiğini” söyledi. Hatta yine ne tesadüftür ki, yine BBC’ye “Bunun, IŞİD’in eylemlerine cevap olacak bir kazanım niteliğinde olduğunu” dile getirdi.
ABD yönetimi de “Irak’ın toprak bütünlüğü…” filan gibi birkaç beylik lafla bu açıklamaları geçiştirdi.
Ancak tahmin edildiği gibi Türkiye, İran ve bölgedeki diğer ülkelerde halk tarafından bu durum infialle karşılandı.
Zaten IŞİD’in ele geçirdiği veya saldırdığı Türkmen vilayetlerinden kaçan milyona yakın Türkmen, Barzani kontrolündeki ve Türkiye sınırlarına yakın olan Kuzey bölgelere alınmayarak Güneydeki Şii kentlerine yönlendirildiler. Böylece söz konusu referandumda çıkması muhtemel bir pürüz de önlenmiş oldu. Çünkü Irak’ta 3 milyon Kürt ve 3,5 milyon Türkmen yaşıyor. Bu durumun çok iyi hesaplandığı bir yankesicilk oyunu da, bu arada İsrail tarafından başlatıldı.
8 Temmuz günü İsrail, Hamas’ın öldürdüğünü iddia ettiği 3 İsrail vatandaşına karşılık Gazze’ye önce hava, ardından da kara saldırısına geçti. Saldırılarda bu güne kadar 4 Yahudi ile 300 civarında Filistinli Arap öldü.
IŞİD’in öldürdükleri Müslüman, İsrail’in öldürdükleri Müslüman, yerini yurdunu terk edip Güneye kaçmaya zorlananlar Müslüman… Ha Ahmet ölmüş, ha Mehmet ölmüş kimin umurunda…
Birbirine atılan roketler ve karşılıklı ateşkes ihaleleri ile bütün dünya ve özellikle de bölge ülkeleri Gazze’den TV’lerde canlı yayınlanan gösteriye bakarken, Güneydoğumuzda 2 ay sonra resmen ve hukuken yeni bir komşumuz olacak…
İnsan, “Acaba?” diyor yani…
Share

Bulgaristan’a mülteci akımında yine artış var

Mülteciler Ajansı Başkanı Nikolay Çirpanliev Bulgaristan’a giren mülteci sayısında yeniden artış yaşandığını kaydetti.Bu kez akım genelde Afganistan ve Irak’tan geliyor. Her ay ülkeye 500’e yakın sığınmacı giriş yapıyor. Çirpanliev, ciddi bir şekilde Dublin Anlaşmasının ihlal edildiğini belirtti, AB ülkesine ilk giriş yapılan ülkenin mülteciden sorumlu olduğunu hatırlattı ve bunun dayanışma ve Avrupa’da adaletli sorumluluk ilkelerinin çiğnendiğini vurguladı. Çirpanliev, eğitimli ve zengin olan mültecilerin Bulgaristan’ı sadece transit geçiş için kullandıklarını anlattı. Burada kalan sığınmacıları ise, eğitimsiz ve kimliksiz mülteciler olarak niteledi.

Share

Doç. Dr. Kudret Bülbül’den Basın açıklaması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül: ‘‘ABAD kararı Almanya’daki Türk vatandaşlarımızın aile birleşiminde yaşadıkları mağduriyeti ortadan kaldırmıştır.’’

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD), Almanya’da aile birleşiminde Almanca bilme şartına ilişkin kararını, Türk vatandaşlarının aile birleşiminde yaşadıkları mağduriyeti bertaraf edici bir karar olarak değerlendirdi. 

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ABAD kararı ile ilgili yaptığı açıklamada “Almanya’da Yeni Yabancılar Yasası’nın yürürlüğe girdiği 2007 yılından bu yana dil şartı ile vatandaşlarımız, en doğal hakları olan aile birleşimi konusunda mağduriyete uğradı. Yedi yıl içerisinde Almanya’daki birçok siyasetçi, STK temsilcisi ve akademisyen tarafından da bu durum eleştirildi” dedi.

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül: “Verilen Karar Önemli Bir Gelişmedir”

Türkiye’nin Almanya ile yapılan görüşmelerde konuyu sürekli gündeme getirdiğini belirten YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, ‘‘Türkiye olarak sürekli üzerinde durduğumuz bu haksız uygulamada ABAD’ın vatandaşlarımızın hakkı, evrensel değerler ve uluslararası hukuk lehine karar vererek uygulamanın haksızlığını tescil etmiş olması önemli bir gelişmedir.’’ dedi. Son olarak alınan bu kararla Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın hakları hususunda Türkiye ile Almanya arasında var olan önemli bir sorunun giderildiğini de ifade eden YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül Türk vatandaşları tarafından Almancanın iyi derecede bilinmesini önemsediklerini ve desteklediklerini fakat bunun temel hakların önünde bir engel teşkil etmemesi gerektiğini belirtti. 

Share

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçimleri ile ilgili bilgi

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili aşağıda kayıtlı hususların görev bölgemizdeki (Filibe (Plovdiv), Kırcaali, Pazarcık, Hasköy (Haskovo), Smolyan, Eski Zağra, Plevne, Loveç, Gabrovo ve Veliko Tırnovo) vatandaşlarımızın dikkatine getirilmesinde yarar görülmüştür:

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR:

• Seçimlerde oy kullanabilmek için 21-25 Temmuz 2014 tarihleri arasındawww.ysk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.

• Randevular 1, 2 veya 3 Ağustos tarihlerinde 08.00-12.30 ile 12.30-17.00 saat dilimleri arası için alınabilecektir.

• Randevu almayan vatandaşlarımız için YSK tarafından belirli bir gün tahsis edilecektir. www.ysk.gov.tr adresinden oy kullanma tarihinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

• Kendi imkanlarıyla randevu alamayanlar için internet erişimi bulunan bilgisayarlar 21-25 Temmuz 2014 tarihlerinde Başkonsolosluğumuzda vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

• Tespit ettiği randevu saatinde gelemeyen vatandaşlarımızın aynı gün içerisinde oy kullanması mümkün olacaktır.

• Randevu gününde gelemeyen veya belirlenmiş oy kullanma gününü kaçıran vatandaşlarımızın diğer gün oy kullanmaları mümkün OLMAYACAKTIR. Ancak, Türkiye’deki gümrük kapılarında oy kullanma hakkı devam edecektir.

• Yurtdışında adres beyanı yaptırmış olan ancak Türkiye’de bulunan vatandaşlarımız Gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir:

Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi: 26 Temmuz 2014 – 10 Ağustos 2014
Gümrüklerde ikinci tur oy verme işlemi: 17 Ağustos 2014 – 24 Ağustos 2014

• Seçim günü oy kullanabilmek için T.C. Kimlik numaranızın kayıtlı olduğu fotoğraflı bir nüfus cüzdanı veya pasaportu ibraz etmeniz gerekmektedir.

• Seçimler Başkonsolosluğumuzda (Filip Makedonski 10, 4000 Plovdiv) gerçekleştirilecektir.

 

Daha detaylı bilgi için :

http://www.ytb.gov.tr/tr/yurtdisinda-oy-kullanma/760-yurtdisinda-oy-kullanma

Share

Gurbetçiler Bayram Yolunda

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Pazar günü itibariyle 5 bin aracın girişinin yaptığını söyledi. Araçlara iyi hizmet vermek amacıyla tüm peronların açık olduğunu kaydeden Yalçın, “Kırmızı Peron” denen otobüslerin giriş yaptığı peronun da açık olduğunu söyledi. Her peronda çift bilgisayarın işlem yaptığını aktaran Yalçın, iki bilgisayarın X-ray’de işlen yaptığını ve toplamda 26 bilgisayarın işlem yaptığını, herhangi bir sıkıntının yaşanmadığını belirtti. Yalçın, gurbetçilerin perona gelmeden evraklarını hazırladıkları takdirde yoğunluğun yaşanmayacağını söyledi.

Zaman zaman sıcak havadan bunalan sürücülerin ise klakson çaldıkları görüldü. Gurbetçiler, Avrupa sınır kapılarında yoğunluk nedeni ile yaşadıkları tüm zorluklara rağmen vatan topraklarına basmanın kendilerini mutlu ettiğini söylediler. Almanya‘dan bayram tatili içinAnkara‘ya giden Yunuş Şahin, Cumartesi Sabah saatlerinden beriBulgaristan sınır kapısında beklediklerini anlattı.

Share