1

Gerb, Reformcu Blok ve Vatansever C...

GERB partisi Reformcu Bolk ile koalisyon anlaşması imzalamaya hazır. Müzakereci ekibinden Rumyana Bıçvarova, üç parti liderlerinin görüşmesi ardından ...

1

Başbakanımızın Cumhuriyet Bayramı m...

“Bugün, 77 milyon vatandaşımızla birlikte, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 91. yıldönümünü kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Biz, İstiklal Harbimiz...

1

“Bugün Cumhuriyet kendi özüyl...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti cumhurun tamamının yani istisna...

1

29 Ekim Kutlamalarında “İlk&#...

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıkutlamaları çerçevesinde Anıtkabir'deki törenin ardından h...

Yaşam

bulgaristan-cumhurbaskani-rosen-plevneliev

10 Kasım’a kadar sıradaki hükümeti kurulacak

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev  Veliko Tırnovo’da geçiş dönemine adanan bir tartışmaya katılırken, 10 Kasım tarihinden önce Bulgaristan’ın A...

Kültür-Sanat

1

5. Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Konferansı”

"Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Konferansı" kümelenme günleri etkinliği, 16 ülkeden 200'ün...

Eğitim

bayram-dede-gazete-okumayi-cok-seviyor

Bulgarista Gazetelerinden

Boyko: 1, 2 veya 4 yıllık yönetim mandatı sundu 43. meclisin ilk çalışma gününde parlamentoda yer alan en büyük siyasi partinin lideri Boyk...

Ekonomi

1

Avrupa’daki otomobillerin yüzde 80’inde Bulgaristan’da üretilmiş parçalar var

Yatırımlar Ajansı’na göre Bulgaristan’da şu an dünya otomobil sanayii için parçalar ve sistemler üreten yaklaşık 50 şirket faaliyet gösteriy...

Sağlık-Spor

d94ab3b84eab1a50f9ae9465cbee675c

Zindan Şelalesi, Keşfedilmeyi Bekliyor

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Avcılar köyündeki Zindan Şelalesi, ziyaretçilerini bekliyor. Rumların yaşadığı dönemde, Korfa olar...

10 Kasım’a kadar sıradaki hükümeti kurulacak

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev  Veliko Tırnovo’da geçiş dönemine adanan bir tartışmaya katılırken, 10 Kasım tarihinden önce Bulgaristan’ın Avrupa yanlısı hükümeti kurulacağı umudunu dile getirdi. Sözlerine göre çağdaş istatistiklere göre ülkemiz yaratıcılık açısından 14. Yerde. Plevneliev, bu geleceğin Bulgaristan’ı demek dedi ve gençleri eğitim ve cesarete yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.

Share

Avrupa’daki otomobillerin yüzde 80’inde Bulgaristan’da üretilmiş parçalar var

Yatırımlar Ajansı’na göre Bulgaristan’da şu an dünya otomobil sanayii için parçalar ve sistemler üreten yaklaşık 50 şirket faaliyet gösteriyor. Bunların 27’si yabancı, 22’si ise Bulgar şirkettir. Onların ülkemizdeki fabrikalarında BMW, Mercedes, Audi, Ford, Volvo, Peugeot, Renault, Dacia ve saire gibi dünyaca ünlü otomobil markaları için farklı parça üretiliyor. Bütün üretim, yılda 200 milyon avro değerinde ihracat içindir ve bütün ihracatın yüzde 4.5’ini ve ülkenin GSYH’sının yüzde 2.5’ini oluşturuyor. Bu sektörde yaklaşık 25 bin kişi istihdam edilmiştir. Bu, Alman Witte Automotive şirketinin Ruse şehrinde son otomobil parçası fabrikasının Cumhurbaşkan Rosen Plevneliev tarafından açılmasında belli oldu. Devlet başkanı, yeni fabrikanın ek olarak bölgeden 550 işçi ve görevli istihdam edeceğini kaydetti.

Otomobil parçaları için üretim fabrikaları, neredeyse bütün ülkede işliyor. Fransız Montupet şirketi, Ruse’de motor parçaları üretiyor. Şirketin yatırımları 36 milyon avrodan fazladır. Sofya’da temsilciliği olan Belçikalı Melexis şirketi ise, elektronik fabrikasına 14 milyon avro yatırmıştır. Botevgrad’da da elektronik alanındaki yatırım 44 milyon avro değerinde. Alman Grammer şirketinin ise Trudovets’te fabrikası var.

Bulgar makamlar, uygun fiyatlarda inşaat arazileri vererek ve işçilerinin sigortalarının belli bir zaman diliminde devlet tarafından üstlenmesini sağlayarak yatırımcılara elverişli şartlar öneriyor. Yabancı şirketler ama bürokrasi ve kötü altyapı gibi bazı sorunlarla karşılaşıyor. Yabancı analizatörlere göre bu sorunlar, sektöre ülkenin ekonomisini değiştirmesinde engel oluşturabiliyor. Bundan başka bu sorunlar yüzünden Bulgaristan, geçen yüzyılın 90’lı yıllarında Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da başlayan otomobil üretimi alanında geride kalıyordu. Ama şimdi her şey değişiyor. 2012 yılında ,komünizm rejiminin düşmesinden sonra ilk defa ülkemizde Çin Great Wall Motors şirketinin işbirliği ile otomobil üretimi canlandı.

Çeviri: Rayna İvanova

Share

Gerb, Reformcu Blok ve Vatansever Cephe Mecliste ilk üçlü toplantısını yaptı

GERB partisi Reformcu Bolk ile koalisyon anlaşması imzalamaya hazır. Müzakereci ekibinden Rumyana Bıçvarova, üç parti liderlerinin görüşmesi ardından yaptığı basın toplantısında bunu duyurdu. Bıçvarova, “Ortaklık sözleşmesine ek olarak, GERB’in daha geniş destek arayacağı bazı program ve öncelikler metni de yer alacak” dedi. Vatansever Cephe milleiyetçilerini davet ederek, hükümette bakan düzeyinde yer almadan , destek vermelerini istediklerini vurgulayan Bıçvarova, şimdilik net cevap almadıklarını kaydetti.

Share

Zindan Şelalesi, Keşfedilmeyi Bekliyor

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Avcılar köyündeki Zindan Şelalesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Rumların yaşadığı dönemde, Korfa olarak bilinen ve mübadelenin ardından adı Avcılar olarak değiştirilen köydeki şelalenin turizme kazandırılması için çalışma başlatılacak.

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şelalenin doğal güzelliğiyle dikkat çektiğini söyledi.

Şelalenin köye 12 kilometre mesafede olduğunu dile getiren Macit, Istrancalar’ın bu tür önemli su havzalarına sahip olduğunu belirtti.

Kırklareli’nin turizm bölgesi ilan edilmesiyle bu tür şelale, göl, doğal güzellikler ile mağara ve ormanların turizme kazandırılacağını dile getiren Macit, şöyle devam etti:

“Zindan Şelalesi gerçekten çok güzel. Bu tür şelalelerin turizme kazandırılması gerekiyor. Doğal güzelliklerimizi turizme kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Tüm vatandaşların görebilmesi için şelalenin yol yapım çalışması ve çevre düzenlemesi gerekiyor. Mevcut durumuyla şelaleye vatandaşların gitmesi çok zor. İnşallah yapılacak çalışmalarla şelale turizme kazandırılacak.”

 

“Trakya’da eşi ve benzeri yok”

 

Köy muhtarı Duman Özcan ise Trakya’da eşi benzeri olmayan şelalenin turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi.

Şelalenin görülmeye değer olduğunu belirten Özcan, yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki şelaleyi görmeye birçok doğaseverin geldiğini dile getirdi.

Şelaleyi görenlerin çok şaşırdıklarını ifade eden Özcan, şöyle konuştu:

“Şelaleye ulaşım, ormanlık alandan sağlanması nedeniyle zor. Şelalenin turizme kazandırılmasıyla yerli ve yabancı turistlerin bölgeye akın edeceğine inanıyoruz. Şelalenin Trakya’da eşi ve benzeri yok. Istrancalar’dan doğan suyun aktığı şelale, Bulgaristan’dan akan Rezve Deresi’ne karışmaktadır. Şelale bugüne kadar askeri bölgede olduğu için ziyaret edilemiyordu. Yaklaşık 8 yıl önce askeriyenin bölgeden ayrılmasıyla karakol bölgeden taşındı. Daha sonra gözlemlerimize göre bölgeye bazı doğaseverler geldi. Gördük ki şelale keşfedilmeyi bekliyor.”

Share

Bulgaristan Yahudileri kurtarıcılarını hatırlıyor

Bulgaristan, 1989 yılında başlayan demokratik değişikliklerinin başından çeyrek yüzyılı kaydetmek için hazırlanıyor. Avrupa tarihinde totaliter Almanya’nın baskısına direnen ve Yahudilerini sınır dışı etmeyi reddeden tek ülke olma vakasını kaydetmeyi başaran insanlardan bahsetme zamanı geldi. Ülkemiz, Hitler’in niyetine açık olarak karşı çıkmadı, ama Bulgar hükümetinin kararıyla Sofya’dan Yahudiler, farklı köy ve şehirlerde Bulgar ailelerine gizlice nakledildi ve onların yanında gizlendi. O zaman Avrupa ülkelerine has olan antisemitizm propagandası yoktu. Savaştaki olayların görgü tanığı olan İsrail’de birçok Yahudi, bugün de kurtarıcılarının kaderine ilgi duyuyor. Onlar, Kudüs’te Yahudilerin sınır dışı etmesiyle suçlananlara karşı dava yürütüldüğü 1961 yılında belgeler hatırlatıyor. O zaman mahkeme önünde suçlananlardan biri, Bulgar Çar III. Boris’in “kurnaz Bulgar hilelerle” Hitler’in politikasını boykot ettiğini bildirdi.

СнимкаSamuel Arditi, olayların görgü tanıkları arasındadır. Kendisi, Yahudilerin kurtarılmasına katkısı olan Bulgarların isimlerinin bilinmesi için çabalar sarfetmeye devam ediyor.“Bulgaristan bu konuda bugüne kadar çok kötü ayrımcılığa uğramıştır” diye söylüyor Samuel Arditi. “Şimdiye kadar bütün Avrupa’dan 25 bin kişi kahraman ilan edilmiştir. Bulgaristan’dan ise ancak 20 Bulgar’ın katkısı tanınmıştır. Onların sayısı çok daha büyüktür. O zamanlarda Yahudilere yardım edenler binlercedir. Buglar makamlar önünde dosyanın açılmasında ve Lilyana Vasileva Panitsa’nın katkılarının tanınmasında ısrar ediyorum, ama şimdiye kadar başarım olmadı. Bulgar cumhurbaşkanından bu bayanın ölümünden sonra bile en yüksek devlet nişanı ile ödüllendirilmesini istedim.”

СнимкаDaniela Gorçeva, Bulgar Yahudilerinin tarihini, Yahudilerin kaderi için önemli kararı alan Çar III. Boris’in rolünü ve milletvekillerinin hikayesini araştırmaktadır. Binlerce insanı Ölüm Kampları’ndan kurtaran kişileri anlatan kitabı neredeyse hazırdır.

“Hak koruyucusu ve tarihi gerçeğe önem veren birisi olarak tarihin şöhretli ve utanç verici bütün yüzlerinin bilinmesi gerektiğini düşünüyorum” diye anlatıyor Daniela Gorçeva. “Bir şeyden çok etkilendim. Bulgaristan, Yahudileri sınır dışı etmeyen ve Almanya’dan Yahudilerinin geldiği, savaş boyunca da gizlendiği tek ülkedir. Böylece Bulgaristan’da Yahudi nüfusunu, yaklaşık 2-3 bin ile artıyor. Savaştan sonra Yahudilerin çoğu, Bulgaristan’dan ilginç hikayeler kitaplarda anlatmıştır. Demir Perde ve dil engeli yüzünden bu hikaye, Batı Avrupa’da bilinmemektedir, ülkemizde ise Yahudilerin kurtarıcılarının anısını karalamaya çalışan insanlar vardı.”

Çeviri: Rayna İvanova

Share