Üniversite öğrenci bursları, 1 Ekim itibariyle artırılıyor. Asgari burs tutarı, 85 levadan 120 levaya, azami tutar ise 80 levadan 200 levaya yükseltiliyor. Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov, haberi Kiten’de bu yıl 21’incisi düzenlenen Ulusal Üniversite Yaz Oyunları’nın organizatörleri ve katılımcıları önünde duyurdu. Denkov, “Bu yılın sonuna kadar daha yüksek miktardaki burslar için 6 milyon leva, öğrenci yurtlarının tadilatı için de 100 milyon leva ayrıldı. Para mevcut, üniversitelerden projeler bekliyoruz” diye ekledi.

Başbakan, 21. Ulusal Üniversite Yaz Oyunları’nın organizatörleri ve katılımcılarına dönerek, “Sizler, Eğitim ve Bilim Bakanlığı gibi bir devlet kurumu ile Ulusal Üniversite Öğrenci Konseyleri Temsilciliği (NPSS) gibi bir topluluğun nasıl çalışabileceğinin bir örneğisiniz. Sizler, küçük bir mucize gerçekleştirdiniz!” dedi. Denkov, Ulusal Vasil Levski Spor Akademisi takımına şampiyonluk ödülünü takdim etti. NPSS tarafından Başbakan’a öğrencilere verdiği destekten dolayı bir teşekkür plaketi verildi.

Bu tür toplulukların artması umudunu dile getiren Denkov, diyalog olmadan ve karşılıklı anlayış olmadan olumlu sonuçlar alamayacağımızı vurguladı. Başbakan, “Öğrencilerle her görüştüğümde ve onlarla muhabbet ettiğimde kendimi enerji dolu hissediyorum. Bu, sizin için yararlı bir şey yapmak için gösterdiğimiz tüm çabaları anlamlı kılıyor” diye kaydetti.

Denkov, üniversitelilere dönerek, “Bu günlerde burada yaşadıklarınızı bir ömür boyu hatırlayacaksınız ve hiçbir şeyle kıyaslayamayacaksınız. İyi şanslar ve yolunuz açık olsun!” diye temenni etti.

Ulusal Üniversite Yaz Oyunları, yüksekokullardaki öğrenci topluluklarının eğitimlere, seminerlere, spor ve kültürel etkinliklere katılımları yoluyla aktif bir diyalog oluşturma koşullarını yaratmayı, onları kitlesel üniversite sporlarının, eğitim ve kültürlerarası değerlerin geliştirilmesi için birlikte çalışacak şekilde birleştirmeyi amaçlayan sosyal bir projedir. Bu yılki etkinlik kapsamında 600’den fazla üniversite öğrencisi, futbol, ​​voleybol, basketbol, ​​plaj tenisi, yüzme, atletizm bayrak yarışı, plaj bayrak yarışı, su topu, fitness sokak sporu ve halat çekme, satranç ve briç olmak üzere 12 spor dalında yapılan yarışmalara katıldılar.

Kırcaali Haber

Reklamlar