Kültür-Sanat

Montana Bölge Müftülüğü, Popica köyünde iftar yemeği düzenledi

Montana Bölge Müftülüğü 26 Mayıs 2019 tarihinde (Pazar akşamı) Byala Slatina Belediyesine bağlı olan Popica köyünde yaşayan Müslüman topluluğu için iftar yemeği düzenledi.

Ramazan ayına özel olarak düzenlenen bu iftar yemeği köyde ki caminin avlusunda gerçekleştirildi ve bu iftara köyde ikamet eden 40 Müslüman kardeşimiz katıldı. İftar yemeğinin resmi misafirleri Başmüftü Yardımcısı Ahmed Hasanov, Başmüftülüğün “İdare” Daire Başkanı Beyhan Mehmed ve “İrşad” Daire Uzmanı Bahri İzet oldular.

Montana Bölge Müftüsü ve aynı zamanda ev sahibi olan Necati Ali tüm misafirlere hitaben selamlama konuşması yaptıktan sonra Başmüftülük’ten gelen resmi misafirlerin tanıtımını yaptı. Köy halkı artık ikinci sefer (ilki geçen sene) Başmüftü Yardımcısı Ahmed Hasanov’u Popica köyünde ağırlamaktan mutluluk duydular. Kendileri de köy halkına selamlama konuşması yaptı ve hemen ardında da İslam’da kardeşlik bağlarına vurgu yaptı. Tam da bu hissiyatın arada ki mesafelerden veya başka engellerden bağımsız olarak var olabileceğinden ve aynı zaman da, bu akşam olduğu gibi farklı yerleşim alanlarından, yaş gruplarından ve cinsiyetten olan insanları, bir araya getirebilen, tek kavramın kardeşlik olduğundan bahsetti.

Etkinlik sırasında, Başmüftülüğün organize etmiş olduğu ve Ramazan ayından sonra başlayacak olan – çocuklara yönelik Yaz Kur’an Kurslarına vurgu yapıldı.

Ev sahibi konumunda olan Necati Ali tüm misafirlere hitaben bu gibi toplantıların devamını ve hatta daha sık yapılmalarını temenni ettiğini belirtti. Kendisi, her geçen yıl ile Ramazan ayı bereketinin çok daha fazla kişi tarafından anlaşılacağı noktasında umutlu olduğunu belirtti.

Bulgaristan Başmüftülüğü

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + 16 =