Mezdra’yı “tarihten doğan bir kasaba” olarak adlandırıyorlar. Kuzeybatı Bulgaristan’daki bu yerde M.Ö. IV binyılda daha sonra “Kaleto” kalesinin inşa edildiği bir yerleşim yeri vardır. Bugün restore edilmiş ve korunmuştur ve çevresine “Kaleto” arkeolojik ” inşa edilmiştir.Burada 16 – 19 Mayıs günleri arasında, kompleksin yönetimi, Mezdra Belediyesi ve Varna’daki “Avitohol” Bulgar Geleneklerinin Restorasyonu ve Korunması için Derneği tarafından düzenlenen 5. Ortaçağ Gelenekleri, yaşamı ve kültürü Festivali düzenleniyor. 

Mezdra Belediyesi Halkla İlişkiler ekibinden Yordan Mançev şu bilgileri verdi:

“Bundan dört yıl önce kompleksi tanıtmak ve halkın dikkatini çekmek için bir fikir doğdu. Tesislere olan ilgi sadece festival günlerinde artmıyor. Bu yıl ilk kez Romanya ‘dan, Dobrosloveni’ şehrinden meslektaşlarımız ile ortaklığımız var. Onlar bizim konuklarımız olacak, biz ise Ağustos ayında onların düzenlediği festivali ziyaret edeceğiz. Onlar antik çağın son dönemlerini ve Roma dönemini tanıtacak.”

Bulgaristan’ın dört bir yanından gelen katılımcılar muhteşem gösterilere katılacak ve atalarımızın yaşamlarını, geleneklerini ve ritüellerini gösterecek. Bulgarların orta çağlardan kalma kıyafetleri, silahları ve teçhizatları, geçici olarak kurduğu evleri, mücadele becerileri. Ortaçağdan kalma Bulgarların askeri çalışmaları, bu topraklardan geçen şövalyeler, Bulgarların uzun süredir bu topraklarda savaştığı Bizanslılar. Dört günlük festivalin programı arasında ayrıca Bulgaristan ve Romanya’da düzenlenen ortaçağ ve Roma festivallerinden film gösterimleri de yer alıyor.

Yordan Mançev devam ediyor:

“Festival çerçevesinde Petya Kruşeva eşsiz ortaçağ lezzetleri sunacak , ziyaretçiler geleneksel “medovina” alkollü içeceği deneyebilirsiniz. Herkes madeni para kesebilecek ve geç antik ve ortaçağ mücevherlerinin otantik desenlerle hazırlanışını izleyebilecek. Ortaçağ dansları hakkında bilgi sahibi olacak ve elbette onlara katılabilecek, birliklerin savaşlarını izleyebilecek ve silahlarını ve teçhizatını test edebilecektir. Arkeolojik kompleks içinde sunulacak en enteresan etkinliklerden biri, köprü savaşının canlandırılması olacak.” 

Gençlerin ve çocukların okçuluk alanında eğitilmesi, ortaçağ silahlarının olanaklarının gösterilmesi, “FREIJA” ve “KsANa” gruplarının eski müzikle dolu eşsiz atmosfer, en küçük ayrıntıya dek yaratılmış eski kostümler olacak. Ziyaretçilerin kendilerini tarihe dönecek ve kalede farklı dönemlerde yaşayan toplumların yaşamlarına ve kültürlerine dokunacaklardır.

Yordan Mançev şunları paylaştı:

“Her yıl komplekse ve buradaki faaliyetlere ilgi artmaktadır. Festivalin son birkaç yılda ziyaretçi sayısı 5 bine yükseldi. Bu yıl dört gün içinde 8-9 bin misafir bekliyoruz. Ciddi talep var”.

Yordan Mançev, festivalin zengin programının giderek daha fazla insanı etkilediğini belirtirken festivalin beşinci kez ve iki değil, dört gün düzenlendiğinin bunun kanıtı olduğunu söylüyor.

[wpdevart_youtube]FmtZwSI1_Yo[/wpdevart_youtube]

Türkçesi: Müjgan Baharova, BNR

Reklamlar