Haberler Kültür-Sanat

Filibe Bölge Müftülüğü’nden geleneksel iftar

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Filibe Bölge Müftülüğü ve Bölge Müslümanlar encümenliği şehir merkezinde, açık hava altında Ramazan ayına özel iftar yemeği düzenledi.

Bu yıl ki iftar, 22 Mayıs 2019 tarihinde Çarşamba günü merkez cami “Cumaya Camii”nin önünde düzenledi ve yaklaşık 200 kişiyi bir araya topladı. Resmi misafirler arasında Bulgaristan Cumhuriyeti Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Bulgaristan’da ki Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu olan Hüseyin Ergani ve Filibe’de ki Türk Konsolosluğundan başka temsilciler vardı. Etkinlik, yerel hükümetin temsilcileri ve şehirdeki diğer dini toplulukların temsilcileri tarafından da katılım gördü.

Ramazan ayı etkinliği, ev sahibi olan ve Filibe Bölge Müftüsü olan Taner Veli’nin yapmış olduğu selamlama konuşması ile başladı ve programla devam etti. Tüm misafirlere yönelik bir selamlama konuşması Başmüftü Dr. Mustafa Hacı tarafından da yapıldı. Farklı dinlerin temsilcileri de, ehli kitaba göre oruç ve tek tanrılı dinlerde oruç gibi konuları konuşma fırsatı buldular.

“Cumaya Camii” önünde düzenlenen bu yıl ki iftar yemeğine organizatörler tarafından misafirlere “Sema” dansı yapması üzere bir derviş davet edildi.

Yazar: L. Çauşeva
Çeviri: Meliha Musa
Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =