Kültür-Sanat

Kiril Baldev ve “Sofya’da kitap” kampanyası

Vermek için çok şeye sahip olmak şart değildir. Yurtta yetişmiş ve artık dört yıldan beri sadece bedenlere değil, ruhlara da gıda bağışlayan bir gencin yaptıkları bunu kanıtlıyor.

On sekiz yaşındaki Kiril Baldev “Knijna Sofya” kampanyasının organizatörü. Kampanya – metroda, tramvayda, sokakta, parkta insanların her yerde kitaplarla buluşmasını amaçlıyor. Kiril, bugünlerde, başkent merkezinde ve Sofya-Burgaz seferleri yapan trende insanlar arasında farklı türden kitaplar dağıtmaya başladı.

Etkinlik hakkında ise şunları paylaştı: “Knijna Sofiya” dikkatleri kitaplara çevirmeyi amaçlıyor. Kampanyanın diğer amacı da şehir içi ulaşım araçlarında da dahil olmak üzere, insanların daha çok okumalarını ve kitaplara daha fazla ulaşabilmelerini sağlamaktır. Köylerde kitaplarla ilgili başka kampanyalar da düzenledim, ancak artık burada yaşadığımdan dolayı, bu sefer Sofya’da olmasını istedim.”

Kiril’in fikri metroda ve karayolu ulaşım araçlarındaki yolcuların okuyabilecekleri kitapları sağlamak ve daha sonra yolcuların da aldıkları kitapların yerine kendi kitaplarını bırakmaları. Kiril insanların doğruluğuna inanıyor ve hiçbir şehir içi ulaşım aracının kitapsız kalmamasını umuyor.

“Etkinliği kötüye kullanmayacak vicdanlı vatandaşların hala var olduğunu düşünüyorum. Bütün yıl boyunca olacağından dolayı, kitap alıp yerine kitap bırakmanın insanlarda alışkanlık haline gelmesini umuyorum. Ulaşım araçlarının dışında parklarda ve başkentin merkez bölgelerinde de kitaplar dağıtılacak. Her durakta ise bilgi panosunun hangi araçta ve saat kaçta kitap dağıtılacağının gösterilmesi de uzak bir hedef olarak belirlendi.”


Yayınevlerinin kendisine indirimli kitap satabileceği, okulların ve insanların bağış yapabileceği kitaplar için bağış noktası oluşturma sözü vererek etkinlikte Kiril’e Başkent Kütüphanesi de el uzatıyor. Ancak bu Kiril’in ilk yardım kampanyası değil. Kiril kampanyalarına dört yıl önce doğduğu Menenkövo köyünde yangında hasar gören kütüphane için arkadaşlarıyla yaklaşık 100 adet kitap toplayarak başlıyor.

“Bunun ardından sadece yangın olduğu zaman değil, bütün yıl boyunca kitap ihtiyacı olan okuma evlerine kitap toplamamız gerektiğini anladık” diyor on sekiz yaşındaki genç.

O zamandan beri Facebook aracılığı ile Kiril kitap topluyor ve topladığı kitapları zor durumda olan eğitim kurumlarına bağışlıyor. Noel’de ve Paskalya Bayramında birçok köyde yalnız yaşayan yaşlı insanlara gıda bağışlama kampanyası düzenledi. Aynı zamanda otomobil kazasında yaralanan bir sınıf arkadaşı için para yardımı toplama kampanyasında da yer aldı.

“Bu tür kampanyalarla ilgileniyorum çünkü bana tatmin duygusu sağlıyorlar ve kendimde bütünlük hissediyorum. Bunun dışında kitapların bir şekilde insanlara yardım ettiğini görüyorum. Ve elimizden geldiğince de birbirimize destek olmamız gerekmiyor mu?” diyor Kiril.

Kiril Baldev, Pazarcik Matematik Lisesi’nde özel öğrenci. Onun deyimiyle toplumun bir parçası olmak ve Bulgaristan için daha fazla şeyler yapabilmek için kendisini geliştirmeye çalışıyor. Sofya’ya geldiğinde attığı ilk adımlardan biri Ulusal “Kiril ve Metodiy” Kütüphanesine kayıt yaptırmak oluyor.


“Bence her bir kitap okunmaya değer. O nedenle de her türlü kitap okuyorum, çünkü alınan bilgi bir zaman bana faydalı olabilir. Her türden kitap okumayı seviyorum, ancak en sevdiğin tür psikolojidir, aynı zamanda polisiye romanlarını da severim” diye paylaşıyor Kiril.

Liseden sonra Kiril, siyaset bilimi okumayı düşünüyor. Ancak siyasete girmek istemiyor, çünkü “Bulgaristan halkı iyi olsun kötü olsun bütün siyasetçilere karşı kötü bir tavır almış durumda”.

Ancak kendi topluluğunu kurmaya çalışacak. Bu ise nerden geldikleri ne çalıştıkları fark etmeksizin bütün Bulgarların “ülkemizin yararına herkesin kendinden bir şey katacağı” bir topluluk olacak.

 

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 + 2 =