Bu yılki ramazanın ilk iftarını Cumhurbaşkanı Plevneliev verdi

Bulgaristan’da bu yılki ramazan ayının ilk iftar davetini Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev verdi.

Plevneliev, iftara ülkenin başlıca dini liderlerinin yanı sıra Bulgaristan’da yaşayan Suriyeli sığınmacılar ile kültür ve bilim çevrelerinden temsilcileri davet etti.

Rosen Plevneliev, iftarda yaptığı konuşmada, ülke nüfusunun yaklaşık yüzere 10’unu oluşturan Müslümanların dini ve kültürel geleneklerine olan saygısını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Plevneliev, toplumun ayrılmaz parçası olan farklı dini akımların temsilcilerinin huzur ve neşe içinde aynı sofranın etrafında toplanmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Çeşitlilik ve renkliliğe saygı ve ilgi göstererek ortak evimizin inşasını sürdürüyoruz. Toplumun gücü dayanışma ve karşılıklı hoşgörü ile büyür” dedi.

Plevneliev, ülkenin Novi İzvor köyünde Müslüman ve Hristiyanların el ele vererek bir kilisenin inşaatını yaptıklarını, Kırcaali kentinin bölge müftüsü ve kilise papazının da her bayramı birlikte kutladıklarını anımsattı.

Bulgaristan’da 1989 yılında yıkılan komünist rejimin kurbanlarının anılması için bir müze kurulmasını istediğini kaydeden Plevneliev, “Halk olarak dini, dili, etnik kökeni farklı olan kişileri bir araya gelip haklarımızı beraberce savunabiliyoruz. Böylece nefreti yok etmenin yolunu bulmuş olduğumuzu gösterebiliriz” diye konuştu.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir