Yaşam

Yurtdışında yaşayan Bulgarların yüzde 35’i geri dönmeyi düşünüyor

DNK inisiyatifi ve Market Links ajansı tarafından AP seçimlerinin yapıldığı 26 Mayıs tarihinde yurtdışında bulunan Bulgarlar arasında düzenlenen bir araştırmadan alınan sonuçlar ilgi çekiyor.

Araştırmanın asıl amacı yurt dışına göçeden vatandaşlar ve geleneksel diaspora temsilcilerinden alınan bilgiler temelinde insan kaynaklarına ihtiyaç duyan ülkedeki iş çevreleri ve onlar arasındaki bağlantıyı sağlayacak bir platformun kurulmasıdır.

Katılanlara genel anlamda Bulgaristan’ı neden terkettikleri ve yurda dönmek için neyin olmasını bekledikleri soruldu. Market Links ajansından Dobromir Jivkov: “Yurtdışında yaşayan Bulgarların istediği en önemli şartlardan üçü şöyle sıralanıyor: daha yüksek gelirlerin olması, yaşam standardının iyileşmesi ve yolsuzlukla mücadele edilmesi. Ankete katılanların üçte biri, Bulgaristan’a dönme ihtimalinde iş bulmayı en büyük zorluklar arasında gösteriyor. Diğer ilginç bir gerçek de, dönmeyi düşünenlerin yüzde 63’nün devamlı ikametgah olarak Sofya’dan farklı bir yeri göstermeleridir. Çoğunluğu Plovdiv, Varna, Burgas, Stara Zagora ve Ruse gibi ülkedeki diğer büyük kentlere işaret ediyor” diye paylaşıyor.

Aileniz ne kadar büyüktür sorusu üzerine alınan cevaplardan görüldüğü üzere yurt dışında çalışanların yüzde 38’i tek başına yaşıyor. Bu vatandaşlar aslında ekonomik göç modelini yansıtıyorlar. Bulgaristan’da kalan ailelerine finansal destek sağlayan bu insanlar yurda dönmeye hazır. Gidenlerin yüzde 65’i olmak üzere daha büyük bölümü bundan beş yıldan uzun zaman önce ülkeyi terketmiş insanlardır.

Bulgaristan’a dönmeyi düşünüyor musunuz sorusu üzerine deneklerin yüzde 26’sı hayır, yüzde 16’sı evet, yüzde 19’u daha çok evet ve yüzde


40’ı daha çok hayır diyorlar. Yani ülkeyi terkedenlerin üçte birisinden fazlası dönmeyi az veya çok düşünüyorlar.

Yurt dışında bulunanların sayısı 2 milyon kişi olarak düşünülürse, onların bir milyon kadarı ekonomik anlamda aktif olan nüfus ise, alınan sonuçlar, çalışma çağında bulunan 350 bin kadar kişinin dönebileceğini gösteriyor, ki ülkenin onlara çok büyük ihtiyacı vardır.

Yurt dışında bulunanlar, ülkemizde yaşayanlarla aynı şeyi istiyorlar – yaşam standartının ve gelirlerin artması, ortamın iyi yönde değişmesi, yolsuzluğun kaldırılması.

Yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşları dönmek konusunda istekli mi sorusu üzerine araştırmayı yapan girişimin temsilcisi Andrey Arnaudov: “Evet, dönmek konusunda istekli olanlar var. Sonuçta yüzde 40’ı yalnız yaşayan, yani özel hayatını da kurmak isteyen insanlardır. Dönmeye yatkın büyük sayıda insanın olduğukesindir” dedi.

Başkent Sofya’da işsizlik oranı yüzde 2, ülke genelinde ise yüzde 4 civarında olurken ankete katılanların yüzde 76’sı iş bulmanın problem olacağını düşünüyorlar. Çalışma piyasasında eleman kıtlığı yaşanırken bu durum, bu insanların ülkedeki durumdan habersiz olduğunu gösteriyor. Durumu bundan 10 yıl önce olduğu gibi düşündüklerini gösteriyor.


 

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × four =