Ekonomi Haberler

Yardımseverlerin ihtiyaç sahiplerini güldürdü

Birbirini tanımayan kişiler, yine hiç tanımadıkları insanlar Noel ve yılbaşında sofra kurabilsin diye, kutlamalar için ayırdıkları paraları bağışlamaya karar verdi.

Bu yardım kampanyası girişiminde bulunan 30 yaşındaki Nurcan Saşov, “ihtiyacı olan herkese yardım ediyoruz. İster Roman olsunlar, ister Bulgar, Türk veya Yahudi olsunlar” dedi.

Avrupa’nın farklı ülkelerinde çalışan Romanlar bu yıl da Dobriç bölgesinde yaşayan muhtaç hemşerilerine yardım etmek için birleşti.

İnisiyatifi gerçekleştiren ve 14 yıldan beri Almanya’da yaşayan Nurcan Saşov, aslen Vodnyantsi köyünden. Müzisyen olan Nurcan, Köln’de yaşayan 15 bin kişilik Bulgaristan vatandaşları topluluğu arasında bir yıldız.

Bu kampanya sayesinde Dobriç bölgesinde yer alan Hitovo, Altsek ve Vodnyantsi köyünde muhtaç kişilere yardım sağlandı.

Günler önce sosyal medya üzerinden inisiyatifi bildirdiğinde birçok arkadaşı, yakını akrabası ile beraber Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaşayan başka göçmenler de kampanyaya destek oldu. fakat daha sevindirici olan şu ki, kampanyaya Bulgaristan’dan da destek geldi.

Bu yardımları gönderen insanlar ne birbirini tanıyor, ne de yardımların ulaşacağı kişileri tanıyor. İşte böyle küçücük bir el uzatma ile büyük bir sevinç akıyor kalplere, hem yardım edene, hem de yardım edilene sevinç geliyor.

Nurcan, Belçika’dan hiç tanımadığı insanlardan da yardım geldiğini gördüğünde sevinçten ağladığını söyledi.

Bağış yapanlar arasında az miktarla katılan çok miktarla katılan da oldu. Hatta bankada bir görevli, kampanyayı öğrenince kendi de 10 avro bağışta bulundu, dedi Nurcan.

Böylece Hollanda’dan, Almanya’dan, Türkiye, Belçika ve Bulgaristan’dan gelen bağışlarla 3600 avro para toplandı.

Bu paralarla gıda ürünleri satın alındı ve 24 Aralık’ta muhtaç kişilere teslim edildi.

Kampanya hakkında şunu da ekledi Nurcan “Sanrım, bu bağış kampanyasına destek olan herkes uzun zamandır tencerede pişirecek yemeği olmayan kişilerin sevincine vesile oldukları için sevinecektirler. Tanrı hem Hristiyanlar’ın Noel gününde hem de biz Müslümanların Bayram günlerinde rahmetini üzerinizden üzerimizden eksik etmesin” dedi Nurcan .