Alman otomotiv devi Volkswagen’ın yeni fabrikasının nerede kurulacağı konusunda kararını kasım ayının sonunda vereceği öğrenildi. Yatırımın yapılacağı en güçlü iki adayın Türkiye ve Bulgaristan olduğu belirtildi

 

Yeni fabrikası için yer arayışında olan Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın (VW) Türkiye veya Bulgaristan arasında seçim yapacağı belirtiliyor. Alman Haber Ajansı’nın (dpa) edindiği bilgilere göre, kararın henüz verilmediği, konunun nisan ayı sonunda VW Denetleme Kurulu’nun toplantısında ele alınacağı, kesin kararın Denetleme Kurulu’nun kasım ayında yapacağı toplantıda verileceği kaydedildi.

MİLYARLARCA EUROLUK YATIRIM

DW Türkçe’de yer alan haberde, her iki ülkede de personel giderlerinin Almanya’ya kıyasla düşük olduğu bu nedenle iki ülke arasındaki yarışın sonucunun açık olduğuna işaret edildi. Milyarlarca euro tutarındaki yatırıma ilişkin VW’den açıklama yapılmadı.

“GEÇEN YIL 120 BİN VW SATILDI”

Diğer yandan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, otomobil dergisi Automobilwoche’ye verdiği demeçte, “Türk kamuoyu VW’nin ülkeyi sadece bir satış pazarı olarak görmesini istemiyor, burada üretim yapılmasını da bekliyor” dedi. VW’nin Türkiye’de sadece geçen yıl 120 bin araç sattığını hatırlatan Kanca, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere işaret ederek, “Olumlu bir sinyal verilmeli” diye konuştu. Kanca, Türkiye’ye yapılacak yatırımın bu açıdan önemli bir araç olacağını da sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’NİN ŞANSI YÜKSEK

Mevcut nitelikli işçiler ve dağıtım yapısı açısından Türkiye’nin şansının yüksek olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra VW, Türkiye’deki Ford fabrikalarında minibüs üretilmesi konusunda ocak ayının ortasında anlaşmaya varmıştı.

BULGARİSTAN DİĞER SEÇENEK

Alman otomobil üreticisinin seçenekleri arasında bulunan Bulgaristan da, yeni fabrikanın ülkede açılmasını umuyor. DPA’nın edindiği bilgilere göre, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in nisan ayı başında Sofya’ya ziyareti öncesinde VW’den bir heyet başkentte incelemelerde bulundu. Yatırımın planlandığı ülkedeki koşulların VW’nin alacağı kararda etkili olacağı belirtiliyor.

5 YILDA 44 MİLYAR EUROLUK YATIRIM

VW, geçen yıl kasım ayında elektrikli araçlar, otonom sürüş ve dijital teknolojiler için gelecek beş yıl için 44 milyar euro yatırım yapılacağını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 30 milyar eurosunun elektrikli araçların geliştirilmesi için ayrılacağı belirtilmişti. Yapılan açıklamada, VW bünyesindeki Skoda Karoq ve Seat Ateca tipi araçların üretiminin Doğu Avrupa’da açılması planlanan yeni fabrikada yapılacağı kaydedilmişti.

Mercedes-Benz’in performans ürün gamını oluşturan AMG’nin en küçük üyesi Türkiye’de satışa sunuldu. A 35 4MATIC ismiyle Türkiye’ye gelen araçta, 1991 cc’lik 4 silindirli çift turbo beslemeli motor görev yapıyor. 306 beygir güç ve 400 Nm tork değeri sunan motorun, otomobili 0’dan 100 km/s hıza 4.7 saniyede taşıdığı ve 100 kilometrede 7.4 litrelik bir yakıt tüketim ortalaması sağladığı bildirildi. 4 tekerlekten çekiş ve 7 ileri otomatik şanzıman ile bayilerde yerini alan ise A 35 4MATIC’in fiyatı ise 532 bin 500 TL olarak açıklanıyor.Mercedes A 35 4MATIC

Mercedes-Benz’in en güçlü kompakt üyesi Türkiye’de satışa sunuldu. Mercedes-Benz’in yeni önden çekişli platformunu kullanan AMG A 35 4MATIC’te 306 beygir güç ve 400 Nm tork üreten yeni 2.0 litre hacimli 4 silindirli turbo motor görev yapıyor.

Motordaki Twin-Scroll Turbo olarak adlandırılan çift kanallı aşırı besleme sayesinde alt devirlerden itibaren yüksek çekiş gücü sunulduğu üst devirlere kadar homojen bir şekilde güç üretiminin sürdürüldüğü belirtiliyor.

Otomobili 0’dan 100 km/s hıza 4.7 saniyede taşıdığı açıklanan motorun, otomobile ortalama 7.4 litrelik bir yakıt tüketimi sağladığı bilgisi verildi.

Otomobildeki egzoz sisteminin de standart olarak otomatik kumandalı bir egzoz kapağı ile donatıldığı, seçilen sürüş programına bağlı olarak da egzoz sesinin “dengeli”den “güçlü”ye doğru değiştiği bildirildi.

TORK DAĞILIMI SÜRÜŞ ŞARTLARINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Çift kavramalı 7 ileri otomatik şanzıman satışa sunulan AMG A 35 4MATIC’te tork dağılımının sürüş dinamiklerine bağlı olarak ayarlandığı açıklandı. Buna göre, söz konusu dağılımın önden çekiş ile yüzde 50 ön ve yüzde 50 arka olmak üzere sürüş şartlarına göre belirlendiği kaydedildi.

Önden bakıldığında çift çıtalı ön ızgara, geniş hava girişleriyle AMG ön tampon, ön tampon altı eklentisi ve gümüş krom süslemeleri ile standart A Serisi’nden ayrılan otomobilde, 18 inçlik çift kollu hafif alaşım jantlar, AMG marşpiye kaplaması, difüzörlü arka tampon, entegre tavan spoyleri ve iki adet yuvarlak egzoz çıkışı bulunuyor.

TUR ZAMANI TUTUYOR

Otomobilin iç mekanında ise, isteğe bağlı olarak kırmızı dikişli koltuklar, kırmızı emniyet kemerleri ve kırmızı çeperli havalandırma çıkışları gibi unsurların sunulduğu ifade ediliyor.

İlk kez A-Serisi’nde tanıtılan MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi ve eğlence sistemi ile gelen araç, AMG’ye özgü göstergelerde sürüş modlarını kullanıcısına yansıtıyor.

MBUX’te, pist sürüşü esnasında hız veya hızlanma gibi araca ait veriler, tur zamanları ile ara zamanlar, referans değer ile olan zaman farklı gibi değerleri toplanarak ve ekranda gösterildiği belirtildi.

Mercedes-AMG A 35 4MATIC’in Türkiye satış fiyatı ise 532 bin 500 TL olarak açıklanıyor.

Reklamlar