Kültür-Sanat

Banya Başı Caminde İslami Eğitim Haftasına Özel Kermes

İslami Eğitim Haftası hasebiyle Bulgaristan İlahiyatçılar Derneğinin 16.05.2019 y. organize etttiği kermes Sofya Banya Başı Caminin avlusunda akşam ve yatsı namazı arasında düzenlendi. Kermesde satılan hamur ürünleri – pideler, börekler ve çörekler, Yüksek İslam Enstütüsü öğrencileri ve İlahiyatçı Hanımlar öncülüğünde hazırlanıp, satışa sunuldu.

Kermesde ayrıca takke, tespih, başörtü, gömlek, alkolsüz esanslar da satışa çıkarıldı. Sosyal Medyada da yankı uyandıran Kermes, cami cemaatinin de ilgi odağı oldu.

Kermese iştirak edenler arasında T.C. Sofya Büyükelçiliğin diplomatları da bulunuyordu. İlahiyatçılar Derneği Başkanı Beyhan Mehmed, yönetim kurulu üyelerinden Dr. Selime Hasanova ve Güler Yahya inisiyatifinde düzenlenen kermas, Yüksek İslam Enstütü öğrencileri tarafından da desteklendi. Tezgah başında satış yapan gençler, gecenin geç saatlerine kadar katılanlara ağarladılar.

İlahiyatçılar derneği Başkanı, kermesin sonlandırıldığı anlarda: ,,Bu mubarek Ramazan ayında yaptığımız kermes hayırlara vesile olmasına Cenab-ı Haktan diliyorum ve inşallah bu tür faliyetler İslami Eğitim Haftasında bir gelenek haline gelecek senelerde de devam edecek. Katılan, katkıda bulunan, uzaktan ve yakından ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum ve bu anlamlı akşamda bizi yalnız bırkmadığınız için Allah razı olsun diyorum” diye duada bulundular.

Kermesde toplanan 1455.00 levalık mebla, Başmüftülüğün Eğitim Fonuna yatırıldı.


Bahri İzzet
Bulgaristan Başmüftüğü

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =