Veliko Tırnovo’da Uluslararası “Kültür Turizmi” Fuarı başladı

Veliko Tırnovo 19 ile 21 Nisan tarihleri arasında Uluslararası “Kültür Turizmi” Fuarına ev sahipliği yapacak. Geleneksel olarak her yıl düzenlenen etkinlik bu yıl 15. kez yapılıyor. “Vasil Levski” Kültür ve Spor sarayında geçen etkinliklerde bir çok yabancı elçilik temsilcisi de olmak üzere, 60 katılımcı boy gösterecek. Programla ilgili ayrıntılı bilgiyi “Tsarevgrad Tırnov” Belediye Turizm Acentası Müdürü Borislav Yordanov’dan aldık:

Bu yıl Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya olmak üzere Vişegrad Dörtlüsü ülkelere ağırlık vereceğiz. Brezilya, Güney Afrika, Azerbaycan, Filistin, Çin’den katılımcılar var. Bulgaristan’dan belediyeler de burada kendi turizm imkanlarını sunma fırsatı bulacak. Her bir temsilci turistik ürün ve paketlerini, yerel gelenek ve kültürünü salon önündeki açık meydanda sahneleyecek. Etkinliğin odağını değiştirmek istiyoruz. Belediyelerin önemli turistik mekan ve özelliklerini tanıtarak, tüketicilere erişim hakkına kavuşmalarını istiyoruz. Her ülke için bu büyük önem arz ediyor. Fuarı bu yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Varna “Bılgarçe” topluluğu açtı.  

Снимка

Forumun özel konuğu ise 1976 yılında kurulan Macar “Hiros Agora” topluluğu olacak. 11 ayrı folklor grubundan 270 üyeyi içinde barındıran topluluk, Macar halk dansları ve gelenekleri, Karpat ülkeleri halklarının folklorundan örnekler sunuyor.

21 Nisan’da “Oku ve yolculuk et” adlı ulusal yarışma ödülleri sahiplerini bulacak. Bu yıl beş ayrı kategoride geçen yarışma “2017’nin en original kültür turizmi olayı; en enteresan turistik yayınlar; en iyi site; en iyi reklam posterleri; turistik güzergahları en iyi tanıtan röportaj ve yazılar başlığı altında geçecek.

Geçen yılın sonbaharından itibaren her turist Bulgaristan’ın önemli turistik mekanların maketlerinin yer aldığı park da ziyaretçilere açık. 80’e yakın yerin küçük maketi görmek mümkün. Bir yerde toplanan bu güzellikler adeta ziyaretçilerin nefesini kesiyor. Temmuz ayında Veliko Tırnovo’da Tsarevets Kalesi Tepesinde geleneksel “Asırlar Sahnesi” programı da binlerce ziyaretçiyi bekliyor olacak. Ses, müzik ve ışık gösterisinin yanı sıra, programa ünlü operalar da dahil edilecek.

 

Çeviri: Sevda Dükkancı, BNR

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir