Yaşam

Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Akyol:

Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, Bulgaristan’da yatırım yapmak isteyen işi adamları ve üretim yapan firmalara teknik konularda her zaman yardımcı olduklarını belirterek, “Yatırım yapmayı düşündükleri bölgeler hakkında bizlerden bilgi alabilirler” dedi.

Akyol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geniş bir görev alanına sahip olduklarını söyledi.

Bulgaristan’ın resmi rakamlarına göre Burgaz’da 500 bin civarında Türk’ün yaşadığını ifade eden Akyol, “Bu rakamın 400 binin üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bulgaristan’ın doğu kısımda bulunan bölgelerdeki Türk yerleşim alanlarına Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu olarak hizmet ediyoruz. Hem toplumsal dokusu hem de adetlerini, geçmişlerini koruyan bir soydaş coğrafyası var” diye konuştu.

Akyol, bölgede yaşayan Türkler’in ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını yakından takip etmek ve Türkiye ile Bulgaristan hükumetleri arasındaki problemleri çözmek için çalıştıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bulgaristan’da 1 milyonun üzerinde Türk var. Bulgaristan’da komünizmin yıkılmasından bu yana 25 yıl geçti. Ekonomik, dini ihtiyaç gibi camilerimizin, Kur’an kurslarımızın durumu iyi. Bu konuda çok önemli gelişmeler var, her türlü girişimlerin olduğunu söyleyebiliriz. Sivil toplum kuruluşları ve devletimiz Türk çocuklarının Türkçe öğrenmeleri için gerekli desteği veriyorlar. Bugün halen resmi programlarda, radyolarda ve televizyonlarda Türkçe konuşulmuyor. Var olanlar da bir süre sonra milliyetçiler tarafından tarafından tepki gösterebiliyor.”

Başkonsolosluğun kapısının her zaman soydaşlara açık olduğunu belirten Akyol, “Her zaman şahsım ve  görevli arkadaşlarımız yardımcı olmaya hazırdır. Bulgaristan’da yatırım yapmak isteyen iş adamlarımız ve üretim yapan firmalarımıza her zaman teknik konularda yardımcı oluyoruz. Yatırım yapmayı düşündükleri bölgeler hakkında bizlerden bilgi alabilirler” şeklinde konuştu.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =