Türkan Bebeğin Anısı Bursa’da Yaşatılıyor

Bulgaristan‘daki Türklere uygulanan asimilasyon politikalarına karşı direşin simgesi olan ve 1984 yılında henüz 18 aylık iken annesinin sırtında Komünist rejimin askerleri tarafından vurularak şehit edilen Türkan Bebeğin anısı, Killi Bölgesi’nde adına yaptırılan çeşmenin bir benzeri ile Bursa‘da da yaşatılacak. Bulgaristan‘da uygulanan asimilasyon politikalarından kaçıp, Killi Bölgesi’nden Bursa‘ya yerleşen vatandaşlar tarafından kurulan Killiler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği hizmet binası açılışı Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe‘nin de katıldığı törenle yapılırken, dernek bahçesine yapılacak Türkan Çeşme‘nin de temeli atıldı.

Özellikle 1980’li yıllarda Bulgaristan‘da yaşanan asimilasyon politikaları sonucu, komünist rejim tarafından büyük baskılara maruz kalan, dinlerini yaşamanı engellenen ve camileri kapatılan Türkler, baskılara karşı sessizliğini 1984 yılında bozmuştu. Killi Bölgesi’nde yaşayan Türkler, 26 Aralık 1984 tarihinde kadın erkek, çoluk çocuk bir araya gelip, ellerinde hiçbir silah bulunmadan savunmasız bir şekilde bugünkü adı Benkovski olan Belediye binasına doğru yürümeye başladı. Komünist rejimin askerleri, tamamen savunmasız olan Türk halkını yaylım ateşine tutarken, henüz 18 aylık olan Türkan Feyzullah annesinin sırtındaki kundakta başından vurularak şehit olmuştu. Bulgaristan genelinde Türk direnişinin simgesi olan Türkan Bebek anısına, şehit düştüğü Killi’nin Yurtçular Köyü’ne bir anıt Çeşme yapılmıştı.

30 YIL SONRA ANISI Bursa‘DA YAŞATILACAK

Bulgaristan‘da yaşanan asimilasyon politikalarından kaçıp, Killi Bölgesi’nden Bursa‘ya gelen vatandaşlar tarafından kurulan Killiler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Türkan Bebeğin anısını 30 yıl sonra Bursa‘da da yaşamak için önemli bir adım attı. Millet Mahallesi’ndeki yeni dernek binasının açılışını yapan dernek yönetimi, hizmet binasının bahçesine de Killi Bölgesi’ndeki Türkan Çeşme‘nin bire bir aynısı olan çeşmenin temelini attı. Hem hizmet binasının açılışı hem de Türkan Çeşmesi’nin temelinin atılması nedeniyle düzenlenen törene Ak PartiBursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Killiler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mümin Kaşmer, Killi halkının Türklüğü kutsal kabul eden, İslam’a sadakatle bağlı ve çalışkan bir toplum olarak bilindiğini belirterek, Bulgar hükümetinin sadece çalışkanlık özelliğini kullanmak istediğini, diğer değerleri ise silmek için yoğun gayret sarf ettiğini hatırlattı. Türklük ve İslam davası uğruna Killi’de şehitler verdiklerini dile getiren Kaşmer, dernek binası önüne yapılacak Türkan Çeşme ile yaşananları hiçbir zaman unutturmayacaklarını kaydetti.

HİÇ BİR MİLLETE ZORLA BENLİĞİNİ UNUTTURAMAZSINIZ

Bulgaristan‘da Türk direnişinin simgesi olan Türkan Bebeğin abisi Turhan Öztürk de Bulgaristan‘da yaşayan Türklerin 1980’li yıllarda büyük acılar çektiğini belirterek, “Türk ve Bulgar halkı neredeyse kardeş denilecek kadar yakın, sorunsuz bir şekilde birbiriyle yaşıyordu. Ancak Komünist Jivkov rejimi ile Türkler üzerinde baskılar başladı. Türk kimliğimizi yok etmek istediler. Yaşananlar karşısında sessiz kalmayan Killi köylüleri kadın erken çoluk çocuk 26 Aralık 1984’te belediyeye yürüyüşe geçti. Tamamen savunmaz halkın üzerine askerler tarafından yaylım ateşi açıldı. Annemin sırtında henüz 18 aylık dünyadan bi haber olan kardeşim de başından vurularak oracıkta şehit oldu. Bu yaşananlar kendisi de başından vurulan annemin yüreğinde derin açılar bıraktı. Ancak bu yaşananlar hiçbir millete zorla benliğinin unutturulamayacağını gösterdi. Buraya yapılacak anıtın neyi temsil ettiği, gelecek nesiller tarafından iyi bilinmeli” diye konuştu.

BALKANLARIN ARKASINDA Bursa VAR

Törene Bulgaristan‘ın Killi Bölgesi’nden gelen öğrenciler de okudukları şiirlerle davetlilere duygusal anlar yaşattı. Türkan Bebek ve bölgedeki direnişi anlatan şiirleri dinleyen bazı vatandaşlar göz yaşlarına hakim olamadı. Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu milletin sadece Balkanlar’da değil, Anadolu’da da yok edilmek istendiğini ancak bu amaca kimsenin ulaşamayacağını söylediği. Türk Bayrağı’nın hiçbir zaman inmeyeceğini, ezanların hiçbir zaman susmayacağını kaydeden Başkan Altepe, “Biz bunun için 10 yıldır Balkanlar’da çalışıyoruz. Ecdadımızın bundan 625 yıl önce Türk ve Müslüman toprağı yaptığı Balkanlar bizim için ecdat emaneti. Bu emanete sahip çıkmak için elimizden gelini yapıyoruz, yapmaya da devam edeceği. Sadece Bulgaristan‘da 4 bin 500 çocuğumuzu sünnet ettirdik, tüm Balkanlar’da da 11 bin 500 çocuğumuzu sünnet ettirmiş olduk. Aşure günlerimiz, Kandil kutlamalarımızla kültürümüzü oralarda en iyi şekilde yaşatırken, camilerimizi de bir bir ayağa kaldırıyoruz. Sadece oradaki Müslümanlara değil, Bulgarlara da nasıl bir komşu olduğumuzu gösteriyoruz. Sel felaketi yaşandı, bölgeye ilk yardım götüren Bursa oldu. Komşularımızın yardımına koştuk. Bu konuda sivil toplum örgütlerine önemli işler düşüyor. İşte Killiler Derneği burada. O bölgedeki faaliyetlerimizde hep yanımızda oluyorlar. Sizler proje üreteceksiniz, biz uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Kendisinin de Bulgaristan göçmesini olduğunu hatırlatan Ak PartiBursa Milletvekili Mustafa Öztürk de 100 yıl süren asimilasyon politikaları ile Bulgaristan‘da camilerin kapatıldığını, sünnetin ve kurban kesmenin engellendiğini hatırlatarak, ancak Türk hükümeti olarak o bölgedeki Türklerin her zaman yanında olduklarının altını çizdi.

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir