Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF) Başkanı Sezgin Mümin, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin lideri Lütvi Mestan’a mektup gönderdi.

BAF-Bask-Sezgin-MuminMümin, mektubunda HÖH’ün çalışmalarını yakından takip edeceğini bildirdi.  BAF Başkanı, Bulgaristan Türklerine yapılan zorunlu asimilȃsyonunun sorumlularının cezalandırılması ile ilgili çalışma yapmasını konusunda HÖH’ü uyardı.

 

Mektubun orijinal metni:

 

Bulgaristan Adalet Federasyonu sivil toplum kuruşu Başkanı Sezgin Mümin’in

Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi

Başkanına

MEKTUBU

Sofya

Sayın Genel Başkan,

 

Karalama savaşları ile zorlu geçen erken seçimlerdeki başarılı sonuçlardan  dolayı sizleri tebrik ederim.

42. hükümetin milletvekili olarak gelecekteki çalışmalarınızda Türk kökenli Bulgaristan vatandaşlarının yirmi üç yıldan fazla  zamandır çözülmeyen sorunlarını, yani sivil toplum kuruluşu olarak hedefimiz olan Soya Dönüş Süreci davasının sonuçlandırılması, zorla dayatılan isimlerin arşivlerden kaldırılması, ana dilinin zorunlu ders olarak okutulması gibi buna benzer sorunları unutmamanız gerektiği konusunda çağrıda bulunmak isterim.

Bulgaristan Adalet Federasyonu yönetimi, HÖH meclis meslis grubunun çalışmalarını yakından takip edecek, toplumu site ile gazetemiz aracılığıyla bilgilendirecek; sizleri destekleyeceğim, fakat aynı zamanda da Türk kökenli Bulgaristan vatandaşlarının sorunları ile ilgilenen sivil toplum kuruluşu sıfatıyla sizin hem muhalifiniz hem düzelticiniz olacağız.

 

Aydın Osman | AJANS BG

Reklamlar