Haberler Kültür-Sanat

Şehiriçi toplu taşıma araçları maketleri Sofya’da sergileniyor

22 Mayıs tarihine kadar başkent sakinleri ve konukları, bir zamanlar Sofya ve diğer şehirlerin sokaklarında hareket halinde olan gerçek tramvay, otobüs ve troleybüslerin maketlerini tanıtan serginin tadını çıkarabilecektir. Klasik şehir içi ve şehirler arası ulaşım araçlarından en modern örneklerine kadar teşhir edilen, 1:43 çapındaki 29 taşıt aracı, Darian Georgiev, İvaylo Atamyan ve Georgi Garmidolov tarafından yapıldı. Tamamen el yapımı olan modellerin hazırlanması için hepsi saatlerce canla başla çalıştı.

СнимкаModellerin teşhir edildiği Gifted Sofia galerisinin sahibi Valeri Gürov, şunları söylüyor: “Maketleri gördüğüm ve “Şehir içi toplu taşıma modelleri” ekibi ile tanıştığım anda sergileme fikri doğdu, çünkü modeller çok etkileyiciydi.”

Maketler, üzerinde detayların çalışıldığı plastik, ağaç sakızı ve metal unsurlardan yapılmıştır. Darian Georgiev’in tutkusu, “İkarus” otobüsleri ve Bulgar tramvayları. Neden bu araçlar? sorusuna kendisi şu cevabı veriyor:

“Çünkü bana çocukluğumu hatırlatıyorlar. Ben onlarla büyüdüm ve bu taşıt araçları bana eski yılları ve güzel şeyler hatırlatıyor. Bulgar tramvayları çok popülerdir, aynı zamanda Sofya’nın sembolüdür. Maalesef tramvay fabrikası artık yok ve söz konusu tramvaylar kaybolmak üzere. Ancak serginin yardımıyla daha çok insanın onları hatırlayacağını, bu taşıt araçlarının tam olarak ne olduğunu anlayacağını ve kendilerince seveceklerini umuyorum.”

СнимкаSergide görülebilen en eski tramvay modeli, No.35 olarak bilinen Siemens – Halske tramvayıdır. Bu tramvay 1925 yılında Sofya için özel üretildi. Tramvayın bir örneği, 2007 yılında “Tramkar” fabrikasında yenilendi ve restore edildi ve şimdi başkentte atraksiyon için kullanılıyor.

СнимкаSergide diğer ilginç bir model, T6M-800 “Sofya” tramvayıdır. Bu, birçok Bulgar filminde ve Eski Sofya fotoğraflarında görülen klasik bir tramvaydır.

Снимка“Çavdar” markalı otobüslerin hayranı olan İvaylo Atamyan ise şunları paylaşıyor: “Sergide teşhir edilen en eski otobüs, yolcu römorku olan “Çavdar” M80. Bu tür otobüslerin üretimine 1967 yılında başlandı. “Çavdar” M80 markalı otobüsler, 70’li yılların ortalarına kadar kullanımda kaldı, arkasından diğer tip otobüslerin üretimine geçildi.”

СнимкаSergiyi ziyaret edenler, doğal gaz ile çalışan ilk otobüsü, tamirat tramvayı, Leh “Pesa” tramvayı, “İkarus” troleybüsleri ve eski ve çağdaş taşıt araçlarının birçok ilginç örneklerini görebilecek. Teşhir edilen modellerin bir kısmı, sergiden sonra satışa sunulacaktır.

 

 

Çeviri: Rayna İvanova, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 7 =