Bulgaristan’da seçkin Türk şairlerinden Naci Ferhadov’un bu sabah Sofya’da vefat ettiği bildirildi. Naci Ferhadov kimdir?

Naci Ferhadov
Naci Ferhadov

10 Mart 1940’ta Kırcaali İli Eğridere-Ardino Belediyesi Dyadovtsi köyünde doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde yaptı.  Eğridere-Ardino Türk Lisesi’nden (1957) sonra Sofya Üniversitesi’nin Oryantalizm Bölümü’nü bitirdi (1962). Doğduğu bölgede çeşitli aralıklarla öğretmen, eğitmen, lisede müdür yardımcılığı, yerel gazetede redaktörlük yaptı. Yirmi yılı aşkın bir süre, Sofya’da yayımlanan Yeni Hayat – Novjivot dergisinin “Kültür” şubesi sorumlusu olarak çalıştı. Daha sonra Bulgaristan Milli Radyosu’nun Türkçe Yayınlar Bölümü’nde program sunuculuğu ve redaktörlük yaptı.

Edebiyat serüveni henüz okul çağındayken Türkçe yazdığı şiir denemeleriyle başladı. Bu şiirlerin çoğu o yıllarda (1950’liler) Türkçe çıkan gazete ve dergilerde yayımlandı. Bulgarca yazdığı şiirler basında 1970’li yılların başlarında görülmeye başladı. Edebiyat çevrelerinde ilgiyle izlenen şair, yeteneğinden dolayı Bulgar Yazarlar Birliği’ne üye olarak kabul edilen ilk Bulgaristan Türk’ü oldu (1976). Türk adlarının değiştirilmesini izleyen dönemde (1984-1985) Aleksey Brezin imzasını kullanmak zorunda kaldı. Birçok Türk şairinin şiirlerini Bulgarcaya çevirdi, Türkçe yayınlanmış dört şiir kitabı mevcut.

Reklamlar