Ekonomi

Ruslar Bulgar vatandaşlığına baş vuruyorlar

Avrupa Birliği içinde en yoksul ülke olan Bulgaristan, ekonomik sebeplerden dolayı Avrupa’nın batısına akın eden ve birçok sıkıntıya yol açan göçmenler açısından pek cazip değildir. Bununla birlikte ülkemiz AB’ye kabul edildikten sonra Bulgaristan’da verilen kimlik belgelerinin birlik ülkelerinde serbest dolaşım imkanını sağlaması, komşu Makedonya ve Türkiye olduğu gibi Moldova ve Ukrayna gibi daha uzak ülkelerde de yaşayan büyük sayıdaki Bulgar kökenli vatandaşların dikkatini çekmeye başladı. Onlara geçen yılda Yakın ve Orta Doğu’daki çatışmalardan ve Afrika’dan kaçan ve ülkemize gelince AB sınırlarını kendilerine açan sığınmacı statüsünü almayı ümit eden on bin kadar sığınmacı da eklendi.

Bununla birlikte yasanın tanıdığı bir imkan olan 500 000 avrodan üzeri yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı alma fırsatından yararlanan şimdiye kadar olmuyordu veya en azından bilinmiyordu.

Anlaşılan bu tür kararların zamanı geldi, en azından Bulgaristan vatandaşı olup ülkemizde iş başlatmayı seçen bazı Ruslar için böyledir. Bugünlerde açıklanan verilere göre geçen yıl içinde Rusya vatandaşı olan 5 işadamı böylesine önemli bir adım atmaya cesaret etmiş bulunuyor. Memleketlerini terkedip güzel ve misafirperver olmakla birlikte ekonomik bakımdan pek te cazip görünmeyen ülkemize yerleşen bu 5 kişiyi bunu yapmaya iten önemli nedenler var herhalde.

Bu nedenlerden biri iki Islav halkı arasındaki dil, kültür ve tarih yakınlığı olsa gerek. Her Rus ülkemizde sıkıntı çekmeden kendi dilinde iletişim kurabilir, ihtiyaç duyduğu şeyleri alabilir. Memleketinden uzak olsa da yalnızlık çekmesi de pek muhtemel değildir, çünkü Karadeniz kıyısında ev alan onlarca bin soydaşı buradaki evlerinde vakit geçirmeyi seviyor. Hatta bazı Karadeniz beldelerinde içinde kendi mağazaları ve kreşleri bulunan Rus siteleri oluştu, ki bu daha girişimci olan Ruslar’a burada iş yürütme fırsatını sağladı. Ayrıca Ukrayna’daki krizden dolayı Moskova ve çoğu Batılı ülkeler arasındaki ilişkiler gerildi, Batı’nın uyguladığı yaptırımlar, Ruslar’ı vurdu ve birçoğunun Avrupa ülkeleri ve Amerika’ya erişimi zorlaştı. Bulgaristan uyruğuna geçenler ise bütün bu sıkıntıları atlatıp tam haklı Avrupa vatandaşı oluyorlar. Tabi onların yaptıkları 500 000 avroluk yatırımlar da ülke ekonomisine taze kan gibi geliyor.

Çeviri: Tanya Blagova

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =