Haberler Kültür-Sanat

Romanya ile Bulgaristan Dobruca’da kültür turizmine yatırım yapacak

Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) Bilgi Merkezinden verilen bilgiye göre Dobriç bölgesinde ve Romen belediyelerinde kültür turizmi, altyapı ve afet ve acil durumlara müdahale konularında yürütülen ortaklık projeleri kapsamında 16 028 00 avrodan fazla yatırım yapılacaktır. Fonlar, yılın başından bu yana Interreg V-A Romanya-Bulgaristan 2014-2020 Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında onaylanmıştır.

Belediyelerin, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının 10 girişimi, altyapı iyileştirme, kültürel forumlar düzenleme, acil durumlara müdahale ekipmanları ve daha fazlası için destek almaktadır.

Şabla Belediyesi ve Romanya’nın Çerna Voda Belediyesine M.Ö 5500 ile 4500 yılları arasında iki ülkenin topraklarında var olan eski Avrupa’nın ilk uygarlığı olan Hamangia kültürünü tanıtmak için 1 494 000 avro verilecek. Avrupa’da ilk kültürlü yerleşik çiftçi toplumlarına ait eserlerin keşfedildiği Durankulak Gölü’nün Büyük Adası’nda turistler için iyileştirmeler yapılacak. Üç gözlem platformu inşa edilecek, yaya gezinti yolu genişletilecek, Cybele mağara tapınağının kaplaması yenilenecek.

Dobriç ve Harşova belediyeleri, kültürel etkinlikler için ortak bir güzergah oluşturacak ve turistleri Debrene köyü yakınlarında yapılan “Güneşli Dobruca’dan Şarkılar ve Danslar” başlığını taşıyan folklor festivaline ve Romen kentinde düzenlenen gelenek ve zanaat festivaline çekecek. Toplam 1 410 000 avroluk kaynak ile proje kapsamında Çerna ve Lovçantsi köylerindeki halk toplum merkezleri ve Harşova’daki Carsium Kültür Evi modernleştirilecek.

General Toşevo ve Murfatlar belediyeleri, ortak bir proje ile kültürel altyapıyı geliştirecek, tarihi yerleri yenileyecek ve modern tesislerle donatacak.


Ortak girişimler için mali destek Balçık ve Mangalia belediyeleri, Bulgar sivil toplum örgütü “Evrika” ve Köstence Belediyesi ve başka kurum ve kuruluşlara da sağlanıyor.

 

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × one =