Eylül ayının her birinci Pazar günü, Bulgaristan’da eşi benzeri olmayan bir turistik atraksiyon olan “Tesnolineyka” – dar hatlı trenin günü olarak kutlanıyor.

Bu kutlamalar   “Za tesnolineykata” – “Dar hatlı tren için” derneği tarafından başlatıldı. Derneğin Başkanı Kristiyan Vaklinov, 2017 yılında sözüm ona “küçük tren” olarak da bilinen dar hatlı trenin Müze Evi’ni açtı ve burada tren hattının bir asırlık tarihini sergiledi. Eski bir tren istasyonu olan müze evi iki yıl boyunca 20 gönüllü tarafından tamir edilerek onarıldı.

Buradaki temel amaç, ülkemizin toplam 124, 7 km uzunluktaki son dar hatlı tren hattının korunması için daha fazla insanı çaba etme yönünde teşvik etmek.

Dar hatlı tren, 2020 yılında “The Guardian” gazetesinin Avrupa’da en güzel tren seyahatleri sıralamasında ilk 10 listesine girmişti.

Rodoplar’da tren hattı inşa edilmesi konusu ilk defa 1915 yılında gündeme geliyor. Tren hattının yeri olarak ise Çepintsi geçidi seçiliyor. Çünkü dağa yakın olması ile beraber Çepinska nehri boyunca birçok yerleşim yeri de var. Böylece gelecekte kurulacak tren yolunun yolcu taşımacılığında kullanılması ile beraber odun taşımak ve özgürlüğüne yani kavuşmuş bu Bulgaristan topraklarının savunulmasında da kullanılabilmesi gör önünde bulundurulmuştu.

Günümüzde bu tren yolunun inşaatı son derece ciddi mühendislik kararlarından dolayı yurtdışında mimarlık üniversitelerinde derslerde okutuluyor. Ayrıca 760 milimetre genişlikteki hattın ilk 39 kilometresinin 5 yıl boyunca el emeği ile inşa edildiği de dikkat çekiyor.

Reklamlar