Siyaset

Resmi Karşılama Törenindeki Askerler Sürekli Olacak

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, çeşitli dönemlerinde tarih sahnesinde yer almış olan 16 Türk devletinin askerlerini giysileriyle temsil eden uygulamayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı‘ndaki resmi karşılama törenlerinde kullanmaya önümüzdeki süreçte de devam edecek.

KATILIMLAR BUNDAN SONRA DA OLACAK

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Muhafız Alayı’na mensup 16 askerin, resmi karşılama törenlerine, Cumhurbaşkanlığı forsunda yıldızlarla simgelenmiş durumdaki Türk devletlerinin askerlerinin giysileriyle katılmaları bundan sonraki resmi karşılamalarda da sürecek. Bu yeni projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bilgisi dahilinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

NEREDE NASIL DURACAKLARINA DAİR PLAN YOK

Bu yeni uygulamayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nın bando, tören taburu gibi unsurlarına 16 Türk devletinin askerlerini temsil eden askerler de eklenmiş oldu. Törene temsil ettikleri devletin askerlerin üniformalarıyla iştirak eden 16 muhafızın nerede nasıl duracakları konusunda kesin bir kural bulunmadığı; yapılacak farklı planlamalarla tören alanında farklı biçimde konumlandırılmalarının da mümkün olduğu öğrenildi.

İLK KEZ FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI’NDA KULLANILDI

İlk kez Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas‘ın resmi karşılama töreninde kullanılan 16 askerin kıyafetlerinin, araştırmalar neticesinde aslına uygun olarak hazırlatılmış oldukları kaydedildi.

KIYAFETLER HANGİ TÜRK DEVLETİNİ TEMSİL EDİYOR

Cumhurbaşkanlığı Sarayı‘ndaki merdivenin sağında yer alan askerler (aşağıdan yukarıya) 1- Babür İmparatorluğu, 2- Hazar Kağanlığı, 3 – Uygur Kağanlığı, 4 – Avar Kağanlığı, 5 – Harezmşah Devleti, 6 – Gazneli Devleti, 7 – Altınordu Devleti ve 8 -Karahanlı Devleti’ni temsil ediyor.

Merdivenin solunda yer alan muhafızlar ise (aşağıdan yukarıya) 9 – Osmanlı İmparatorluğu, 10 – Göktürk Kağanlığı, 11 – Timur İmparatorluğu, 12 – Selçukluİmparatorluğu, 13 – Akhun İmparatorluğu, 14 – Avrupa Hun İmparatorluğu, 15 – Batı Hun İmparatorluğu ve 16 – Büyük Hun İmparatorluğu’nu temsil ediyor.

Resmi Karşılama Törenindeki Askerler Sürekli Olacak
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 17 =