Razgrad kurtuluşunun 140’ncı yılı, 28 Ocak’ta farklı kültür ve spor etkinlikleri ile kutlanacak. Kutlamalar 24 Ocak, Çarşamba günü saat 14.00’te Vazrajdane meydanında ard arda 54. kez düzenlenen koşu yarışması ile başlayacak.

Perşembe günü saat 18:30’da Razgrad Belediyesinin Kültür Merkezinde Vasil Levski’nin soruşturma dairesinde çektirildiği sorgudan kalan belgelere dayanarak sahneye uyarlanan “Razpitat” (Sorgu) tiyatro temsili gösterilecek.

26 Ocak, Cuma günü Razgrad Belediye Meclisininin resmi oturumu yapılacak. Yine Cuma günü Kültür Merkezi’nde saat 17.00’da Öğrenci, Teknik ve Bilim Merkezi tarafından tertiplenen fotoğraf sergisi ziyaretçilere açılacak. Yine aynı yerde saat 18.00’da “Razgrad’ın fahri vatandaşı” unvanının verilmesi töreni yapılacak. Bu yıl fahri vatandaşlığa iki kişi aday gösterildi – Razgrad Filarmonisi Şefi ve Müdürü Krasen İvanov ve yazar ve toplumcu İvan Cebarov.

Törenin ardından “Tenorite” üçlüsü ve Razgrad Filarmonisi şehrin günü münasebeti ile özel konser verecekler.

27 Ocak, Cumartesi günü Sanat Galerisinde “18. ve 19. yüzyıl Rus-Türk savaşları zamanında Razgrad” konulu tarihi bir teşhirin açılışı yapılacak. Açılışın hemen ardından ise Razgrad’ın tarihçesine ilişkin “K22” belgeseli izletilecek.

Razgrad Günü 28 Ocak sabahı “Aziz Nikolay Chıdotvorets” kilisesinde ayin töreni düzenlenecek. Saat 12’de ise Kültür Merkezinde gelenek üzerine 28 Ocak doğumlu çocuklar için doğum günü partisi yapılacak. Saat 17’de ise hayatını feda eden Rus askerleri ve Bulgar müstahfızları anıtı olan Mozole’ye çelenkler bırakılacak.

Razgard kutlamaları havai fişek gösterisi ile sona erecek. Kutlama etkinlikleri için yurttan ve yurt dışından resmi konuklar bekleniyor. Belediye Başkanlığı, Razgrad’ın tüm sakinleri ve konuklarını kutlama etkinliklerine davet ediyor.

Razgrad’dan Saadet Saffet, BNR

Reklamlar