TAI, milli savaş uçağı TF-X’in maketini ilk kez Paris Air Show’da sergiledi.

türk milli uçak

Türkiye’nin ilk beşinci nesil savaş uçağı olması planlan Milli Muharip Uçak (TF-X), Paris Air Show’da görücüye çıktı. Yılbaşından bu yanan yapılan hazırlıklar kapsamında birebir maketi oluşturulan uçak, fuarda oldukça ilgi gördü. Uçağın tanıtıma açıldığı anlarda ise Plevne kahramanı Osman Paşa için bestelenen marş çaldı.

KUYRUKTA KARTAL AMBLEMİ

Almanya’da imal edilen uçağın maketi iki ton gri kamuflaja sahip. Çift motorlu uçağın kuyruğunda ise kartal tasarımı yer alıyor.

Her biri 20 bin libre itiş güçlü iki motora sahip olacak uçak, 55 bin feet servis irtifası ile ses hızının iki katına çıkabilecek. Azami kalkış ağırlığı 60 bin libre olarak belirlenen uçak, 2028’den itibaren Türk Hava Kuvvetleri’nde envantere girecek.

‘F-35’TEN TECRÜBELİYİZ’

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, uçak üzerinde binden fazla mühendisin çalıştığını belirterek, “MMU, Avrupa’nın en iyi savaş uçağı olacak. 2023’te fabrikadan çıkartılacak. İlk uçuş 2025’de. MMU 2028’de Türk Hava Kuvvetleri’nde hizmete girecek” dedi. Kotil, TUSAŞ’ın F-35 gövdesi imal eden tek kaynak olduğuna dikkat çekerek, “Bu konuda tecrübeliyiz. Hızlı yol almak zorundayız” diye konuştu.

ALMANYA’DA YAPILDI

Kotil, maketin Almanya’da yapıldığını söyleyerek “Tasarım ve imalat Almanya’da ortak olduğumuz bir şirket tarafından yapıldı. Fuara yetiştirildi ve dünya prömiyerini Paris’te yaptık” diye konuştu.

TAI, milli savaş uçağı ile ilgili görsel sonucu

Türkiye'nin hayalet uçağı bor zırhıyla kaplanacak2030 PROJEKSİYONU

İşte ilk milli savaş uçağı FX-1

Reklamlar