Tsvetanka Georgieva 6 yaşındayken ilk maket evini yaptı. O zamanlar bu uğraşın onun işi haline geleceği ve yaptığı maket ev sayısının 300’ü geçeceğini bilemezdi.

“Ev maketleri yapma işiyle profesyonel olarak uğraşma fikri 10 yıl önce belirginleşti. Bulgaristan’a kesin dönüş yaptığımda bu işle uğraşmaya karar verdim. Bütün sülalem zanaatkar olunca, ben de hayatımı sanatla iç içe geçirdim. Almanya’da resimler çiziyordum, Türkiye’de ressam olarak çalıştım, en sonunda yurt dışındaki hayata bıktım. Yaptığım ilk profesyonel maket evi kızımın okuduğu ana okuluna hediye ettim. Onu çok beğendiler ve sonra da bu iş mesleğe dönüştü. Birçok iş yaptım, fakat sonunda dedim ki: senin bir zanaatın var, sevdiğin ve içinden gelen şeyi yap, bunu meslek edin, dedim. Öylece de benim yazgım olan uğraştan kaçmaya vaz geçtim. Maket evler yapmaya başladım.

İlk başta karton, ahşap, taş gibi doğal malzemeler kullandım, fakat sonradan profesyonel yöntemlere geçtim. İnşaat malzemeleri kullanıyorum artık”.

17х20 santimetre çapında en küçük evlerden, bir metre çapı geçen büyük evlere kadar bütün eserler harika bir yapım, muhteşem bir detay ve uyumuyla görenleri büyülüyor.

“Mimari maketler orijinale orantıyla 1:1 metre ölçeğinde yapılıyor. Bir maket ne kadar büyükse, o kadar daha çok detaylı yapılabiliyor. Bazılar, babaanne, dedelerinin artık yıkılmış evlerinin maketini istiyor, onlar eski resim veya hatırlarını bana paylaşıyor, ben de ön çizim yapıp onlara sunuyorum. Bazen bana fotoğraflar gönderiyor insanlar ve karedeki evin maketini rica ediyorlar. Bulgaristan’ı gezerken etkilendiğim evlerin fotolarını çekiyorum. Zamanım kalınca İnterneti açıp Bulgar evlerini inceliyorum ve kendim için yaptığım maketleri oradan esinlenerek hazırlıyorum”.

Bir maket ev yapımı bazen 2-3 gün, bazen de bir ay zaman alıyor. Evlerin çoğu bahçeye konulmak üzere veya duvara kabartma pano şeklinde yapılıyor. O yüzden kapılar, pencereler kapalı. Fakat bazı evlerim kapıları, pencereleri açık, hatta dayalı, döşeli şekilde hazırlanıyor, diye ilave etti  Tsvetanka.

Mimari ve kültürel anıtların maketlerini yapmak da Georgieva’nın üzerinde sevgiyle çalıştığı işler arasında. Modern havuzlu evleri de, eski tarz Bulgar çardaklı evleri de aynı itina ve keyifle hazırlıyor. Tryavna’da Saat Kulesi maketi ise adeta büyülüyor. 150х80 santimetre çapındaki makette ışıklandırılmış Saat Kulesi, altında köprü ve nehrin de maketi yapılmış bulunuyor. Ağaçlar, çiçekler, dokuma kilimler, ev eşyaları ve daha bin bir ufak detay ve objelere esin kaynağı nereden geliyor?

“Esin kaynağımı en peki müzikten alıyorum. Müziği ritimlerini heyecanlarıma, duygularıma tercüman yapıyorum, ona dalıp, çalışıyorum. Bir maket eve duygu ve his katmazsam, o sadece boş bir obje kalır. İçinden gelen her şeyi katman lazım. Bu enerjiyi somut maddeye dönüştürmek gibi bir şey. Bulgaristan’da işler kolay olmuyor. Ama kolay olsaydı, enteresan olmazdı”.

 

BNR

Reklamlar