Yorum

Kurban Bayramımız kutlu olsun!

Tarih: 20 Ağustos 2018

Yazan: Neriman E.Kalyoncuoğlu

Konu: Kurban Bayramımız kutlu olsun!

Bayram Zirvesinden

Kâinat ın yaratıcısı yüce Mevla’m merhamet sunsun

Birlik beraberlik içinde kurban bayramınız kutlu olsun.

Biz Bulgaristanlı ve Bulgaristan’daki Türkler, Müslümanlar alicenap insanlarız. Bu duygusallığımız, hele Kurban bayramı gibi ulusal geleneksel manevi yakınlaşma günlerimizde iyilik, güzellik, saygılı olma ve doğru davranma şeklinde ifade buluyor.

Köylerimizde ve kasabalarımızda Bayram gününde yardımseverlik, herkesin yaratanla aynı yakınlıkta olmaya gayret etmesi, bayram günüyle uyanan ödev bilinci, bayram günündeki kişisel sorumluluk ve insan sevgi ve saygısı kendini gösterdi.

Doğru ahlaksal eylemleri sezinleyen insanlarımız bu defa da ben daha büyük kurban kestim yarışına girmedi. Erkekler bayram selamını Allah Evlerimizden aldı ve ailelere taşıdılar. Sıcak kucaklayışlar dualarla karıştı, çocuklar, gençler el öptü, bayramlık hak etti ve yaratan huzurunda birlikte ve beraberce, en temiz yürekle olma hummalı çalışmaları başladı.

Kurban bayramınız mübarek olsun

Halil İbrahim’den bize emanet olan

Kestiğimiz kurbanlar mübarek olsun

 

Bu bayram da iyi niyetimiz, ilhas ve samimiyetimizle dualarımızla kurbanlarımız kabul oldu. Kurban kesmekle Allah’a olan bağlılığımız ifade edildi. Kurban ibadetinin her anında Allah’ın adı anıldı. Okunan hutbelerde barış, huzur, iyi komşuluk ve hoşgörü dileklerimiz ifade buldu.

Bizim bayram algımızda, kurban Bayramı bütün insan alemine bir hediyedir, aynı zamanda tüm kırgınlık alametine bir feyzi-rahmet bağıdır, kesilen her kurban insanları birbirine yakınlaştırır, müminlerin yüreklerine çözülmez birlik kelepçeleri takar, Müslümanlar mutlu hayrı-seyir yolunda birleşir ve her birimizin yüreğinde sevgi ve saygı kurban olur.

Kurban Bayramı dostluk ve kardeşlik bağlarının tazelendiği günüdür. Dört bayram günü boyunda sohbetlerde herkesin gönlünde sevgi, barış ve huzur çiçekleri açar çevresini güzelleştirdi.

Bulgaristan’da yıllarca Bayramlarımızı yasaklayanlar, kurban bıçaklarımızı çalan, kurban kazanlarımızı delenler bu yıl da fakir, yoksul ve yetimlerin haklarının dağıtılmasını engellemeye çalıştılar. Bayram günü kasaplarda helal kesimlerin durdurulmasını istediler.
Sofya’da Bulgaristan Türkleri Diyaneti ve Baş Müftülük önüne toplanarak kurban kesilmesine yasak getirilmesini isteyerek, akla karayı yeniden birbirine karıştırdılar. Küslüklerin bitmesini engelleyip, kırgın kalplerin barışmasına engel olmaya çalışırken, aydı zamanda bu memleket bir Hristiyan alemidir,  ve biz ne buyurursak o olacak demeye çalıştılar.
Bulgar makamlarının benzer olaylara seyirci kalması ülkede demokrasinin oturmadığına, çok kültürlü ve çok dinli, farklı yaşam kuralları olan bir toplumsal düzenin oturmadığına yeni kanıtlar getirdi.

Günümüzde çevreci veya hayvan severler gibi isimlerle meydanda dolaşan ve tören arifemizde kol gecen bu tipler, aynı ortamda yaşayan insanların dil, din ve kültürel özelliklerindeki farklara saygının, toplumda bütünleştirici rolünü, vatandaşların birbirinin gelenek ve adetlerine, bayramlarına saygı gösterdikçe, toplumun huzur bulacağını anlamak istememeleri her gün biraz daha düşündürücü olmaya başlıyor.

Kurban bizim ibadetlerimizden biridir. Yaratanın adı anılarak yapılır. Bununla birlikte uygulanan kurban bayramı düzenimiz, kural ve ilkelerimiz vardır k bayram günü hayır elimizle gönlümüz açılır ve din ve etnik ayrım gözetmeksizin herkes payını alır, kurban kazanlarından yükselen koku bütün gönüllere dolar. Bu bereket, dostluk, kardeşlik ve anlaşarak yaşama, beraber olma özlemi ifadesidir. Kurban kesmek, bayramlaşmak, kurban sofrasında birlikte olmak, infak etmenin ve sehâvetin tadını yaşamaktır. Kurban, küslerin barışma günüdür. Kurban, yoksulları, garipleri ve muhtaçları sevindiren, akraba ve komşular arasındaki irtibatı ve sıla-ı rahmi temin eden kutsal ibadetlerimizden biridir.

Türk – İslam Aleminin bayramı kutlu olsun!

Sevgili okurlarım, Sizleri, Kurban Bayramı ile ilgili ahlaki ve felsefi düşüncelerini paylaşan, eli öpülesi, üstat şairimiz Naim Bakoğlu baş başa bırakıyorum:

 

BAYRAMLAR

Bayramlar İslam Dinimizin Yol Haritasıdır
Adaletin ve hoşgörünün aynasıdır Bayramlar
Bayramlar kimsesizlerin sitemli göz yaşıdır
İnsan olmaların aydın sayfasıdır Bayramlar!

Bayramlar hep beni benden alıp hızla götürür
Ve bırakır çöllerde ıssız, kervansız bir yere!
Orada karşıma dikilir yaşadığım ömür
-Sorgusunu yaparım yüzlerce, binlerce kere!

-Ne verdin, ne bekledin ve ne aldın sen yaşamdan
Oldun mu yanında hiç garibin muhtac anında?
Yani rahatsan eğer uykudan önce akşamdan
Bayramlar hakkındır, şifalar akar mert kanında!

Kervansız çöllerde sen yapayalnız kalsan bile
Allah’ın yanında olacaktır, kurt, kuş – hayranlar,
Kâinatın ortasında geleceklerdir hep dile,
Yalnızlığını hissettirmeyecektir Bayramlar!

Çöller ortasında duyduklarımdan rahatlarım
Ve gözönüme gelir verdiklerimin meyvesi!
Omuzlarımda yeniden güç bulur kanatlarım
-Bayramlar dost kahvesinin en has onur telvesi!

İyi Bayramlar.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 14 =