Haberler Siyaset

Karadağ Cumhurbaşkanı Vuyanoviç Bulgaristan’da

Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, AB dönem başkanlığını devralan Bulgaristan’a yaptığı ziyarette, Batı Balkan ülkelerinin AB’ye üyeliğiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Bulgaristan’a bir günlük resmi ziyarete gelen Vuyanoviç, ev sahibi mevkidaşı Rumen Radev ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Batı Balkanlar’ın AB’ye entegrasyonu konusunda izlenecek stratejinin şubatta açıklanacağını belirten Vuyanoviç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bulgaristan’ın görüşüne katılarak, biz de her bir ülkenin izlediği entegrasyon süreci içerisinde kendi ilerlemesi ve başarılarından dolayı değer görmesini istiyoruz.”

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği dönem başkanlığının Batı Balkanlar’daki ülkelerin Brüksel’deki AB’nin idaresi ve üye devletleri ile daha verimli ilişki sağlamak üzere güzel bir şans olduğunu söyledi.

Vuyanoviç, “Avrupa Birliği’nin Batı Balkanlar’a doğru genişlemesi gerçek bir önceliktir. Bu öncelik Batı Balkanlar’ın genel duyarlığında da karşılık bulmaktadır.” diye konuştu.

-Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de “Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığının ana önceliği Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifidir” dedi.

Radev, Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığının ilk günlerinde gerçekleştirilen bu ziyaretin önemli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bulgaristan’ın dönem başkanlığının önünde iki ana görev var: Bir yandan Batı Balkan ülkelerinin Avrupa kurumlarıyla dinamik bir diyalog kurmasını sağlarken, diğer yandan da bölgedeki ülkeler arasında iyi komşuluk ilişkilerin geliştirilmesi.”

Radev, AB’nin genişleme sürecininin aday ülkelerin bireysel çabalarına dayanmasını ilke olarak benimsediğini belirterek, “Karadağ gerçekleştirdiği reformlar ve istikrarlı politikaları sayesinde başarı örneği olmuştur.” şeklinde konuştu.

Vuyanoviç ile görüşen Parlamento Başkanı Tzveta Karayançeva da mayıs ayında başkent Sofya’nın ev sahipliğini yapacağı AB-Batı Balkanlar zirvesinin Karadağ ve Batı Balkanlar’ın Avrupa gelişimine doğru atacağı bir adım olacağını söyledi.

Vuyanoviç, ziyaretinde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile de görüştü.

 

AA