Yaşam

Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy hayatını kaybetti

Bulgaristan’daki Türkler başta olmak üzere Türk Kültürü üzerine çok sayıda araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy 24.03.2018 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.

Cenazesi 25.03.2018 Pazar günü öğle namazına müteakip Bursa Kestel’deki Hacı Çınar Camisinden kaldırılacaktır.

BG Haber olarak kendisine Allah’tan rahmet diler, Bulgaristan Türklerinin ve Tüm Türk Dünyasının başı sağ olsun.

 

Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy Kimdir?

10 Mart 1934’te Bulgaristan’ın Filibe şehri (Plovdiv) yakınında bulunan Kriçim kasabasında doğdu. Özel Türk Rüştiyesi’ni bitirdikten sonra Bulgar Kız Lisesinde okudu.

Sofya Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türkoloji Bölümü’nün ilk mezunlarından biri oldu. Sonra da aynı üniversitenin Slav Filolojileri Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.


Zorunlu görevini Kırcaali Türk Öğretmen Okulu’nda tamamladıktan sonra Eski Zağra’da (Stara Zagora) yeni açılan Öğretmen Uzmanlaşma Enstitüsü’nde Türk Okulları Bölüm Başkanlığı’na atandı.

Sınavı kazanarak Sofya Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi, başasistan olarak 22 yıl çalıştı.

Üniversitede kaldığı dönemin son beş yılı Hayriye Süleymanoğlu ve ailesinin yaşamında büyük işkence yılları oldu. Türk azınlığa başlatılan saldırılarda Süleymanoğlu ailesi de nasibini aldı.

Daha sonra Sofya Üniversitesi’nden Bulgar Bilimler Akademisi’ne atanarak Balkan Araştırmaları Enstitüsü Balkan Halklarının Etnik-Lengüistik ve Etnik-Kültürel Sorunları Bölümü’nde 5 yıl çalıştı.

Uzmanlığını Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nde (Bakü) yaptı.


Azerbaycan Bilimler Akademisi Dilcilik Enstitüsü’nde de doktorasını savundu.

Balkan Araştırmaları Enstitüsü’nde doçent unvanını aldı.

1989’un Büyük Göç’de ailece Türkiye’ye gelerek Yenisoy soyadını aldılar.

1991’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde kadroya alınarak Bulgar Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın kurucusu oldu. Türkiye’de profesör oldu.

Bir dönem Muğla Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Lehçeleri Bölümlerinde Rumeli Türk Ağızları ve Balkan Türklerinin Edebiyatı dersleri verdi.


Oslo Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gazi Magusa Üniversitesi’nde konferanslar verdi.

Sofya Yüksek İslâm Enstitüsü’nde, Avusturya Türk Federasyonu’nun Viyana’da, Hollanda Türk Federasyonu’nun da Amsterdam’da düzenledikleri yaz okullarında ders verdi.

Bir süre TC Kültür Bakanlığı’nda danışmanlık görevinde bulundu.

1994’te Süvari Dergisi’nin, 2004 yılında da Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİNE layık görüldü.

 

BG Haber


 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 16 =