Ekonomi

Güney Akım Boru Hattı Projesi’nin Bulgaristan Ayağının İnşası Başladı

Bulgaristan’da Montana’ya bağlı Rasovo Köyü yakınlarında kompresör istasyonunun temelinin atılmasıyla Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin inşası başladı.
guney-akim-dogalgaz-boru-hattiGazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski ile bir araya geldi. Bulgaristan Ekonomi Bakanı Dragomir Stoynev ile Rus mevkidaşı Aleksandır Novak’ın da katıldığı görüşme devam ederken, Rasovo Köyü yakınlarında kompresör istasyonunun temelinin atılmasıyla projenin inşası başladı.
Miller ve Oreşarski, inşanın başlangıcını uydu üzerinden yapılan yayında izledi.
Aleksey Miller, Başbakan Oreşarski ile gerçekleştirdiği ve dört saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Güney Akım’dan tedarik edilecek gaz fiyatının Bulgar tüketiciler için daha ucuz olacağını, ucuz fiyatın gazın Rusya’danBulgaristan’a direk gelecek olmasından kaynaklandığını ifade etti.
Projeyle ilgili çalışmaların tespit edilen süre içinde devam ettiğini kaydeden Miller,Bulgaristan ayağındaki inşaatın bugün başladığını duyurdu. Yıl sonuna kadar projenin Sırbistan, ardından da Macaristan bölümlerinin inşaasına başlanacağını açıklayan Miller, Bulgaristan’daki tüketicilerin Güney Akım’dan ilk gazı aralık 2015’de alacaklarını kaydetti.
Miller, “Bugün önemli bir hadisenin dönüm noktası, Güney Akım’ın Bulgaristangüzergahının inşaasına başlıyoruz. Güney Akım, Avrupa kıtasının enerji güvenliğinin en önemli unsurudur. Rusya’dan Bulgaristan’a ve Rusya’danAvrupa Birliği’ne (AB), transit ülkeler dışarıda bırakılarak direk gaz tedariki yapılacaktır” dedi.
Miller, projenin doğrudan yatırım olarak Bulgaristan’a 3,5 milyar avro kaynak sağlayıp, 2 bin kişiye de istihdam sağlayacağını vurguladı.
Başbakan Plamen Oreşarski ise projeye çok önem verdiklerini belirterek, finansman konusunda ayrıntıların netleştirildiğini söyledi.
Oreşarski, “Bulgaristan’ın projeye tek kuruş yatırım yapmayacak olmasından memnunum. Aynı zamanda da parametreleri ülkemiz için uygun hale getirildi. Rus tarafı için de uygun olduğuna inanıyorum. Güney Akım, Bulgaristan’daki üreticiler için ucuz gaz sağlayacak. Bu ise onların rekabet gücünü artıracak” diye konuştu.
AA