Sağlık-Spor

Güneş Enerjisi İle Çalışan Silah İcat Etti

Samsun’da hayata geçirdiği buluşlarla dikkatleri üzerine toplayan ünlü mucit MustafaYiğit, 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı ‘Solar enerjili tam bağımsız robotsilah‘ projesini tamamladı. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak adına keşifler yapan MustafaYiğit, yenibuluşunu tanıttı.

ÖNCE UYARIYOR SONRA ATEŞ EDİYOR

Güneş enerjisi ile çalışan, ısıyı, hareketi algılayan sensörleri, uyarıcı sistemleri ve 180 derece dönebilme imkanına sahip olan ‘Solar enerjili tam bağımsız robotsilahbirçoközelliği ile dikkat çekiyor. Uzun zamandır üzerinde çalıştığı projesinin tanıtımı esnasındaaksiyon filmlerini aratmayan görüntüler oluştu. ‘Solar enerjili tam bağımsız robotsilah‘ karşıdan gelen hedeflere ilk olarak uyarılarda bulundu. Uyarıları aldırmayan düşmanarobotateş ederek etkisiz hale getirdi.

SINIR GÜVENLİĞİNDE KULLANILABİLİR

Proje ile ilgili bilgi veren ünlü mucit MustafaYiğit, “21. yüzyılda yaşıyoruz, teknolojiyeayak uydurmak lazım. Türkiye‘ye baktığım zaman böyle çalışmalar yok. Bu, basit bir proje. Maddi imkansızlıklarla bu dereceye getirebiliyorsak devletin kurumları bunun daha güzelini yapar. Kendi başına hareket edebilen, ısıya duyarlı, harekete duyarlı silahsistemi filmlerde görüyorduk. İşte şimdibiz bunu yaptık. ‘Yapılamaz’ diye bir şey yok.

ROBOT SİLAH

Robotsilah önce uyarıyor sonra uyarı dinlenmediği zamankendi kendine ateş ederek hedefi etkisiz hale getiriyor. Sistem enerj iyigüneş panelinden alıyor. Gün düz güneşten kendini besliyor, bataryalarını dolduruyor. Bataryaların gücü zaten hareket düzeninde aylarca yetebilecek şekilde. Bu yüzden enerjisi bitmeyen bağımsız bir robot projesi” dedi.Bu türprojeler yapılarak dünyada söz hakkı sahibi olunabileceğini söyleyen Yiğit, “İyiler güçlüyse, kötüler kötülüğünü göstermez ama iyiler zayıfsa kötüler daha da kötü olur. Teknolojide bir num ara olmamız gerekiyor. Bu sistem sınır güvenliğinde kullanılabilir” dedi.

Güneş Enerjisi İle Çalışan Silah İcat Etti

 

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − three =