Haberler Siyaset

Elektronik oy kullanma makineleri tanıtıldı

Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) binasında elektronik oy kullanma makinesinin tanıtımı yapıldı. Elektronik oy kullanma makinesi alımı için ihaleyi kazanan firmanın müdürü Veselin Todorov, 3300 elektronik oy kullanma makinesinin belirlenen süreden bir gün önce merkezi Sofya’da bulunan ZİK’e teslim edildiğini açıkladı. Tayvan malı olan makineler, güncellenen yazılımlara sahip ve seçim sürecine hazırdır. Makineler, 24 Mayıs’ta ülke çapındaki seçim komisyonlarına gönderilecektir.

Todorov,” Makineler bu yıl sadece Bulgaristan için üretildi” diye vurguladı. Şirket müdürü, bizde seçimlerin dürüstlük içerisinde yapıldığını söyleyen herhangi bir vatandaşın olmadığını, fakat aynı zamanda seçim sonuçlarını etkileyen ihlallerin tespit edilmediğini vurguladı. Todorov,”Hepimiz seçim ihlalleri yapıldığını duymuşuzdur, ancak bu kanıtlanması zor birşey” diye izah etti. Todorov, elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın adil bir seçim sağlayacağını söyledi.

Uzmanlar, 26 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimlerinde kesinlikle elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın uygulanacağını belirttiler. Elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın iyileştirilmesi için kontrol çalışmaları yapılacak. Denetçiler, makinelerin korunacağını ve oylamanın gizliliğinin korunacağına dair söz verdiler.

ZİK Sözcüsü Aleksandır Andreev, komisyonun dürüst ve şeffaf seçimler yapılacağından şüphe duymadığını ve elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın başarılı bir şekilde uygulanacağına inandığını kaydetti.

Oy kullanma kartı ile sadece bir defa oy kullanılabilir. Makinedeki oy pusulası iki sayfalıktır. Birinci sayfada partilerin ve siyasi ittifakların kura çekimiyle belirlenen 1’den 18’e kadar sıra numaraları bulunuyor.


Seçmenler, eğer oy vermek istedikleri parti veya siyasi ittifakın numarası oy pusulasının birinci sayfasında yoksa ikinci sayfayı döndürmelidir. Oy kullandıktan sonra makine makbuz kesecek. Makbuz ikiye katlanarak elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmak için ayrılmış sandığa salınacak. Seçmenler, elektronik oy kullanma makinesi veya klasik şekilde oy pusulası ile oy kullanma arasında bir tercih yaparak nasıl oy kullanacağını görevlilere bildirmelidir.

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 + 19 =