Ege Genç İşadamları Derneği, Rusya ve Slovenya’dan sonra bu yılki üçüncü yurtdışı gezisini Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya düzenledi. Union for Private Economic Enterprise’ın davetiyle EGİAD Yönetim Kurulu ve üyelerinden oluşan bir heyetin gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Bulgaristan ekonomik ve yatırım ortamı hakkında bilgi alındı.

Ayrıca Avrupa Fon, Rekabet ve Tarım Programı hakkında ayrıntılı bilgi alışverişinde bulunularak iki ülke işadamları arasında B2B görüşmeleri gerçekleştirildi. Ege Genç İşadamları Derneği bu yıl üçüncü yurtdışı gezisini Bulgaristan’a düzenledi. Gezinin ana görüşme odağı, Bulgaristan’daki yatırımcılara sunulan Avrupa Birliği fonları, Bulgaristan’ın 2018 yılında 6 ay süreyle yürüteceği Avrupa Birliği başkanlığı ve Avrupa’da pazar payını arttırmak isteyen firmalara yönelik tarım, turizm ve lojistik avantajlar oldu.

Ziyaret kapsamında Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da Bulgar-Türk İş Toplantısı’na katılım sağlayan EGİAD heyeti, iki gün boyunca Bulgaristan ekonomik ve yatırım ortamı hakkında bilgi aldı. Toplantı çerçevesinde Bulgar firmalarla ikili görüşmelerde bulunan EGİAD’a üye işadamları, işbirliklerine yönelik ön görüşmeyi sağlamış oldu. Ana ekseni Türk Bulgar İş Forumu olan gezide, Union for Private Economic Enterprise’ın organize ettiği, üst düzey bürokratların ve yöneticilerin konuşmacı olarak katıldığı programda genel ekonomik ve ticari bilgilendirmelere ilaveten, Avrupa Birliği fon destekleri, çeşitli yatırım programları, sektörel bazlı olarak da tarım, turizm ve lojistik sektörlerine ait sunumlar paylaşıldı.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter de EGİAD, İzmir ve Türkiye ekseninde bir açılış konuşması yaptı. Konuşmasında İzmir’in yetişmiş işgücü potansiyeline değinen İlter, yabacı yatırımcılar açısından önem arzeden İzmir’in mukayeseli üstünlüklerini anlattı. Ayrıca, EGİAD heyetinde bulunan Günaydın Lojistik yöneticisi Taner İzmirlioğlu da Türkiye’deki lojistik sektörü hakkında bilgilendirmelerde bulunduğu bir sunum ile iş forumuna katkı sağladı.

İş gezisine ilişkin bir değerlendirmede bulunan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, “Avrupa Birliği üyeliğine 2007 yılında kabul edilen Bulgaristan, AB içerisindeki diğer ülkelere göç vermesine rağmen, ucuz iş gücü, karayolu taşımacılığındaki pazar hakimiyeti, verimli ve düşük maliyetli tarıma elverişli toprakları ile bir çok avantaj sunuyor. Birliğin en dinamik ve gelişim potansiyeli yüksek ülkelerinden olan Bulgaristan, farklı sektörlerde sunulan fon desteklerinin kullanımı, doğru ve etkili iş birlikleri ile Avrupa pazarında yatırım imkanları sunmasıyla önem arzediyor.

Ülkenin özellikle başta gelir vergisi olmak üzere, %70’lere varan devlet destekleri yatırımcılar için fark yaratabilecek önemli bir kriter olarak öne çıkıyor” dedi. EGİAD heyeti Bulgaristan temasları kapsamında Türkiye Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ve Ticaret Başmüşaviri Emrah Sazak’ı da makamlarında ziyaret etti. İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler ile ilgili bilgi aldı. Yapılan temaslarda iki ülke arasında ticari işbirliğinin geliştirilebilmesi için yapılabilecekler görüşüldü.

 

EGE BASIN GRUBU – Günaydın Aliağa

Reklamlar