Sağlık-Spor

Dr. Sirhan Mustafov: Gelenekleri yaşatalım, ninelerimizin eski sandıklarına sahip çıkalım!

Varna Etnografya Müzesi’nin 45. yıldönümü vesilesiyle bir sergi düzenlendi. Ama bu sergi bildiğimiz sergilerden değildi. Varna Etnografya Müzesi bahçesinde Diana Dimova ve Dr. Sirhan Mustafov’un yıllardır birirktirdikleri ve eski sandıklardan çıkardıkları halk kıyafetlerinin defilesi yapıldı.

Defileye Milen Grozdev’in yönetmenliğinde Varna “Konstantin Preslavski” Beşeri Bilimler ve Sanat Lisesi Koreografi bolümü öğrencileri katıldı. Varna bölgesine özgü kıyafetlerin yanısıra Dr. Sirhan Mustafov, sahip olduğu 100’ün üzerinde halk kıyafetleri arasından Bulgaristan Türklerine özgü çok değerli ve nadir eserleri dünya yüzüne çıkarmış oldu –Varna bölgesine ait kaftan, Tırgovişte bölgesinden bindallı ve Kubrat’ın Sevar köyünden Alevi Sema kıyafetleri, Varna Etnografya Müzesi’ndeki sergiye renk kattı.

Dr. Sirhan Mustafov, özel Bulgaristan Radyosuna verdiği demeçte, eski sandıklara olan özentisini, merakını ve hobisini anlattı.
100’ün üzerinde asırlık “El emeği göz nuru” kıyafetler nasıl toplanır, kimler bunları muhafaza eder ve nedir bunların manevi değeri?

Bütün bu soruların cevabını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz:

Hazırlayan: Şevkiye Çakır

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =