Son haftada Covid-19 krizi küresel etkisini artırmaya devam etti. Buna cevaben birçok devlet Bulgaristan ve diğer bazı ülkelerden yurttaşların seyahatlerine kısıtlamalar uyguladı.

Norveç, son 14 günde Bulgaristan’ın da dahil edildiği ‘kırmızı risk endeksli’ devletlerde bulunan her kişinin ülkeye giriş yaparken ücretsiz PCR veya antijen testine tabi tutulmasını gerektirir. 12 yaşından küçük çocuklar ve son 6 ayda Covid-19’u geçirmiş olduklarını tıp belgesiyle ıspatlayabilecek  kişilere istisna yapılır.  

Norveç’e giriş yapmak için varıştan 72 saat önce çevrimiçi kayıt ve negatif Covid-19 testi ibraz edilmesi gereklidir. Bu önlem ülkeden transit geçenlere uygulanmaz. Ülkeye ‘kırmızı risk endeksl’i ülkelerden giriş yapanlara zorunlu 10 günlük karantina uygulanır.  

Portekiz ülkeye giriş rejimini sıkılaştırdı. Yeni önlemler Bulgaristan vatandaşları için de geçerli. Transit de olmak üzere Portekiz’e giren tüm yolcular seyahatten önce online formu doldurmalı.

AB’den ve  Avrupa Ekonomik Alanı üyesi Lihtenştayn, Norveç, İslanda ve İsviçre’den; Güney Kore, Çin, Hong Kong ve Makao, Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Uruguay, Japonya ve Tayland’dan Portekiz’in ana karasına seyahat eden Bulgaristan vatandaşları negatif koronavirüs testi ibraz etmek zorunda değiller.

Madeira, Porto Santo ve Azor Adalarına yolculuk edenler için test zorunluluğu var. Üçüncü ülkelerden Portekiz’in ana karasına gelen Bulgaristan vatandaşları negatif PCR testi ibraz etmeli.

Netherlands ülkeye girişte ‘çifte test’ uyguladı. Önlem, Bulgaristan’ın da aralarında yer aldığı ‘ turuncu’ veya ‘kırmızı’ kodlu ülkelerden hava ya da deniz yoluyla ülkeye giriş yapanlar için geçerli. Yolcular, uçak veya feribota binmeden 4 saat önce yapılan negatif antijen testi ibraz etmeli. Uçak, gemi, tren veya otobüsle ülkeye seyahat edenlerden girişten 72 saat önce yapılan negatif PCR test zorunluluğu kalıyor.  Kısıtlama önlemi ülkeye arabayla girenlerle 13 yaşından küçüklere geçerli değil.

ABD topraklarına giriş rejimini hafifletiyor. 26 Ocak 2021 tarihinden itibaren  ülke makamları  son 14 günde Brezilya, Büyük Britanya, İrlanda, Avusturya,Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Netherlands, Norveç,Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya,İspanya, İsveç ve İsviçre’de bulunmuş veya transit geçiş gerçekleştirmiş yurttaşlara giriş yasağını kaldırdı. Adı geçen devletlerden ABD’ye gidenler kullandıkları havayollarına negatif koronavirüs testi veya Covid hastalığını geçirdiklerine dair bir belge ibraz etmeli.

Son 14 günde Çin veya İran’da bulunmuş olanlar veya transit geçenlere ABD’ye giriş yasağı kalıyor.

Аvustralya, topraklarına giriş yapanların hepsine PCR testi ve zorunlu karantina uyguladı. Yolcular uçuştan 72 saat önce yapılmış negatif PCR  testi ibraz etmeli. Avustralya’ya negatif PCR testiyle giren herkes belirli mekanlarda 14 günlük zorunlu karantinaya tabi olur. Halen Covid-19’a karşı gerçekleştirilen aşılama 14 günlük karantina ve negatif test zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.

BNR

Reklamlar