Haberler Siyaset

Bulgaristan’ın Kosova’yı tanımasından 10 yıl sonra ikili ilişkiler yükselişte

20 Mart 2008 tarihli bir hükümet kararıyla Bulgaristan Kosova Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıdı ve büyükelçilikler seviyesinde diplomatik ilişkiler kurdu. O zamanki Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, Bulgaristan’ın, Kosova ile Sırbistan arasında seçim yapmamış olduğunu, uluslararası topluluğun müdahale etmesi ve Batı Balkanlar’da bir olumlu siyasi sürecin oluşturulması için tek seçeneği seçtiğini yorumladı.

Bugün, yani bundan 10 yıl sonra, Kosova’nın Sofya Büyükelçisi Spend Kalaba, Bulgaristan Radyosu’na konuşarak ikili ilişkilerin çok güzel bir seviyede olduğunu, Bulgaristan’ın, Kosova için daha baştan beri yeni bir devlet olarak kurulması için süreçleri destekleyen bölgesel ve Avrupa-Atlantik ortağı olduğunu açıkladı.

Kosova’nın Sofya Büyükelçisi Spend Kalaba, sözlerine devamla şunları söyledi: Geçtiğimiz yıllarda, özellikle de son 5 yılda ekonomi ve ticaret ilişkileri, daimi bir artış kaydediyor. Burada başlıca sorun, Bulgaristan’ın Kosova vatandaşları için vizeleri yüzünden serbest dolaşım imkânsızlığı kalıyor. Bulgar şirketleri tarafından Kosova’da yatırımlara ilgi var. AB ile İstikrar ve Bütünleşme Sözleşmesi’nin imzalanmasından sonra ülkemiz, yabancı yatırımlar için güvenlik öneriyor. Kosova’nın yüzde 4 oranındaki yıllık artışı daimidir ve bölgede en yüksek ekonomik sonucu teşkil ediyor.

İkili ilişkilerin derinleşmesi doğrultusunda yeni adımların atılması bekleniyor. Bunlardan biri Kosova’nın Bulgaristan’da fahri konsolosunun tayin edilmesidir. Bunu büyükelçi Kalaba şöyle açıkladı: Sınırdan sınıra kadarki 100 kilometrelik mesafe farketmeksizin Kosova Bulgaristan vatandaşları için hala yeteri kadar tanınmamış bir ülkedir. Turistler sayısı her sene artıyor, ancak artış tatmin edici değildir. Burada da Bulgaristan vizeleri başlıca engeldir.

Kosova diplomatının sözlerine göre Bulgar beldelerine, özellikle de Bansko ve Borovets gibi kış beldelerine ilgi duyan Kosova vatandaşları, çoktur, ancak arzulanan yolculukların büyük bir kısmı gerçekleşmemiş kalıyor.


Son 3 ayda Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’ndan dolayı siyasi temaslar özellikle yoğundur. Kosova’nın Sofya’daki büyükelçiliği, durmadan en yüksek seviyede heyetlerin karşılanması ile ilgileniyor.

Bulgaristan Radyosu’na konuşan Spend Kalaba, şunları da belitti: Anayasası’nı ve mevzuatını Avrupa değerlerinin temelinde kuran bir ülke olarak Kosova, dış siyasi yöneliminden emindir. Kosova’nın AB üyeliğine kamu desteği yaklaşık yüzde 90 oranındadır. Bu, Kosova’yı bölgede en Avrupa yanlısı ülke yapıyor.

Bu bağlamda Kosova devleti, AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nın Batı Balkanlar’ın Avrupa entegrasyonu ile ilgili olan başlıca önceliklerinden biri için minnettardır.

Spend Kalaba, Biz bölge olarak Vişegrad Grubu ve Baltık ülkelerinin örneğinden faydalanarak çok çalışmalıyız. Kosova, bu sürecin yapıcı ve aktif katılımcısı olmaya çalışıyor şeklinde konuştu. Kalaba’ya göre bu yüzden Belgrad ile anlaşma sağlanma çabaları devam ediyor ve azar azar iki ülke arasında bütün varılan anlaşmalar pratikte uygulanacaktır. Kalaba’nın umduğuna göre Karadağ ile sınırın belirlenmesi sözleşmesinin onaylanması sayılı günler sonra yapılacaktır. Böylece iki komşu ülkenin ikili ilişkileri mükemmel olmaya devam edecektir.

Arnavutluk’taki Bulgarların tanınmasından sonra Bulgar medyalarının çok konuştuğu “Kosova’da Bulgar azınlığı” konusunun açılması için reel önkoşullar olup olmadığı sorusuna cevaben Sayın Kalaba şunları söyledi: Birlikte yaşadığımız bütün topluluklara seviniyoruz, çünkü onlar bağlantı köprülerimizdir. Anayasa’mızda topraklarımızdaki bütün azınlıkların tanıması imkânı öngörülmüştür. Kendilerini Bulgar sayanların temel hakkı, Bulgar olarak tanınmasıdır. Şimdiye kadar böyle talepler almamışız, ancak gelecekte olası talepler durumunda Kosova tarafından herhangi bir sorun çıkmayacaktır.


Çeviri: Rayna İvanova, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − four =