Fahri konsolosların bir ülkenin çıkarlarını başka bir ülkede temsil eden diplomatik idarenin içinde yer almamalarına rağmen, uluslararası ilişkiler çizgisinde fahri konsolosların rolü hiç de önemsiz denecek türden değil. Diplomatik Misyon Yasası’na göre, bu kişiler kabul eden devletin vatandaşları, kamu veya iş çevrelerinde yüksek otorite sahibi, ülkelerinde ise ünlü ve nüfuz sahibi olmaları gerekli.

Bulgaristan Hükümeti’nin Almanya’da Fahri Konsolos görevi için seçtiği Daniel Gahr da tam böyle bir kişilik sahibi. Aslen Alman kökenli olan Daniel Gahr için Bulgaristan daha 1992 yılında hayatının vazgeçilmez bir parçası oluyor. Bu yılda gelecekte eşi olacak olan Bulgaristanlı Ani Jivkova ile tanışıyor. Bulgaristan’a ilk seyahatini ise 1995 yılında gerçekleştiriyor. O zamandan günümüze kadar Bulgaristan’ı en az bir defa ziyaret ediyor. Bu kendisine ülkemizde yıllar boyunca meydana gelen değişimleri yakından takip etme fırsatı veriyor.

Bulgaristan Radyosu için verdiği söyleşide Daniel Gahr şunları paylaştı:“Bulgaristan’ın AB’ye katılmasından hemen sonra farklı yönlerde gelişmeye devam ettiğine şahit oldum, ancak ekonomik bakımdan Bulgaristan-Almanya ilişkileri özel önemini korumaya devam etti. Almanya Bulgaristan’ın en önemli ticari ortağı olmaya devam ediyor ve bunda tesadüfi hiçbir şey yok, Bulgaristan’da kayıtlı Alman şirketlerinin sayısı ise 5 binin üzerinde. Kültür, turizm, bilim alanlarında da iki ülke arasında sıkı işbirliği ilişkileri mevcut. Fahri konsolos olarak bu alanlarda gelişimin sürdürülmesi için destek olmaya devam edeceğim, çünkü potansiyel çok büyük. Covid-19 pandemisini atlattıktan hemen sonra Bulgaristan ve Rheinland-Pfalz eyaleti arasında ekonomi ve ticaret alanında işbirliğini yeniden başlatıp derinleştireceğim.”

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaleti, birçok endüstriyel konsern ve şirketin merkezi, bu şirketler kimya, ilaç, makine üretimi alanlarında büyük katma değer sahibi ürün üretiyor. Fahri konsolos olarak Gahr, faydalı ticari anlaşmaların gerçekleştirilmesi yönünde çalışacağına dair vaatte bulunuyor. Yeni fahri konsolosun öncelikleri arasında yetenekli sanatçılar arasında işbirliğinin artırılması da yer alacak.

Daniel Gahr, Almanya’daki Bulgarlar arasında gençlerin kültürel kimliklerini koruma yönündeki çalışmalarının önemine değindi. Bu bağlamda Bulgar Pazar okulları ve Bulgar dili ve kültürünü korumak için çalışan birliklere, topluluklara yardım etme yönünde çaba gösterecek.

Bulgaristan’ın Almanya’daki yeni fahri konsolosu Daniel Gahr, Bulgaristan’ın Frankfurttaki Başkonsolosluğu’nun faaliyetlerini de destekleyecek. Diplomatik görevleri dışında, Daniel Gahr vaktini farklı toplumsal faaliyetlere ayırıyor. Bunlar arasında çağdaş sanat ve çocuk sağlığına yönelik yatırım ile ilgili iki derneğin yönetim kurulu üyeliği yer alıyor.

BNR

Reklamlar