Haberler Yaşam

Bulgaristan’da Uluslararası Hayır Kermesi

bulgaristan-da-uluslararasi-hayir-kermesi-7944620_x_300

Kermes girişinden detay görüntü,

– Eski Kral Simeon Sakskoburgotski ve eşi Margarita’ın gelişi,

– Margarita’nın kermes açışı, – Türk folklor gösterisi,

– Türk Bulgar kadınları Dostluk Derneği başkanı Sevinç Karaoğlan‘ın konuşması,

– Kermesten genel görüntü, – THYve Ziraat Bankası reyonu,


– Sakskoburgotski ailesinin Türk masanını ziyareti ve vatandaşların onlarla selfiye çekmesi,

– Keçe sanatı gösterisi ve anlatımı,

– Gözleme ve diğer hizmet ve ürünler,

– Kermesteki diğer ülkelerin masalarından örnekler,

– Kermese girmek üzere bekleyen vatandaşlar, Bulgaristan‘da Uluslararası Hayır Kermesi- Başkent Sofya‘da açılan geleneksel kermeste, baklavadan kahveye, yöresel yemeklerden seramik sanatına, Türk kültürünün tanıtıldığı Türkiye standı büyük ilgi gördü.


Bulgaristan‘da 21 yıldır düzenlenen geleneksel Uluslararası Hayır Kermesi’nde Türkiye standı büyük ilgi gördü.Diplomatik çevreler veBulgaristan‘da yaşayan yabancıların yoğun olarak katıldığı Uluslararası Kadınlar Kulübü’nün (IWC) düzenlediği kermes, başkent Sofya‘nın İnter Expo Center Fuar Merkezi’nde açıldı.Açılışını, ülkenin eski kralı Simeon Sakskoburgotski’nin eşi Maragrita Sakskoburgotski’nin yaptığı kermeste, 49 ülkeden 60 stant yer aldı. Kermesin eğlence programında, katılımcı ülkelerin müzik, kültür ve diğer özelliklerini tanıtan gösteriler sunuldu.- Türkiye‘den otantik alışveriş sokağıTürkiye de bu yıl otantik bir alışveriş sokağı şeklinde dizayn edilen 35 metrekarelik standıyla ziyaretçileri büyüledi.

Türkiye masasının açılışını Türkiye‘nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe yaptı ardından Folklorik Müzik ve Dans Topluluğu ziyaretçileri etkiledi.

Türkiye‘nin Sofya Büyükelçiliğinin organizasyonunda, Türk ve Bulgar Kadınları Dostluk Derneğinin yardımıyla oluşturulan Türkiye standını ziyaret edenler, baklavadan kahveye, seramiklerden sabunlara ve sevilen yemek çeşitlerine, sunulan tüm ürünleri takdir ettiler.Kermeste, geleneksel keçe ve ebru sanatı da tanıtıldı.-Kraliyet ailesinin ilgisi Kermesin resmi açılışından sonra Sakskoburgotski çifti, Türkiye standını da ziyaret etti. Eski kraliçe, Türkiye standından keçe sanatı eseri bir şal ile diğer ürünlerden oluşan bir koleksiyon aldı.

Türkiye Ziraat Bankası ve Türk Havayolları’nın (THY) özel stantlarının olduğu ulusal reyonuna bu yıl katılan ve destek verenlerin arasında Edirne Valililiği, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Ticaret Borsası, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası, EdirneTicaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Kocaeli Ticaret Odası, Filibe Balkan Türkleri Federasyonu, Balkan ve Rumeli Türkler Konfederasyonu, Dışişleri BakanlığıEdirne Temsilciliği ve Trakya Üniversitesi Rektörlüğü yer aldı.

Anadolu Ajansı’nın Edirne Bürosu da Türkiye standının çalışmalarına katkıda bulundu.Kermesten toplanan paranın tamamı yoksullar ile kimsesiz çocuklara hibe ediliyor.


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × four =