Eğitim Haberler

Bulgaristan’da önemli bölümlerde okuyanlara aylık burs

Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada 12. sınıfın sonunda lise mezuniyet sınavından yüksek puan alan ve pedagoji, fizik, kimya ve mühendislik bilimleri gibi iktisat açısından önemli anabilim dallarında eğitim gören üniversite öğrencilerine aylık 100 leva burs verileceği bildirildi.

Burslar, ülke düzeyinde Bulgar Dili ve Edebiyatı sınavında en yüksek puan alan ve seçilen bir ders üzerine ikinci lise mezuniyet sınavında ulusal düzeyde ortalama puanın üzerinde bir puan alan öğrencilerin ilk yüzde 10’u arasında olanlara verilecek.

Bulgar Dili ve Edebiyatı sınavında ulusal düzeyde ortalama puanın üzerinde bir puan alan ve Matematik, Fizik ve Astronom veya Kimya ve Çevre Koruma dersleri üzerine ikinci lise mezuniyet sınavında en yüksek puan alan öğrencilerin yüzde 30’u arasında olanlara da 100 leva bursa verilecek.

Bursun ön koşulu, öğrencilerin Bulgaristan ekonomisi için 36 öncelikli mesleki alandan birinde okumayı seçmiş olmalarıdır. Onların arasında pedagoji, …eğitim pedagojisi, makine mühendisliği, elektrik elektronik ve otomasyon, enerji, kimyasal teknoloji gibi bölümler bulunuyor.

Bu burs, öğrencilere halihazırda verilen başarı ve destek bursu ve üstün başarı bursunun dışında bir burstur.

 

Kırcaali Haber