Haberler Yaşam

Bulgaristan’da normal bir yaşam için kişi başına 627 leva gerekli

Bu yıl Mart-Ekim ayları arasında sosyal partnerler arasında alınan önlem kararları ve uygulanmaya başlanan şemalar sayesinde ülkemizde yaklaşık 300 bin işyeri korundu. Ancak buna rağmen 103 bin işyeri de kapatıldı. Krizden en çok etkilenenler yoksulluk ve sosyal olarak toplumdan dışlanma tehlikesi ve riski ile karşı karşıya olanlar oldu. Onların ülkemizdeki oranı ise toplam nüfusun yaklaşık yüzde 32’sini oluşturuyor.

Bu negatif göstergeye göre, Bulgaristan Avrupa genelinde birinci sırada olmaya devam ediyor. Açıklanan bu veriler KNSB’ye bağlı Sosyal ve Sendika Araştırmaları Enstitüsü’nün bir araştırmasına dayanıyor. Bu enstitü, Ulusal İstatistik Kurumu NSİ’na paralel olarak her üç aylık dönem için tüketici fiyatları ve geçim maliyeti üzerine kendi gözlemlerini gerçekleştiriyor.

Ülkedeki nüfusun yaklaşık 3 milyonunun son üç ayda hanede kişi başına düşen geliri 363 ile 627 leva arasında değişiyor.

363 levanın altında para ile, yani yoksulluk sınırının altında gelir ile geçinenlerin oranı yıl başından bu yana yüzde 3 ile arttı. Yoksulluk sınırı altında gelir ile geçinen vatandaşların sayısı yaklaşık 2 milyon.

Bu yıl otelcilik ve restorancılık sektörlerinde çalışanların gelirleri yüzde 45 ile azaldı. Bu sektörlerde pandemi başından bu yana 30 binin üzerinde çalışan işsiz kaldı.


Kültür, spor ve eğlence sektörlerinde gelirlerin daralması yüzde 30. Tarım sektöründe çalışan işçilerin gelirleri de yüzde 30 daraldı.

KNSB sendikası verilerine göre, Bulgaristan’da dört kişilik bir (yani ebeveynler ve iki çocuklu bir ailede) ailede normal yaşam için aylık toplam 2508 leva gerekiyor. Bu para gıda, ev ihtiyaçları, sağlık, eğitim, ulaşım harcamaları, tatil ve başka ihtiyaçlar için kullanılıyor.

Bu da dört kişilik bir ailede kişi başı gereken aylık masraflar için 627 leva gerektiğini gösteriyor.

Sayılan bu verileri göz önünde bulundurarak KNSB başkanı Plamen Dimitrov şu sonucu paylaştı:

“Bulgaristan’da hanelerin yüzde 68’i kişi başına gerekli olan bu 627 levanın altında gelir ile geçiniyor. Bu oran da Bulgaristan vatandaşlarının üçte ikisini oluşturuyor. Bununla beraber geçen yıla kıyasla yoksulluk içinde yaşayan vatandaşların oranı 200 bin ile artıyor.”


KNSB, diğer AB ülkelerine yönelik bir araştırmadan alıntı yaparak Covid-19 krizinin bütün ülkelerde çalışma ve yaşam şeklini değiştirdiğini belirtiyor. Diğer Avrupa ülkelerindeki vatandaşların yüzde 44’ünden fazlası evden çalışıyor. Bulgaristan’da ise çalışanların sadece yaklaşık yüzde 26’sı uzaktan çalışabiliyor.

Plamen Dimitrov’un sözlerine göre, artık evde çalışma koşulları ve biriken yoğunluktan dolayı ciddi riskler de ortada olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çalışanlar arasında kendi kendini sömürme ve fazlasıyla kendine yüklenme eğilimi görülüyor. Ancak yine de bu imkan olduğu yerlerde işyerlerinin korunmasına yönelik bir imkandır.”

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 4 =