Koronavirüsle Mücadele ve Önlemlerle ilgili Ulusal Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Ventsislav Mutafçiyski,Pazar sabahı yaptığı açıklamada ülkemizdeki koronavirüs sayısının 43’e yükseldiğini söyledi.

Hastaneye kaldırılan iki kişinin durumu stabil, ölenlerin sayısı iki kalmaya devam ediyor.

Bölgedeki durumu değerlendiren Prof. Ventsislav Mutafçiyski, bir günde hasta sayısının 190’dan 228’e yükseldiği Yunanistan’da durumun son derece ciddi olduğunu belirtti.

Arnavutluk’ta vaka sayısı 38, Bosna-Hersek’te 21, Romanya’da 123, Kuzey Makedonya’da 19, Sırbistan’da 46 oldu. Bulgar yetkilileri, İspanya’ya yolculuk yapmaktan kaçınmayı önerirken orada yaşayan vatandaşlarımız için kontrolleri artırıyor. Karantinaya tabii tutulacak kişilerin sayısı artıyor. İçişleri Bakanlığı, yurtdışından gelenler için tedbirleri artırırken potansiyel olarak enfeksyona kapılmış kişileri aramak için gruplar oluşturuyor. Hastanelerin, koronavirüsün beraberinde getirdiği meydan okumaların üstesinden gelebilmeleri  amacıyla hazırlıklar sürüyor.

Koronavirüsten dolayı “Alexandrovska” hastanesinde gönüllüler kampanyası büyük bir başarıyla devam ediyor. Koronavirüsle Mücadele ve Önlemlerle ilgili Ulusal Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Ventsislav Mutafçiyski,buna benzer bir kampanyanın Askeri Tıp Akademisi’nde (VMA) de yürütüldüğünü açıkladı.

 

BNR

Reklamlar