Haberler Sağlık-Spor

Bulgaristan’da Covid-19 durumu 189. gün

Hastaneler ikinci koronavirüs dalgasına hazır durumda

„Artık koronavirüse ilişkin bilgilerimiz çok daha fazladır. Virüsü nasıl kontrol etmeyi, yayılımını sınırlandırmak için nasıl hareket edeceğimizi biliyoruz.’ Sağlık Bakanı Kostadin Angelov bunları Nova TV’ye konuşurken belirtti.  

Hastanelerin salgının ikinci dalgasına hazır olduğunu vurgulayan bakan hastalanma vakalarında daha ciddi bir tırmanış baş gösterirse hastaların küçük sağlık kuruluşlarına gönderilmeyeceğini belirtti. İlk önce üniversite hastanelerinin, ardından il hastanelerinin,  en sonunda da küçük hastanelerin devreye gireceğini ekledi.  

Bakan Angelov, ‘ yurttaşların nereye başvurmaları ve neler yapmaları gerektiğini  bilmeleri için’ koronavirüs semptomları olan hastanın yol haritası  hazırlanacak’  dedi. Bu harita her il için farklı olacak.

Pozitif Covid-19 testleri yüzde 4’ten fazla


Son 24 saat içinde Bulgaristan’da teyit edilen 201 yeni Covid-19 vakası,  4865 PCR  testinin yüzde 4,13’ünü teşkil ediyor. Bunu Tek Bilgi Portalı verileri gösteriyor.

Blagoevgrad’da 59 olmak üzere en çok vaka var.Onu Sofya- 41, Stara Zagora-17 vakayla izliyorlar.Vefat sayısı 7, iyileşen sayısı 131. 56’sı yoğun bakımda, 735 kişi hastanede tedavi altında. 25 Ağustos’tan itibaren yeni koronavirüs vaka sayısı ilk defa 200’ü aşıyor.  

Pandemi başlayalı Bulgaristan’da koronavirüs olanların sayısı 17 799’a ulaştı.. Оnların yüzde 4’ünü oluşturan  713 kişi vefat etti. Sağlığına kavuşanların toplam sayısı 12 750, halen aktif vaka sayısı  4 336.

Sigara içilmesi koronavirüse karşı yardımcı olsaydı sigaracı olurdum

“Biri hasta, diğeri ise sağlıklı olan iki kişinin maske takmasının çok daha büyük koruyucu etkisi var.” Bu, Bakanlar Kurulu’na bağlı  Tıp Uzmanları Konseyi’ni yöneten pulmolog Prof. Kosta Kostov’un BTV’ye açıkladığı görüşüdür. Dr.Kostov, maske takılması, koruyucu mesafe  tutulması ile dezenfeksiyonun koronavirüsün önüne geçilmesi yolundaki faydasını kanıtlamış olduğunu belirtti.


Ulusal Kriz Masası’ndan Prof. Todor Kantarciev’in sigaracıların koronavrüsü daha zor kaptıkları söylemini ‘ ilme aykırı yersiz bir şaka’ olarak tanımlayan Prof. Kostov: „ Sigara içmek koronavirüse karşı yararlı olsaydı ben de sigaracı olurdum’ dedi.

Prof. Kostov, yeni ders yılı başlarken okullarda virüse karşı alınan önleyici tedbirleri dengeli ve pratiğe uygun olarak değerlendirdi.

Koronavirüse ve Bulgaristan’da alınan önlemlere ilişkin güncel bilgileri Bulgaristan Radyosu web sitesinde daha 9 dilde bulabilirsiniz.

Editör: Miglena İvanova

Çeviri: Neli Dimitrova


BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + 1 =