Haberler Sağlık-Spor

Bulgaristan’da Covid-19 durumu 177. gün

Bulgaristan’da Covid-19’un yayılmasında yavaşlama kaydediliyor

‘Koronavirüs salgını yavaşlıyor ancak sonbahar virüsleri dolaşmaya başlıyor. 9 ay içinde koronavirüse ilişkin yeterince veri topladık. Aşırı gerginlik yaratılmamalı. Pandemiden dolayı çocukları öğretimsiz, insanları işsiz bırakamayız. Hastanelerin artık daha iyi tedavi olanakları var. Çok iyi antikor sonuçları veren bir Amerikan acil testinin tedarikini bekliyoruz.’

BNT’ye bu açıklamada bulunan Bulaşıcı ve Paraziter Hastalıklar Ulusal Merkezi başkanı Prof. Todor Kantarciev,’ son günlerde ülkemizdeki salgında yavaşlama görülüyor ve daha büyük vefat sayısı tam bu döneme özgüdür ’yorumunu yaptı.

Son 24 saatte 26 yeni koronavirüs vakası teyit edilidi, 60 kişi sağlığına kavuştu

Tek Bilgi Portalı verilerine göre son 24 saatte yapılan 1470 test sonucu tespit edilen 26 yeni Covid-19 vakası, test edilenlerin yüzde 2’nin altındadır. Böylece aktif vakası 4264, toplam Covid-19 vaka sayısı 16 190’a ulaştı. 63’ü yoğun bakımda olmak üzere, 726 kişi hastanede tedavi görüyor. 60’ı son 24 saatte, iyileşenlerin sayısı 11 313’tür. Son 8 kişinin vefatıyla ölü sayısı 613’ü buldu.


Başbakan Borisov Covid-19 krizinde AB’yi dayanışmaya çağırdı

Başbakan Boyko Borisov Bled Stratejik Forumunda konuşma yaparken, “Pandemi koşullarına hazırlıksız yakalandık. Mart ayında devletler arasında sınırları kapatma yarışına girdik.” diye vurguladı.

Borisov, beklenen ikinci dalga bağlamında, üye devletlerin eylemlere dair tek tıbbi protokolü olmadığını, henüz bir aşının da olmadığını sözlerine ekledi. Borisov,önümüzdeki meydan okumaları her zamankinden daha fazla birlik olmamızı gerektirdiği çağırısında bulundu.

Başbakan, ortak Avrupa öncelikleri olarak Güneydoğu Avrupa’daki iyi komşuluğa ve Brexit’ten sonra Avrupa vatandaşlarının çıkarlarını korumak için Büyük Britanya ile en yakın işbirliğine işaret etti.

Derleyen: Yoan Kolev


Çeviri: N. Dimitrova ve M. Baharova, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 9 =