Ekonomi Haberler

Bulgaristan’da 2018 “Yılın Yatırımcısı” unvanı sahiplerini buldu

“2018 Yılın Yatırımcısı” yarışmasının finaline toplam 16 şirket erişmeyi başardı. Bu yıl yatırımcılar açısından çok değerli olan bu unvan için 90 şirket boy ölçüştü. Ekonomi, bilişim teknolojiler, haberleşme, sağlık, bilim alanlarından firmalar bu prestijli yarışmaya katılanlar arasındaydı. Farklı kategorilerde seçilen galiplerde hangi şartlara uymaları istenildi ve ülkede iş iklimi nasıl bir tablo çiziyor? 

Yarışmanın organizatörü- Bulgaristan Yatırımlar Ajansı Yürütme Müdürü Stamen Yanev açıkladı:

“Yılın yatırımcısını seçerken, yatırımın hacmi, yeni iş yerleri ve istihdam, belediyelere katkı, gelişiminin önemi ve faaliyet gösterdiği yerde sosyal çevreyi iyileştirme gibi şartlar arandı. Ülkede iş iklimi çok olumlu durumda. Gittikçe daha fazla Bulgar iş çevreleri çalışma ve iş kapsamını genişletiyor, yabancı yatırımcıların ilgisi de artıyor. Bulgaristan devleti politik ve ekonomik istikrar, jeostratejik önem, yetenekli gençler, elverişli vergi sistemi, teşvik önlemleri sayesinde yatırım ve yatırımcılara olumlu şartlar sunuyor. 2017’ye kıyasla yatırım projelerinde iki kat artış gözlendi”.

Bu artış otomobil endüstrisi, lojistik, ulaştırma ve İT sektöründe belirgin hale geldi.

Bu yıl “İnsan Kaynaklarına Yatırım” ödülü ilgi uyandırdı. “Visteon Electronics” şirketi bu daldaki birinciliği aldı. Yüksek teknolojik otomobil elektroniği üzerinde faaliyet gösteren şirket, Almanya, ABD, Japonya ve Kore’de otomobil liderleri olan müşterilere sahip. Şirket müdürü İvan Mihaylov insan kaynağına yatırımın iş açısından anahtar önem taşıdığını vurgulayarak, çalışanların müşteriler karşısında bir nevi elçileri olduğunu kaydetti.


“Start Up” kategorisindeki ödül de büyük ilgi uyandırdı. Onkolojik, nörolojik, kalp ve nadir hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere yeni ilaç molekülleri icat eden bir farmakolojik kurum bu ödülün sahibi oldu.

“Mikar İnovation” üç yıldan beri yeni ilaç molekülleri icat etmeye yatırımda bulunuyor. Yolumuzun istikameti açıktır- icatlarımızın son kullanıcısı büyük ilaç fabrikaları olacak. Bu molekülün yararlarını kanıtlamak ve lisansını almak istiyoruz. Sonradan büyük bir şirkete buluşumuzu satarak, başarılı yolumuza devam etmek istiyoruz”.

Şirketin icatlarında şu an 10 yeni ilaç molekülü var. Onlar yarar ve etkilerinin kanıtlanmasında farklı evrelere vardılar. Kronik ağrı, pankreas kanseri ve melazma hastalıklarıyla ilgili moleküller artık klinik öncesi son evreye girmiş bulunuyor. Ödülü aldığı gün şirketin İsveç’in Basel şehrinde biyoteknolojik forumda yapay zekanın yeni ilaç molekülleri araştırmalarındaki yeri üzerinde 30 dakikalık bir sunumu vardı.

Yatırımcılar töreninde “İşi genişletme yatırımı”, “Yeşilden yatırım” ve “En başarılı belediye” gibi kategorilerde ödüller sahiplerini buldu.  En başarılı belediye olarak ilan edilen Vratsa, şehri yatırımcılar açısında cazip bir merkeze dönüştürme çabalarından dolayı takdir edildi. Üç büyük yatırımcı üretimlerini genişletmek üzere Vratsa’yı seçti. Belediye şu an daha iki olası yatırımcıyla temaslarda bulunuyor.

2018 “Yılın Yatırımcısı” unvanını “JYSK” perakende ev ürünleri satan uluslararası mağazalar zincirine verildi. Şirketin tarihi 1979 yılına dayanıyor. İlk mağazasını Danimarka’nın Orhus kentinde açan JYSK, bugün dünyada 51 ülkede 2700 mağazaya sahip. Bulgaristan’a 200 milyon yatırımla gelen şirket, 300 kişiye istihdam sağladı ve Bulgaristan’ın Avrupa’daki yatırım haritasındaki yerinin pekişmesine destekte bulundu.


Çeviri: Sevda Dükkancı, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × 3 =