Bulgaristan ve Yunanistan, doğalgaz bağlantısının inşaatı için sözleşme imzaladı

Başbakanlık basın merkezinden verilen bilgiye göre Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in huzurunda Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras , doğalgaz bağlantısının inşaatı için sözleşme imzaladılar.

Borisov ve Çipras, iki ülkenin ara bağlantı projesini tamamlamak için siyasi desteğini açıkladı ve bildirge Brüksel’de AB Konseyi toplantısında imzalandı.

Bildirgede iki taraf, proje faaliyetlerini yürütmek için iddialı zaman çizelgesini desteklediğini vurgulamaktadır. Bildirgeye göre, Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattına yönelik inşaat işlerinin 2018’in sonuna kadar başlaması planlanıyor. Ara bağlantı hattının, Azerbaycan doğalgazının Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı ile ilk teslimatı beklendiği zaman 2020 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Bulgaristan ve Yunanistan Başbakanları, zamanında uygulanmasını sağlamak için proje faaliyetlerinin uygulanmasını yakından izleyeceklerdir.

Bulgaristan-Yunanistan doğalgaz ara bağlantı hattı projesi, Güneydoğu Avrupa bölgesine doğal gaz tedariki için kaynakların ve güzergâhların çeşitlendirilmesi için stratejik bir projedir. Hattın inşaatı, Avrupa’ya, özellikle Hazar bölgesinden Trans-Adriyatik doğalgaz boru hattı ve Yunanistan’dan sıvılaştırılmış doğal gaz ile ilave kaynaklardan doğal gaz sağlayacaktır.

Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz ara bağlantı hattı projesi, Avrupa Komisyonu için yedi öncelikli projeden biridir ve Orta ve Güneydoğu Avrupa İçin Gaz Bağlantı Girişimi’nin (CESEC) bir parçasıdır. Boru hattının uygulanması, enerji piyasalarının birleştirilmesine, rekabetin artırılmasına ve Güneydoğu Avrupa’da gaz arzının güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacaktır.

Boru hattı, Bulgartransgaz’ın Stara Zagora (Eski Zağra) yakınlarındaki ulusal gaz iletim şebekesi ile Yunanistan’ın Gümülcine yakınlarındaki gaz iletim şebekesi arasında bağlantı kuracak.

Proje, her iki tarafın da yüzde 50 oranında eşit katılım payı olan bir ortak şirket tarafından yürütülmektedir.

Gaz bağlantı hattının Bulgar topraklarında uzunluğu 140 kilometre olacak. Ara bağlantı boru hattının öngörülen başlangıç kapasitesi yılda 3 milyar metreküp gaz, bir sonraki aşamada ise 5,5 milyar metreküpe kadar ulaşabilir.

Gaz boru hattının 2018 yılına kadar inşa edilmesi ve 2020 yılında işletmeye alınması planlanıyor. Bulgaristan-Yunanistan doğalgaz ara bağlantı hattı projesi, Avrupa Komisyonu tarafından AB’nin ortak çıkarları olan proje ilan edildi.

 

Kırcaali Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest