Yaşam

Belene mağduru, Lübino Camisi’nin onarımı için 1000 leva bağışladı

Bursa’da ikamet eden 73 yaşındaki Belene mağduru Remzi Öztürk, Ardino’nun (Eğridere) Lübino (Ömerler) köyünde bulunan, ilçedeki en eski caminin onarımı için 1000 leva bağışladı. Para bağışının nedeni köyündeki Allah’ın evinin onarımını istemesinden ileri geliyor. Remzi Öztürk,” Burada doğduk ve nereden geldiğimizi unutmamalıyız. Camiler, bilincimizi güçlendirip koruduğumuz, din ve değerlerimizi öğrenebildiğimiz yerlerdir” diye kaydetti.

Remzi Öztürk, 1945 yılında Lübino köyünde dünyaya geldi.1967 yılında Aytos’un Çernograd köyüne göç etti. Bulgarlaştırma süreci sırasında Belene Toplama Kampı’nda 23 ay hapis yattı. 1989 yılında herhangi bir bagaj almasına izin verilmeden Türkiye’ye sınır dışı edildi. Türkiye’de 20 yıldan fazla garsonluk yaptı. İki erkek, bir kız evlat babasıdır. Ayrıca sekiz torun ve torun çocuğuna sahiptir.

Lübino Köyü Cami Encümen Başkanı Güner Mümün, bağışçıya yaptığı hayırdan dolayı teşekkür etti. Güner Mümün, caminin onarımı için açılan bağış hesabına 5 489 leva toplandığını belirtti.

Lübino Camisi, iki katlı bir binadır, ikinci kat kadınlar için öngörülmüştür. Caminin, ta uzaklardan görülen kendi girişine sahip 20 metrelik minaresi var. Eşsiz mimari eser, Hicri 1354 yılında (1807 yılına doğru) Rodoplu inşaat ustaları tarafından inşa edilmiştir.

Doğu Rodoplar’da namaz kılınan mekanın altında bodrum katı bulunan tek camidir. Hemen cami girişinin yanı peşinde eski medresenin kalıntıları var. Eskiden burada hoca, imam gibi din görevlileri yetiştiriliyormuş, daha sonraki yıllarda ise ilahiyat okuluna dönüştürülmüştür.

Bağışlar İçin IBAN: BG88STSA93000024707607
BIC: STSABGSF

 

Güner Şükrü, Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =