Bugün sabahın erken saatlerinde Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli depremin ardından, öğleden sona Plovdiv’den bir uluslararası arama kurtarma ekibi Türkiye’ye hareket etti.

Ekipte ülke genelinden 58 kurtarma görevlisi ve itfaiyeci ve çalışmalarında kullanılacak 20 araç yer alıyor. Ayrıca

Plovdiv İtfaiyesi’nden 16 itfaiyeci de ekipte yer alıyor.

Bu kişiler, deprem sonrası durumlar ve depremzedeler ile çalışma eğitimi almış ve enkaz altında kalmış insanları aramak için araç da dahil tam ekipmana sahipler.

Başmüfettiş Dimitır Brişimov’un sözlerine göre, Bulgaristan’da kurulan bu ekip, gerektiği müddetçe Türkiye’de deprem bölgesinde kalacak:

“Bu arkadaşlar, AB’de sertifikalı olan bu eğitim ve çalışmada önceden yer almak istediler. Yurtdışında da dahil birçok antrenman ve ğitimden geçtiler. Yardım ettikleri ülkeye ağırlık olmamaları için yanlarında su, yemek ve gerekli olan herşey var.”

Bugün Türkiye’ye Hava Kuvvetleri’ne ait iki “Spartan” uçağı hareket etti.

Bulgaristan Gönüllüler Birliği de yarın sabah deprem bölgesine özel bir ekip gönderiyor.

Gönüllüler Birliği’nden sağlık görevlisi Georgi Vlaykov, BNR’ye yaptığı konuşmada “Yarın sabah yaklaşık 20 kişi yola çıkıyoruz. Türkiye’den kurtarma ekipleri ile irtibattayız. Durum oldukça ağır, artçı sarsıntılar var, birçok afetzede var. Aramızda bir doktor, üç sağlık görevlisi var. Ayrıca özellikle deprem olaylarında yardım eğitimi almış kişiler de var ekipte. Mümkün olan en iyi biçimde yardım edebileceğimizi umuyorum” diye belirtti.

Georgi Vlaykov, “Plovdiv Acil Kurtarma” derneğinde 10 kişilik bir ekibin başında yer alıyor.

Başkent Belediyesi’nin Acil Durum Dairesi’nden termokamera gibi özel arama kurtarma araçları ile  15 kişi de artık Türkiye’ye ulaştı.

Aynı zamanda Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nden 13 dağ kurtarma çalışanı ve 5 özel eğitimli köpek de Türkiye’ye hareket etmek için hazırlanıyor.

BNT’ye yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Bulgaristan’ın Avrupa genelinde Türkiye’ye yardım eden ilk ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Bugün Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan Radyosu’nun Türkçe Yayınlar Bölümü’ne yaptıpı özel konuşmada verdikleri destekten dolayı Bulgaristan’a, Bulgaristan hükümeti ve bütün Bulgristan halkına teşekkür etti ve

“Allah razı olsun. Bizim için komşu Bulgaristan’dan gelen yardım çok önemli ve değerli” diye vurguladı.

“Dost, kara günde belli olur, derler. Sabahın çok erken saatlerinde Cumhurbaşkanı Radev aradı telefonla. Bulgaristan devletinin tüm imkanlarıyla yanımızda olacağını ifade etti” diye konuştu Büyükelçi Sekizkök.

Şu anda Bulgaristan Gönüllüler Birliği, ekiplerin sahada daha etkili ve sıfırın altına eksi derecelerde ve çok ağır koşullarda çalışabilmeleri için yakıt, çalışma malzemeleri, ilaç ve temel ihtiyaç ürünleri satın almak için yardım topluyor. Ekibin burada en az bir hafta kalmsı bekleniyor.

Bulgaristan Gönüllüler Birliği’ne destek olmak için aşağıdaki banka hesabından para gönderilebilir:

Unicredit Bulbank AD

IBAN: BG11UNCR7000 1522 2002 11

BIC: UNCRBGSF

Hazırlayan: Darina Grigorova, Çeviri: Özlem Tefikova, BNR

Reklamlar