Haberler Siyaset

Bulgaristan Meclisi’nin yeni başkanı Karayançeva

Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, görevinden istifa eden Diimitır Glavçev’in yerine Meclis Başkanlığına seçildi. Yapılan oylamada 138 milletvekili kabul, 3 milletvekili ret oyu kullanırken 71 milletvekili ise çekimser kaldı.

Meclis Başkanı olarak yemin ettikten sonra Karayançeva, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu’na aday göstermesi ve Meclise seçiminden dolayı teşekkür etti.

Milletvekillerine hitaben konuşmasında Karayançeva, “Öyle çalışacağım ki, hepimiz kendimizi eşit durumda hissedelim” dedi.

Tsveta Karayançeva’nın Meclis Başkanı seçimine ilişkin teklif GERB Meclis Grubu tarafından yapıldı. GERB Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, Karayançeva’yı bu göreve iyi bir aday olarak tanımladı ve milletvekilliği yaptığı yıllarda ilgili mevzuat çalışmalarını daima başarıyla gerçekleştirdiğini ve bazen yaşanan sorunlar için iyi çözüm önerilerinde bulunduğunu kaydetti.

Tsveta Karayançeva, 41, 42, 43. Halk Meclislerinde milletvekili, 44. Halk Meclisinde ise Başkan Yardımcısı görevinde bulundu.

9 Nolu Kırcaali Seçim Bölgesi’nden milletvekili seçilen Tsveta Karayançeva, GERB Kırcaali Teşkilatı’nın kurucusu ve GERB Kırcaali İl Başkanı’dır.

Glavçev’in istifa etmesinin nedeni BSP Genel Başkanı Korneliya Ninova ve BSP Milletvekili Anton Kutev’i Meclis oturumundan uzaklaştırarak, skandala sebep olmasıdır.

Dün Bulgaristan İçin Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu, Glavçev’in görevden alınması için Meclise 88 milletvekilinin imzaladığı dilekçe verdi ve Glavçev, istifa etmediği sürece Meclis oturumlarına katılmayacağını duyurdu.

Bugün Glavçev, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada görevden istifa ettiğini ve kendisi istifa ettiği için dilekçesinin Meclis tarafından onaylanmasına gerek olmadığını söyledi.

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 7 =