Bulgaristan’da yeni hükümetin Başbakanı Nikolay Denkov, Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci’yi ziyaret etti.

Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle Haci ve yardımcılarıyla bir araya gelen Denkov, “Kendini maneviyat, bilgi ve kitaplara adamış insanlara saygı duyarım. Devletimiz kurumunuzun sağlam bir ortağı olacak.” ifadelerini kullandı.

Fikirlerin, insanları ayırabileceğini ancak gerektiğinde de onları birleştirebileceğini belirten Denkov, “Önemli olan hep birlikte daha iyi bir dünyaya doğru giden çabalara destek vermemiz.” dedi.

Denkov, Bulgaristan Türkleri ve Müslümanlarının yoğun olarak yaşadığı Şumnu şehrinden milletvekili seçilmiş olduğuna işaret ederek, aynı zamanda Sofya Üniversitesinde okutman olarak Müslümanlarla yakın temaslarda bulunduğunu aktardı.

Bulgaristan Başmüftüsü Haci de Bulgaristan’daki geleneklere dayalı dini ibadet ve uygulamaların özgürce yerine getirilmesine gayret gösterildiğini ve İslamcı radikalizme engel olunduğunu dile getirdi.

Başmüftülüğün himayesinde yürütülen çeşitli bağış kampanyaları konusunda bilgi veren Haci, devletin Yüksek İslam Enstitüsü binasının alımı konusunda verdiği destek için Başbakan Denkov’a şükranlarını sundu.

Haci, Yüksek İslam Enstitüsünün din adamları yetiştirebilmek üzere faaliyet göstermek için uzun zamandır devletten akreditasyon beklediğini kaydetti.


AA

Reklamlar