Haberler Sağlık-Spor

Bulgar ekibi, engelli insanlara yardım edecek robot icat etti

Bulgar ekibi, engelli insanlar için yardım aracı olarak kullanılan bir robot icat etti. Robotu yapan ekibin ifadelerine göre, bu robot küresel pazarda teknolojik yeniliktir. Omnibot adındaki bu robot, türünün ilkidir.

Robot girişiminde bulunan Lyubomir Vasilev’in eşi geçirdiği trafik kazası sonucunda engelli oldu. Vasilev’in eşi, Omnibot’un icat edilmesine sebep oldu.

Vasilev’in organize ettiği robotu icat eden ekipte yer alan makine uzmanı Müh. Dimitır Ortakov ve elektronik ve yazılım uzmanı Danail İvanov, Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan “Sabah Bulgaristan” programına konuk oldular.

Ekibe katılmak için onları motive eden şey insanlara yardım etmek ve onların göstereceği tepkiler olduğunu söylediler.

Cihazın adı, yapımında kullanılan omni lastiklerin isimlerinden ve robot kelimesinin kısaltmasından gelmektedir-Omnibot.

İvanov,” Yazılım sayesinde arka lastikler açıldı, bu daha önce hiç görülmemiş birşey“ diye kaydetti ve bu lastik kontrolünün yenilikçi bir yöntem olduğunu sözlerine ekledi.

Ortakov, 10’dan fazla kişinin cihazı denediğini ve yüzlerinden gülücüklerin eksik olmadığını söyledi. Ortakov, patent başvurusunda bulunduklarını, ancak patent sorgulama yapılmasının üç ay süreceğini sözlerine ekledi.

Programın konukları, rekabetçi fiyatın 15 bin avro civarında olduğunu, ancak Bulgaristan’da icat edilen robotun fiyatının düşük olacağını belirttiler. Onlar ayrıca 2 yıla kadar robotun üretime girerek fizyoterapi odalarında ihtiyacı olanlara ücretsiz olarak yardımcı olabileceği umudunu dile getirdiler.

Gelecek hafta Filibe kentinde düzenlenen Avrupa Sosyal Girişimcilik Forumu kapsamında yapılacak sergide yenilikçi ürünün ilk defa resmi tanıtımı yapılacak.

 

Kırcaali Haber

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + 10 =