Siyaset

Bulgar basınında Türkiye olayları

Trud Gazetesi, eski dışişleri bakanlşarından Solomon Pasi’nin yorumuna yer veriyor. Pasi, gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye’de insanların para için değil, hak için protesto düzenlediklerini belirtti.bulgar-basininda-turkiyeTürkiye’nin 21’ci asrın ekonomik devi olduğunu vurgulayan Pasi, 12 yıl idareden sonra en iyi hükümetin bile yorulduğunu kaydetti.
Pasi, Trud’a yaptığı açıklamada, İstanbul’daki protestoların Türkiye’nin Avrupa yönünün çok güçlü olduğunu ve dine ağırlık verilme çabalarının insanların büyük bir kısmı tarafından onay görmediğinin göstergesi olduğunu söyledi.
Gösterilen Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sağlayacağını savunan Pasi, zarar gören vatandaşların sayısının yükselmemesini ümit ettiğini kaydetti.
24 Çasa Gazetesi, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in açıklamasına yer veriyor. Gazete, Gülerir’in protesto gösterileri sırasında iki kişinin hayatını kaybettiği yönündeki haberi yalanladığını duyuruyor. 24 Çasa, Başbakan Erdoğan’ın ana muhalefet partisini suçladığını belirterek, amacın seçimlere bir yıl kala partisininin zan altında bırakılmak istendiği şeklindeki sözlerini aktarıyor. Gazete, İstanbul’daki gösterilerden çok sayıda fotoğraf yayınladı.
Presa Daily Gazetesi, çevrecilerin protestosu hükümet karşıtı gösterilere dönüştüğünü yazıyor ve protesto dalgasının Türkiye’nin 48 şehrine yayıldığını kaydediyor. Presa Daily, son birkaç gündür Türkiye’de yaşanan olayları aktardığı yazısında önceki yıllarda gerçekleştirilen darbeler hakkında okuyucularına bilgi aktarıyor.

 

Standart Gazetesi, Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin’in sözlerini aktararak, ‘Bulgaristan son günlerde komşu ve dost ülke Türkiye’de meydana gelen olayları dikkatle izliyor. Şiddet olaylarından endişeliyiz ve polisin protestoculara yönelik aşırı güç kullanmasından rahatsızız’ şeklindeki sözlerine yer veriyor.
Ajans Bg
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − six =