Razgrad ili Kubrat Belediyesinin Bisertsi köyü son bir-iki ay zarfında bir kez daha medyanın ilgi odağı oldu.

Önce köyde dikilen maskelerle, Bisertsi ön ayak olmuştu. Birkaç ay önce ise Bisertsi köyünden 50 yaşındaki Emennur Hasanova, arkadaşı ile birlikte, erken doğan bebeklerin bakımında kullanılan küvöz alımınında yardımcı olmak üzere topladığı kapakları bağışladı.

6 Mayıs Hıdrellez Bayramında yolumuz tekrar Bisertsi köyüne düştü.

Koronavirüs önlemleri nedeniyle köyün asırlara dayanan tarihinde ilk defa Hıdrellez kutlamaları yapılmadı, ki burada hatırlatmamız gerekiyor: 2019 yılında Bulgaristan Kültür Bakanlığı, Somut Olmayan “Canlı İnsan Hazinesi” Ulusal Kültür Mirası listesine Hıdrellez geleneğini de ekledi. Razgrad’a bağlı Bisertsi köyünde sürdürülen “Hıdrellez-Alevi Karnaval Oyunları” listede yer aldı.

Fakat Hıdrellez’in arifesinde güzel haber yine Bisertsi’den geldi. Yıllardır Brüksel’de yaşayan 11 Bisertsili aile, aralarında para toplayıp köyden 70 muhtaç aileye yardım etmeye karar veriyor. Paralar, köy muhtarlığına gönderiliyor ve muhtar Aliş Arifov, bağışta bulunan köydeşlerinin de isteği üzere gıda paketleri hazırlıyor. Bulgaristan Radyosuna konuşan Aliş Arifov, “Fasulye, mercimek, yağ, şeker, un ve pirinç gibi paketlenmiş gıdaların uygun olacağını düşündük” dedi ve uzaklarda da olsalar köyünü, köydeşlerini unutmayan Bisertsililere teşekkür ve şükranlarını dile getirdi.

Ayrıca köy muhtarı, olağanüsti hal günlerinde muhtarlıktaki sosyal çalışanlarının yaşlı, kimsesiz, yalnız yaşayan köydeşlerin evlerine gidip gerek gıda, gerekse ilaçlarını satın aldıklarını elinden geldiği kadar yardım ettiklerini de belirtmeden geçemedi.

BNR

Reklamlar